CDN چیست؟

CDN چیست؟

شرکت‌های بزرگ اینترنتی برای کنترل ترافیک سایت و سرویس‌های اینترنتی خود از چندین سرور در نقاط مختلف جهان برای ذخیره‌سازی و تحویل اطلاعات و امکانات خود در سراسر جهان استفاده می‌کنند.

این امر باعث می‌شود که کاربران مختلف در سراسر جهان در هنگام استفاده از سرویس‌های آن‌ها هیچگونه تفاوتی را حس نکنند و همگی با بالاترین سرعت ممکن از نزدیک‌ترین سرور شرکت مورد بحث استفاده کنند.

این امکان بسیاری از مزایای دیگر مانند امنیت، همیشه در دسترس بودن، پخش صحیح فشار بر روی چندین سرور و … را به همراه دارد.

اینجاست که تکنولوژی CDN بسیار کارآمد می‌شود و می‌تواند به تمامی شرکت‌های کوچک و وب‌مستر‌های سایت‌های خصوصی قدرت شرکت‌های بزرگ را بدهد.

این سرویس به این‌گونه کار می‌کند که از روی اطلاعات قابل دانلود شدن سایت شما (مانند فایل کدهای CSS، فایل کدهای جاوااسکریپت، فایل‌های مولتی مدیا و …) یک نسخه کپی بر روی nodes یا سرورهای مختلف خود که در سراسر جهان دارد تهیه می‌کند و می‌توانند به صورت اشتراکی به بسیاری از سایت‌ها سرویس دهند.

در این حالت وقتی کاربری با مرورگر خود می‌خواهد سایت شما را مشاهده کند اطلاعات از نزدیک‌ترین سرور موجود به آن کاربر به او ارسال می‌شود و این چون این اطلاعات قبلاً ثبت (Cache) شده‌اند و نیاز به پروسه خاصی نیست سرعت تبادل اطلاعات تغییر چشم‌گیری می‌کند و …

زمانیکه شما یک سیستم CDN را فعال می‌کنید تأثیر آن به صورت زیر خواهد بود:

۱- شبکه توزیع محتوا یا همان CDN تمامی سرورهای شبکه جهانی اینترنت را پوشش می‌دهد؛ بنابراین زمانی‌که شما این سیستم را برای سایت خود فعال می‌کنید اطلاعات شما بر روی تمامی این سرورها کپی و ذخیره می‌شود و زمانی‌که یک بازدیدکننده به سایت یا وبلاگ شما وارد می‌شود محتوای سایت شامل تصاویر و متون را از نزدیک‌ترین سرور نزدیک به خود دریافت می‌کند و مستقیماً به هاست یا سرور شما متصل نمی‌شود. این کار موجب بهبودی چشمگیر در عملکرد و سرعت سایت شما خواهد شد.

2- CDN تمام اطلاعات ثابت شما مانند تصاویر، کدهای CSS و javascript, mp3، pdf و فایلهای ویدئویی شما را پشتیبانی می‌کند و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و بروزرسانی هستند مانند متون و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان می‌شوند. با این کار مصرف پهنای باند هاست شما کاهش یافته و هزینه‌ای که سالانه برای آن می‌پردازید کاهش چشمگیری خواهد داشت.

۳- تفاوت سرعت و عملکرد برای خودتان یا افرادی که در نزدیکی سرور اصلی شما هستند تفاوت زیادی نخواهد داشت ولی برای کسانی که ار نقاط مختلف جهان به سایت شما وارد می‌شوند این افزایش سرعت ناشی از CDN کاملاً محسوس خواهد بود، با توجه به اینکه سایتهای ایرانی معمولاً سرور و هاست خود را از خارج و کشورهایی مانند آلمان و آمریکا تهیه می‌کنند و عموم بازدیدکنندگان از داخل کشور هستند استفاده از CDN می‌تواند بسیار مؤثر باشد. برای تعیین تأثیر CDN بر سرعت سایت می‌توانید عملکرد خود را با ابزارهایی مانند Pingdom و GTmetrix بعد و قبل از فعال‌سازی CDN بررسی و مقایسه کنید.

یک شبکه انتقال محتوا یا شبکه تولید محتوا ( CDN )، یک شبکه توزیع شده جغرافیایی از سرورهای پراکسی و مراکز داده آنها است.

هدف ارائه خدمات در سرویس بودن و عملکرد بالا با توزیع به صورت فضایی نسبت به کاربران نهایی است. CDN در اواخر دهه 1990 به عنوان وسیله ای برای کاهش گلوگاه های عملکرد اینترنت به وجود آمد اینترنت که در حال تبدیل شدن به یک رسانه حیاتی برای افراد و شرکت ها بود.

از زمان آن، CDN ها رشد کرده اند تا به بخش بزرگی از مطالب اینترنتی، از جمله اشیاء وب (متن، گرافیک و اسکریپت ها)، اشیاء قابل دانلود (فایل های رسانه، نرم افزار، اسناد)، برنامه های کاربردی ( تجارت الکترونیک) پورتال ها، پخش زنده ، سرویس دهنده. رسانه ها، رسانه های جریانی بر اساس، و سایت های رسانه های اجتماعی تبدیل شود.

CDN ها یک لایه در اکوسیستم اینترنت هستند. صاحبان محتوا مانند شرکت های رسانه ای و فروشندگان تجارت الکترونیک به اپراتورهای CDN پرداخت می کنند تا خود را به کاربران نهایی خود تحویل دهند.

به نوبه خود، یک CDN به ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP)، اپراتورها و اپراتورهای شبکه برای میزبانی سرورهای خود در مراکز خود پول می پردازد.

CDN یک اصطلاح کلی است که انواعی از خدمات ارائه شده در محتوا را در بر می گیرد: پخش ویدیو ، دانلود نرم افزار، شتاب وب و تلفن همراه و غیره

فناوری CDN

گره‌های CDN معمولاً در مکان‌های متعددی، اغلب بر روی ستون فقرات اینترنتی قرار می گیرند. از مزایای آن می توان به کاهش هزینه های پهنای باند، بهبود زمان بارگذاری صفحه یا افزایش دسترسی جهانی به محتوای اشاره کرد.

تعداد گره‌ها و سرورهایی که یک CDN را تشکیل می‌دهند، به معماری متفاوتی بسته‌اند، برخی از آن‌ها به هزاران گره با ده‌ها هزار سرور در بیشتر نقاطی از راه دور ( PoP ) می‌رسند. سایر شبکه های جهانی می سازند و تعداد کمی از PoP های جغرافیایی دارند.

درخواست ها برای معمولاً به صورت الگوریتمی به گره هایی هدایت می شوند که به نوعی بهینه هستند. هنگام بهینه سازی برای عملکرد، مکان هایی که برای ارائه محتوای به کاربر به بهترین شکل ممکن انتخاب شوند.

این ممکن است با انتخاب مکان‌هایی برای اندازه‌گیری که کمترین جهش ، کمترین تعداد شبکه از مشتری درخواست‌کننده فاصله دارند، یا بالاترین در نظر گرفتن عملکرد سرور (هم فعلی و هم تاریخی)، به‌منظور بهینه‌سازی در سراسر شبکه‌سازی محلی، انتخاب شوند.

هنگام بهینه‌سازی برای هزینه، ممکن است مکان‌هایی انتخاب شوند که کم‌زینت شوند. در یک سنوی بهینه، این دو هدف به همسویی دارند، زیرا سرورهای لبه ای که نزدیک به کاربر نهایی در لبه هستند، ممکن است از نظر عملکرد شبکه یا هزینه بیشتر داشته باشند.

بیشترین ارائه دهنده CDN، بسته به پوشش، خدمات خود را بر روی مجموعه ای از PoP ارائه می دهند، ایالات متحده ایالات متحده، بین المللی یا جهانی، آسیا-اقیانوسیه و غیره.

این مجموعه از PoP ها را می توان «لبه» نامید، گره های لبه، «سرورهای لبه» یا «شبکه های لبه» زیرا نزدیک ترین لبه های دارای CDN به کاربر نهایی هستند.

امنیت و حریم خصوصیCDN

ارائه ده‌های CDN یا از هزینه‌های مستقیمی که ده‌ها محتوا را با استفاده از شبکه‌هایشان پرداخت می‌کنند، سود می‌برند، یا از تحلیل و تحلیل کاربر و جمع‌آوری داده‌های جمع‌آوری شده در هنگام بارگیری اسکریپت‌هایشان در وب‌سایت‌های مشتریان در مبدا مرورگرشان سود می‌برند.

به این ترتیب این خدمات به عنوان نفوذ بالقوه به حریم خصوصی با هدف‌گیری رفتاری اشاره می‌کنند و راه‌حل‌هایی را برای بازیابی سرویس دهی و ذخیره‌سازی منابع تک منبع ایجاد می‌کنند.

CDNهایی که جاوا اسکریپت را ارائه می دهند نیز به عنوان راهی برای تزریق مخرب به صفحات با استفاده از آنها هدف قرار دادن آنها را ارائه می دهد.

مکانیزم یکپارچگی منابع فرعی در پاسخ به این موضوع ایجاد می شود تا اطمینان حاصل شود که صفحه اسکریپتی را بارگیری می کند که آن را شناسایی کرده و محدود به هش ارجاع شده توسط نویسنده وب سایت است

تکنیک های شبکه سازی محتوا در CDN

اینترنت بر اساس اصل طراحی شده end-to-end است. این شبکه اصلی را نسبتاً ساده می‌دارد و اطلاعات را تا حد امکان به نقاط پایانی شبکه منتقل می‌کند: میزبان‌ها و مشتریان. در نتیجه، شبکه اصلی تخصصی، ساده و بهینه شده است تا فقط بسته های داده شده را ارسال کند.

شبکه‌های انتقال محتوا، شبکه حمل‌ونقل سرتاسر را با استفاده از انواع برنامه‌های کاربردی هوشمند با استفاده از تکنیک‌های طراحی شده برای بهینه‌سازی محتوا، تقویت می‌کنند. پوشش کاملاً یکپارچه از کش وب، ارتباط بار سرور، مسیریابی درخواست و خدمات محتوای استفاده می کند.

وب‌سایت‌های محبوب را روی روی‌هایی ذخیره می‌کنند که بیشتر از آنها برای درخواستی استفاده می‌کنند. این شبکه‌های مشترک، باند نیاز به کاهش می‌دهند، بار سرور را کاهش می‌دهند و زمان پاسخ مشتری را برای ذخیره‌سازی ذخیره‌شده در حافظه پنهان بهبود می‌بخشند.

کش های وب بر اساس درخواست های کاربران (کشش کش) یا بر اساس مطالب از پیش بارگذاری شده منتشر شده از سرورهای محتوای (پوشش کش) برای می شوند.

سیستم بارسازی از یک یا چند تکنیک از جمله بر سرویس (تعادل بار جهانی) یا بر سختافزار (یعنی لایه 4-7 ، همچنین به عنوان سوئیچ وب، سوئیچ محتوای سوئیچ چند لایه نیز شناخته می شود) برای اشتراک گذاری.

ترافیک بین استفاده می‌کند. سرورها یا کش های وب در اینجا به سوییچ یک آدرس IP مجازی اختصاص داده شده است.

سپس ترافیکی که به سوییچ می رسد به یکی از وب سرورهای مرتبط با سوئیچ هدایت می شود. این مزیت بار، افزایش توان، بهبود عملکرد سرور و افزایش قابلیت اطمینان با استفاده مجدد از یک بار وب خراب و ارائه بررسی های سلامت سرور را دارد.

یک خوشه محتوا یا گره سرویس را می توان با استفاده از سوئیچ لایه 4-7 برای ارتقاء بار در وب سرور یا از کش های در شبکه تشکیل داد.

مسیریابی درخواست‌ها، درخواست‌های مشتریان را به منبعی هدایت می‌کند که به بهترین شکل ممکن نمی‌توان ارائه کرد.

این ممکن است شامل هدایت یک درخواست مشتری به خدمات خدماتی باشد که نزدیکترین نقطه به مشتری است یا به گرهی که بیشترین ظرفیت را دارد.

الگوریتم های موجود برای مسیریابی استفاده می شود. اینها عبارتند از: توازن بار جهانی سرور، مسیریابی درخواست برای DNS، تولید متافایل پویا، بازنویسی HTML، و anycasting .

نزدیکی – انتخاب نزدیکترین سرویس گره – با استفاده از تکنیک های موجود از جمله کاوش واکنشی، کاوش پیشگیرانه و نظارت بر تخمین زده می شود.

CDN ها از روش های موجود برای انتقال محتوای استفاده می کنند، از جمله، اما نه محدود به، کپی دستی جهانی، کش وب فعال، و عامل ساز بار سخت افزار.

پروتکل های سرویس محتوا در content delivery network

مجموعه مجموعه‌ای برای ارائه مجوز به پروانه اختصاصی از خدمات ارائه‌شده در سراسر یک شبکه محتوای طراحی شده در آن.

پروتکل انطباق محتوای اینترنتی( ICAP) در دهه 1990 برای ارائه یک استاندارد باز برای اتصال سرورهای برنامه توسعه.

یک راه حل جدیدتر تعریف شده و قوی تر توسط پروتکلOpen Pluggable Edge Services(OPES) ارائه شده است.

این معماری برنامه‌های کاربردی سرویس OPES را تعریف می‌کند که می‌تواند روی خود پردازنده OPES قرار گیرد یا از راه دور یک سرور Callout اجرا شود.

لبه شاملیا ESI یک زبان نشانه گذاری کوچک برای مونتاژ وب پویا در سطح لبه است. نسبتاً معمول است که وب سایت ها محتوای تولید می کنند.

این می تواند به دلیل تغییر محتوا مانند کاتالوگ ها یا انجمن ها یا دلیل شخصی سازی باشد. این مشکل برای سیستم های کش ایجاد می کند. برای غلبه بر این مشکل، گروهی از شرکت ها ESI را ایجاد کردند.

content delivery network اختصاصی

اگر صاحب محتوا از گزینه ها یا هزینه های یک سرویس CDN تجاری راضی، می تواند CDN خود را ایجاد کند.

این CDN خصوصی نامیده می شود. یک CDN ویژه شامل PoP ها (نقاط حضور) است که فقط محتوا را برای خود صاحب ارائه می کند. این PoP ها می توانند سرورهای کش، پراکسی معکوسیا کنترل کننده های تحویل باشند. میتوواند به سدگی دودر ذکرهزازی، یفا كفيدها قابل پتواند پتوان پتوان پتوان پاتارا رادا دا.

شبکه های توزیع بزرگ حتی ممکن است شبکه های خصوصی را بسازند و راه اندازی کنند تا نسخه هایی از محتوا را در مکان هایی که می توانند تولید کنند.

چنین شبکه‌های خصوصی معمولاً همراه با شبکه‌های عمومی به عنوان یک گزینه پشتیبان در مواردی که شبکه خصوصی کافی نیست یا ناتوانی وجود دارد که منجر به کاهش توان می‌شود، استفاده می‌شود.

از آنجایی که یکسان باید در بسیاری از مکان‌ها قابل استفاده باشد، می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های پخش شودچندگانهبرای کاهش مصرف پهنای باند استفاده شود.

در شبکه‌های خصوصی، همچنین پیشنهاد می‌شود که درخت‌های چندپخشی با توجه به شرایط شبکه انتخاب شوند تا به‌طور خودکار از شبکه موجود استفاده شود.

زمانیکه شما یک سیستم CDN را فعال میکنید تاثیر آن بصورت زیر خواهد بود:


1- شبکه توزیع محتوا یا همان CDN تمامی سرورهای شبکه جهانی اینترنت را پوشش میدهد. بنابراین زمانیکه شما این سیستم را برای سایت خود فعال میکنید، اطلاعات شما بر روی تمامی این سرورها کپی و ذخیره میشود و زمانیکه یک بازدیدکننده به سایت یا وبلاگ شما وارد میشود محتوای سایت شامل تصاویر و متون را از نزدیک ترین سرور نزدیک به خود دریافت میکند و مستقیما به هاست, سرور و یا سرور مجازی شما متصل نمیشود. این کار موجب بهبودی چشمگیر در عملکرد سایت شما خواهد شد.

2- CDN تمام اطلاعات ثابت شما مانند تصاویر، کدهای CSS و javascript، mp3، pdf و فایلهای ویدئویی شما را پشتیبانی میکند و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و بروزرسانی هستند مانند متون و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان میشوند. با این کار مصرف پهنای باند هاست شما کاهش یافته و هزینه ای که سالانه برای آن میپردازید کاهش چشمگیری خواهد داشت.

3- تفاوت سرعت و عملکرد برای خودتان یا افرادی که در نزدیکی سرور اصلی شما هستند تفاوت زیادی نخواهد داشت، ولی برای کسانی که ار نقاط مختلف جهان به سایت شما وارد میشوند این افزایش سرعت ناشی از CDN کاملا محسوس خواهد بود.

با توجه به اینکه سایتهای ایرانی معمولا سرور و هاست خود را از خارج و کشورهایی مانند آلمان و آمریکا تهیه میکنند و عموم بازدیدکنندگان از داخل کشور هستند استفاده از CDN میتواند بسیار موثر باشد.

برای تعیین تاثیر CDN بر سرعت سایت میتوانید عملکرد خود را با ابزارهایی مانند Pingdom و GTmetrix بعد و قبل از فعال سازی CDN بررسی و مقایسه کنید.

مزایای استفاده از CDN چیست


در این بخش برخی از مزایای بکارگیری سیستم Content Delivery Network را بصورت مختصر بیان خواهیم کرد:

سرعت بیشتر سایت و افزایش رضایت بازدیدکنندگان
بهبود وضعیت سئو سایت
کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل
کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک هاست
افزایش تعداد صفحات بررسی شده در روز توسط روبات های گوگل
ارتباط و همخوانی راحت با مدیریت محتوای وردپرس
تنها مشکل CDN آن است که معمولا رایگان نبوده و برای استفاده از آن باید هزینه پرداخت کنید. در حال حاضر هیچ شرکتی در ایران سرویس CDN را ارائه نمیدهد و معروفترین نمونه های خارجی آن عبارتند از MaxCDN، VPS.net و Amazon Cloudfront که در میان آنها بهترین شرایط هزینه ای را MaxCDN دارد.

یکی از دستاوردهای CDN تاثیر مثبت بر سئو سایت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سئو و بهینه سازی سایت و کسب جایگاه مناسب در نتایج گوگل پیشنهاد میکنیم سری آموزش سئو مبتدی و مجموعه آموزش سئو وبسیما را مطالعه کنید.

اگر شما هم در حال حاضر از این سیستم در سایت خود استفاده میکنید و یا نمونه CDN رایگان و مناسبی را برای کاربران ایرانی میشناسید، میتوانید در بخش نظرات همین مقاله به ما و دوستان خود معرفی کنید.

4.7/5 - (10 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا