همه چیز در مورد تغییر مسیر یا redirect در سئو

redirect یا تغییر مسیر زمانی اتفاق می افتد که شخصی صفحه خاصی را درخواست کند اما به صفحه دیگری ارسال شود. اغلب، صاحب سایت صفحه را حذف می‌کند و یک تغییر مسیر برای ارسال بازدید کنندگان و خزنده‌ های موتور جستجو به صفحه مربوطه تنظیم می‌کند. انجام این کار بسیار بهتر از ارائه یک پیام آزار دهنده برای کاربر و دیدن پیام 404 است. ریدایرکت ها نقش مهمی در زندگی صاحبان سایت، توسعه دهندگان و سئوکاران دارند. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با جزییات redirect آشنا شویم.

هر صفحه در وب دارای یک آدرس یا یک URL است که مخفف عبارت Uniform Resource Locator است. گاهی اوقات، محتوا از یک URL به URL دیگر منتقل می شود. تغییر مسیر به طور خودکار باعث می شود مرورگر از یک URL به URL دیگر برود. redirect می تواند به هر URL دیگری اشاره داشته باشد. پس نیازی به اشاره به همان وب سایت نیست.

ریدایرکت‌ به دامنه‌ های دیگر گاهی اوقات به عنوان تغییر مسیر های متقابل دامنه شناخته می‌شوند.

ساخت سایت
نوع تغییر مسیرمورد استفادهتاثیر مرورگرتاثیر سئو
301redirect دائمی، برای زمانی که یک صفحه جابجا شده یا زمانی که یک صفحه حذف شده باشد، استفاده می شود. در این نوع از ریدایرکت، محتوای مشابه را می توان در جای دیگری یافت.موتورهای جستجو از redirect پیروی می کنند و URL جدید را به فهرست اضافه می کنند. پیوندهایی که به URL قدیمی اشاره می کنند، از این به بعد در رتبه بندی URL جدید به حساب می‌شوند.تمام ارزش صفحه مبدا به صفحه مقصد منتقل می‌شود.
302یک تغییر مسیر موقت، برای زمانی که یک صفحه باید به طور موقت، به صفحه دیگری منتقل شود. redirect 302 یک redirect به اصطلاح موقت است. این بدان معنی است که می توانید از این استفاده کنید تا بگویید این قسمت از محتوا به طور موقت در این آدرس در دسترس نیست، اما قرار است برگردد.کاربر و ربات های گوگل به صفحه مقصد منتقل می‌شوند، ولی ارزش صفحه مبدا انتقال داده نمی‌شود.یک redirect موقت! که همیشه توسط موتورهای جستجو موقتی تلقی می شود.
308یک redirect دائمی. با این حال بهتر است از ریدایرکت 301 استفاده کنید.مرورگرها redirectهای 308 را در حافظه پنهان ذخیره خواهند کرد.مشابه 301.
redirect های معروف

redirect سمت کاربر

تغییر مسیر سمت کاربر نتیجه کدهایی است که در مرورگر اجرا می شود و سپس «مشتری» یا مرورگر را به URL دیگری هدایت می کند. برای اینکه بتواند آن کد را اجرا کند، ابتدا باید به مرورگر ارسال شود. بنابراین راه حل کندی محسوب می‌شود. پس تا حد امکان از redirect های سمت کاربر جلوگیری کنید.

دو نوع redirect سمت کاربر وجود دارد. یا به اصطلاح متارفرش از سمت کاربر! در این تغییر مسیر صفحه پس از یک دوره زمانی خاص به URL دیگری بازخوانی می شود. redirect جاوا اسکریپت که URL پنجره را پس از اجرای کد تغییر می دهد، هم در این دسته قرار می‌گیرد. تعیین میزان تأثیر سئو هر دو نوع redirect از سمت کاربر و مرورگر دشوار است. اما معمولاً به اندازه تغییر مسیرهای سمت سرور قابل اعتماد و مهم نیستند.

زمان ایجاد تغییر مسیر

شما باید تغییر مسیرها را زمانی ایجاد کنید که:

 • در حال انتقال از یک سیستم به سیستم دیگر هستید و به همین دلیل URL ها را تغییر می دهید.
 • یک صفحه را حذف کردید، چون محتوای مشابهی در جای دیگر موجود است.
 • در حال ادغام محتوای چندین صفحه در یک صفحه هستید.
 • رفع مشکلات آدم خواری کلمات کلیدی
 • حذف استفاده از www در دامنه شما
 • فعال کردن پیوندهای دائمی در وردپرس
 • ادغام وب سایت ها
 • CMS خود را تغییر دهید

انواع redirect

راه های مختلفی برای redirect مرورگر وجود دارد. ریدایرکت ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد. تغییر مسیر سمت سرور و تغییر مسیر سمت کاربر. سپس هر یک از این موارد را می توان به چندین نوع تقسیم کرد.

 • 301 دائمی
 • 302 پیدا شد
 • 307 موقت
 • 410 محتوا حذف شد
 • 451 محتوا به دلایل قانونی در دسترس نیست
 • 301 تغییر مسیر دائمی

redirectهای سمت سرور

redirectهای سمت سرور مستقیماً روی سرور انجام می شوند. این تغییر مسیر ها منجر به ارسال مقدار کمی از محتوا به مرورگر می شوند که اصطلاحاً به عنوان هدر وضعیت HTTP شناخته می شود. از این جا به بعد مرورگرها می‌دانند کجا باید بروند و بلافاصله آن مسیر را طی می‌کنند. این هدرهای HTTP دارای کدی برای نوع تغییر مسیرهای سمت سرور و مکان جدیدی هستند که مرورگر باید شما را به آن ببرد.

مرورگرها یک تغییر مسیر 301 را در حافظه پنهان حفظ می‌کنند تا بلافاصله آن را بدون نیاز به بررسی مجدد URL اصلی تا زمانی که حافظه پنهان پاک شود، دوباره انجام دهند. به عنوان مثال، این مورد در مورد ریدایرکت های مبتنی بر زبان یا موقعیت جغرافیایی است. مرورگرها تغییر مسیر 302 را کش نمی‌کنند، بنابراین سرور با هر بار جست و جو درخواست URL اصلی را دریافت می‌کند. در ریدایرکت 301 موتورهای جستجو از تغییر مسیر پیروی می کنند، اما URL قدیمی را در فهرست خود حفظ می کنند. از آنجایی که بسیاری از سیستم‌ها به‌طور پیش‌فرض از ریدایرکت 302 استفاده می‌کنند، به جای ریدایرکت 301، موتورهای جستجو تمایل دارند از جهات مختلف با 302‌ های قدیمی مانند 301 رفتار کنند.

در مورد redirect های 307 به خاطر داشته باشید که مرورگر ها هرگز ریدایرکت های 307 را کش نمی‌کنند. همچنین موتورهای جستجو ممکن است همیشه از این تغییر مسیر ها پیروی نکنند. زیرا موقتی تلقی می شوند.

آیا Redirect برای سئو بد است؟

مثل تمام پرسش و پاسخ های حوزه سئو، جواب این سوال هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما در بیشتر موارد، نه! redirect برای سئو بد نیست. اما فقط در صورتی که آنها را به درستی در جای خود قرار دهید. اجرای نامناسب ممکن است باعث انواع مشکلات در سایت شود. از دست دادن رتبه صفحه تا از دست دادن ترافیک، نتایج اشتباهات ما در redirect هستند. در صورت ایجاد هرگونه تغییر در URL های خود، تغییر مسیر صفحات ضروری است. به هر حال، شما نمی خواهید تمام تلاش های سختی را که برای ایجاد مخاطب و جمع آوری پیوندها انجام می دهید، بی ثمر ببینید.

چرا باید URL را تغییر مسیر دهم؟

با تغییر مسیر یک URL تغییر یافته، هم کاربران و هم خزنده ها را به یک URL جدید می فرستید. بنابراین مزاحمت ها را به حداقل می رسانید. هر زمان که هر نوع تعمیر و نگهداری را در سایت خود انجام می دهید، در واقع در حال بهبود موانع و مراقبت از سایت هستید. ممکن است یک پست را حذف کنید، ساختار URL خود را تغییر دهید یا سایت خود را به یک دامنه جدید منتقل کنید. شما باید آن را redirect کنید. در غیر این صورت بازدید کنندگان در آن صفحات مخوف 404 قرار خواهند گرفت. اگر تغییرات کوچکی ایجاد کنید، مانند حذف یک مقاله قدیمی، می‌توانید URL قدیمی را با یک 301 به یک مقاله جدید مرتبط هدایت کنید یا به آن 410 بدهید تا بگویید که آن را حذف کرده‌اید. بدون برنامه هیچ قسمتی از سایت تان را حذف نکنید.

URL های خود را به مقالات تصادفی که هیچ ارتباطی با مقاله ای که در حال حذف آن هستید ندارند هدایت نکنید.

سئو سایت

پروژه های بزرگتر به یک استراتژی انتقال URL نیاز دارند. به عنوان مثال، انتقال از HTTP به HTTPS. در ادامه مقاله، درباره ریدایرکت های URL یا انتقال سایت به دامنه جدید، بیشتر توضیح خواهیم داد. در این موارد، شما باید به تمام URL های سایت خود نگاه کنید و آنها را به مکان های آینده آنها در دامنه جدید ترسیم کنید. پس از تصمیم درباره اینکه چه چیزی به کجا می‌رود، می توانید شروع به تغییر مسیر URL ها کنید. از ابزار تغییر آدرس در سرچ کنسول گوگل استفاده کنید تا گوگل را از تغییرات مطلع کنید.

چک کننده تغییر مسیر چیست؟

جستجوگر تغییر مسیر ابزاری است برای تعیین اینکه آیا یک URL خاص هدایت شده است یا خیر. می‌توانید از این اطلاعات برای یافتن url های پر ریسک استفاده کنید. مانند زنجیره تغییر مسیر که در آن یک URL بارها هدایت می‌شود، خزیدن در آن URL برای Google بسیار سخت‌تر می‌شود. همچنین تجربه کاربری کمتری را به کاربران ارائه می‌دهد. این زنجیره‌ ها اغلب بدون اطلاع شما اتفاق می‌افتند. اگر صفحه‌ای را که قبلاً هدایت شده بود حذف کنید، قطعه دیگری را به زنجیره اضافه می‌کنید. بنابراین، شما باید مراقب تغییر مسیرهای خود باشید و یکی از ابزارهای انجام این کار، جستجوگر تغییر مسیر است.

می توانید از یکی از مجموعه های سئو مانند Sitebulb، Ahrefs یا Screaming Frog برای تست redirectها و لینک های خود استفاده کنید. اگر فقط به بررسی سریع نیاز دارید، می توانید از ابزار ساده تری مانند httpstatus.io نیز استفاده کنید تا بینشی از زندگی یک URL در سایت خود به شما ارائه دهد. یکی دیگر از ابزارهای ضروری، افزونه Redirect Path برای کروم است که توسط Ayima ساخته شده است.

آیا باید HTTP را به HTTPS هدایت کنم؟

هر زمان که قصد دارید به پروتکل HTTPS بروید باید ترافیک HTTP خود را به HTTPS هدایت کنید. اگر سایت خود را در HTTP و HTTPS در دسترس قرار دهید، ممکن است با Google دچار مشکل شوید، پس مراقب آن باشید. همچنین، زمانی که سایت شما با اتصال HTTPS ایمن نشده باشد، مرورگرها پیام NOT SECURE را نشان می دهند.

بنابراین، باید یک تغییر مسیر 301 از HTTP به HTTPS تنظیم کنید. چند راه برای انجام این کار وجود دارد و باید برای این کار برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید همه چیز همانطور که باید پیش می رود. اولین روش ترجیحی برای انجام این کار، در سطح سرور است. ببینید سایت شما روی چه نوع سروری اجرا می شود (NGINX، Apache یا یک سرور دیگر) و کد مورد نیاز برای افزودن به فایل پیکربندی سرور یا فایل htaccess. را پیدا کنید. در اغلب موارد، هاست شما یک راهنما دارد که به شما کمک می کند یک تغییر مسیر برای HTTP به HTTPS در سطح سرور تنظیم کنید.

افزونه‌های وردپرسی نیز وجود دارند که می‌توانند موارد HTTPS/SSL را برای سایت شما مدیریت کنند. اما برای این مشکل خاص، من به یک افزونه اعتماد نمی‌کنم. فراموش نکنید که Google را از تغییرات کنسول جستجو مطلع کنید.

تغییر مسیر برای سئو

سوالات زیادی در مورد تغییر مسیرها برای پاسخ وجود دارد. شروع کار با redirect ها چندان سخت نیست. بخش سخت کار با redirectها، مدیریت آنهاست. این همه تغییر مسیر به کجا منتهی می شود؟ اگر لینکی بشکند چه؟ آیا می توانید زنجیره های redirect یا حلقه های تغییر مسیر را پیدا کنید؟ آیا می توانید مسیرها را کوتاه کنید؟ شما می توانید از بهینه سازی redirectهای خود نکات زیادی به دست آورید. بنابراین باید وارد این بحث شوید و آنها را اصلاح کنید.

redirect 301

ریدایرکت 301 موقعی استفاده می‌شود که ساختار URL شما تغییر کند یا چیزی در ساختار پیوند ثابت تغییر کرده باشد. این کد به روبات های موتورهای جستجو می گوید که صفحه مورد نظر دیگر در این مکان موجود نیست و دیگر نباید ایندکس شود. اگر تغییر مسیر را به درستی تنظیم نکنید، این احتمال وجود دارد که بازدیدکنندگان شما و ربات‌های خزنده، پیام‌های خطای 404 را ببینند. مسلما این چیزی نیست که شما بخواهید اتفاق بیفتد.

از آنجایی که 301 به طور دائم بازدیدکنندگان را از URL قدیمی به آدرس جدید هدایت می کند، فقط در صورتی باید از آن استفاده کنید که مطمئن باشید دیگر هرگز از URL قدیمی استفاده نخواهید کرد. اگر می‌خواهید دوباره از URL استفاده کنید، به جای ریدایرکت 301 به redirect موقت نیاز دارید. یک تغییر مسیر 301 تمام ارزش پیوندی را که یک URL دور انداخته شده در طول سال ها انباشته کرده است را به URL جدید منتقل می کند. بنابراین باعث می شود URL جدید ارزش های جدیدی کسب کند.

ریدایرکت 302

302 یک تغییر مسیر نسبتا مبهم است و اغلب به عنوان یک redirect موقت استفاده می شود. ریدایرکت 302 به این معنی است که محتوای درخواستی پیدا شده است، اما در مکان دیگری زندگی می کند. از آنجایی که این یک تغییر مسیر موقت است، گوگل انتظار دارد تغییری بعداً بازگردد. اگر 302 را برای مدت طولانی رها کنید، Google شروع به برخورد با آن به عنوان 301 کرده و هر یک از ارزش‌هایی را که این url داشته، منتقل می‌کند.

ریدایرکت 307 موقت

302 ها اغلب برای ایجاد تغییر مسیرهای موقت استفاده می شوند. در حالی که ریدایرکت 302 کمی مبهم است، یک 307 دقیقاً بیان می کند که URL درخواستی به یک مکان موقت منتقل شده است و مدتی دیگر بازخواهد گشت. از آنجایی که این درخواست می تواند در آینده تغییر کند، این درخواست باید با استفاده از URL اصلی ادامه یابد. اگر مطمئن هستید که این انتقال موقتی است و بعداً همچنان به URL اصلی نیاز دارید، از این تغییر مسیر استفاده کنید.

واقعاً redirect نیست، اما همچنان مرتبط است

علاوه بر کدهای سنتی، دو کد دیگر را خواهید یافت که واقعاً تغییر مسیر نمی دهند. با این حال، این موارد هنوز برای کارهای تعمیر و نگهداری روزانه در سایت شما مرتبط هستند. می‌توانید 410 و 451 را در سرور خود ببینید که می‌گویند: هی، قبلاً چیزی اینجا بود، اما دیگر نه!

410: محتوا حذف شد

صفحات دارای خطای 404 یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات وب‌ سایت‌ ها هستند، و اگر به بازخوانی‌ های خود در Google Search Console نگاه کنید، مطمئناً تعدادی از آنها را پیدا خواهید کرد. این خطا ها باید برطرف شوند زیرا هیچ کس این خطاها را دوست ندارد. Google آنها را نشانه‌ای از نگهداری بد می‌داند و بازدید کنندگان با آنها گیج می شوند. خطاهای 404 اغلب زمانی رخ می‌دهد که صفحه یا پست درخواستی از سایت حذف شده و URL هدایت نشده باشد.

از ریدایرکت 301 برای هدایت صفحاتی که خطاهای 404 را نشان می دهند به یک صفحه مربوطه یا صفحه اصلی استفاده کنید. با این حال، گاهی اوقات ممکن است روش دیگری را ترجیح دهید. به موتورهای جستجو و کاربران نشان دهید، این صفحه با تغییر مسیر 410 حذف شده است. سپس آنها متوجه خواهند شد که صفحه برنمی گردد و بنابراین می توانند صفحه را از فهرست حذف کنند.

451: محتوا به دلایل قانونی در دسترس نیست

اگر زمانی به اندازه کافی بد شانس بودید که توسط قاضی دستور حذف یک صفحه به شما داده شود، یا اگر اخطاریه و درخواست حذف دریافت کردید، صفحه حذف شده را هدر 451 قرار دهید. این کار به موتورهای جستجو می‌گوید، پستی در اینجا وجود دارد و شما می‌خواهید این درخواست را انجام دهید، اما به دلایل قانونی نمی‌توانید.

REGEX تغییر مسیر می دهد

اگر یک سئوکار حرفه ای هستید و نیاز به تغییر مسیرهای پیچیده دارید، ممکن است لازم باشد از ریدایرکت های REGEX استفاده کنید. با موارد معمولی، شما یک URL منبع و یک URL مقصد را مشخص می کنید. برای مثال، با تغییر مسیرهای REGEX با عبارات منظم می‌توانید یک مورد واحد ایجاد کنید تا کل گروه‌های URL را که شامل یک کلمه کلیدی هستند به مکان جدید منتقل کنید. این می‌تواند در زمان کار بر روی یک پروژه عظیم SEO در زمان شما صرفه جویی کند. با این حال، فقط در صورتی باید از REGEX استفاده کنید که بدانید در حال انجام چه کاری هستید. زیرا آنها به راحتی می توانند سایت شما را خراب کنند.

مزایای استفاده از Redirects

در صورت لزوم می توانید صفحات قدیمی را به صفحات جدید پیوند دهید

مانند هر تجارت دیگری، کسب و کار شما نیز به احتمال زیاد تکامل خواهد یافت. این موضوع باید در وب سایت شما نیز منعکس شود. می توانید وب سایت خود را تغییر دهید یا به یک پلتفرم جدید، بروید. با این حال، برای حفظ موقعیت خود در موتور جستجو، باید URL های قدیمی را به آدرس های جدید Redirect کنید.

می تواند در بازاریابی بسیار مفید باشد

تصور کنید در حال اجرای یک کمپین بازاریابی آنلاین هستید و هزاران ایمیل برای مشتریان خود ارسال می کنید. سپس متوجه می شوید، لینکی که باید ترافیک سایت شما را به ارمغان بیاورد دارای یک خطای نگارشی است. خوب، نگران نباشید زیرا می توانید به سادگی پیوند اشتباه را به سایت خود هدایت کنید. تا مشتریان شما در صفحه درست قرار می گیرند.

حرکت به یک دامنه جدید را بدون از دست دادن ترافیک قدیمی ساده می کند

به دلایل زیادی ممکن است بخواهید نام دامنه خود را تغییر دهید. خبر رسانی به همه مشتریان فعلی که با استفاده از URL قدیمی به سایت شما آمده اند، گاهی اوقات دشوار است. شما به سادگی می توانید تمام ترافیکی که از نام دامنه قدیمی خود می آید را به دامنه جدید هدایت کنید.

تغییر مسیر از چندین دامنه

برخی از افراد نام های دامنه زیادی را به دست آورده اند و می خواهند مطمئن شوند که همه آنها به یک مکان منتهی می شوند. این وضعیت دیگری است که در آن شما می توانید یک تغییر مسیر دائمی ایجاد کنید تا به راحتی بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را به آدرس مناسب هدایت کنید.

سوالات متداول Redirect

آیا می توانم تعداد زیادی ریدایرکت 301 داشته باشم؟

آره! اگر در مورد Redirect یک URL واحد چند بار صحبت می کنید.

آیا تغییر مسیرها به بودجه خزیدن آسیب می زند؟

می توانند! هر تغییر مسیر باعث می شود موتور جستجو درخواست دیگری برای یافتن سند درخواستی صادر کند. در نتیجه، اگر تغییر مسیرها اضافه شوند، بر میزان استفاده از بودجه خزیدن شما تأثیر می‌گذارند. وقتی بودجه خزیدن تا حد زیادی توسط Redirect ها مصرف شود، بخش‌های مرتبط‌تر سایت ممکن است کمتر خزیده شوند یا اصلاً خزیده نشوند.

آیا گوگل ریدایرکت ها را فهرست می‌کند؟

نه اینطور نیست. این بدان معناست که اگر از یک صفحه به صفحه دیگر تغییر مسیر دهید، محتوای صفحه اصلی ایندکس نمی شود. فقط URL مورد نظر توسط موتور جستجو خزیده و نشان داده می شود.

چه مدت باید ریدایرکت 301 را نگه دارید؟

تغییر مسیر 301 دائمی است، بنابراین، هرگز نباید برداشته شود. جان مولر از گوگل تایید کرد که تغییر مسیرهای دائمی باید برای مدت طولانی زنده بمانند. دلیل آن این است که گوگل از 6 ماه تا یک سال طول می کشد تا به طور کامل تشخیص دهد که یک سایت یا صفحه جابجا شده است.

چقدر طول می کشد تا گوگل ریدایرکت 301 را تشخیص دهد؟

همانطور که جان مولر از گوگل تایید کرد، 301 تغییر مسیر اعمال شده در موقعیت های جابجایی دائمی سایت باید برای مدت طولانی فعال باشد. او توضیح داد که حداقل شش ماه تا تقریباً یک سال طول می کشد تا گوگل بتواند به طور کامل تشخیص دهد که سایت شما منتقل شده است.

تغییر مسیر یواشکی ( sneaky redirect ) چیست و چرا برای سئو مضر است؟

هدف از تغییر مسیر یواشکی فریب خزنده‌های موتور جستجو با نمایش محتوای متفاوت از آنچه بازدیدکنندگان انسانی می‌بینند، است. با این حال، هدایت کاربران به یک محتوا و نشان دادن محتوای دیگر به موتور جستجو، نقض مستقیم دستورالعمل‌ های وبمستر است و می‌تواند منجر به جریمه شود.

آیا همه ریدایرکت های 301 از 100% رتبه صفحه عبور می کنند؟

خیر، طبق گفته گوگل، ریدایرکت های 301 همیشه نمی توانند همه رتبه های صفحه را بین URL ها منتقل کنند. هر تغییر مسیر مقدار کمی از رتبه صفحه اصلی را از دست می دهد.

Google چگونه رتبه صفحه را از طریق 301s تعیین می کند؟

موتور جستجو از redirect ها برای انتخاب URL معمولی برای صفحه استفاده می کند. با انجام این کار، گوگل می تواند بر روی تمام سیگنال هایی که از آن URL ها به URL متعارف می‌روند تمرکز کند.

چه زمانی باید redirect های canonical را در مقابل 301 را انتخاب کنید؟

تغییر مسیرها به بازدیدکنندگان کمک می کند تا از آدرس اینترنتی که به طور موقت یا دائمی، دیگر وجود نخواهد داشت؛ به همتای فعال خود منتقل شوند. از سوی دیگر، Canonicals زمانی که محتوای مشابه یا تکراری به صورت زنده در وب داشته باشید، بهترین عملکرد را دارند. در چنین نمونه‌ای، canonical به موتور جستجو کمک می‌کند که نسخه‌ای از محتوا اصلی است و باید ایندکس شود.

شما فقط باید 301 صفحه را به صفحات دیگری هدایت کنید که رابطه یک به یک دارند و نه صفحات غیرمرتبط. بنابراین اگر صفحه ای در مورد سیب دارید و تصمیم دارید از شر آن خلاص شوید، تغییر مسیر صفحه ایی در مورد سیب، به صفحه اصلی مفید نیست. ارزش ریدایرکت ها را با انتقال آن ها به صفحات غیر مرتبط از دست ندهید.

ساخت سایت
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا