صفر تا 100 Structured Data برای سازماندهی و سئو سایت شما

Structured Data اغلب به عنوان داده‌های کمی دسته‌بندی می‌شوند. یعنی سازماندهی داده ها به صورتی ما که بیشتر به دیدن و کار کردن با آن عادت داریم. به داده‌هایی در طراحی سایت فکر کنید که به خوبی در فیلدها و ستون‌های ثابت در پایگاه‌های اطلاعاتی و صفحات گسترده رابطه‌ای قرار می‌گیرند. طرز فکر سئوی خود را تغییر دهید و بزرگتر از صفحه اول گوگل فکر کنید. شما فقط نمی خواهید در صفحه یک باشید! می خواهید بر صفحه یک تسلط داشته باشید. بهترین راه برای متمایز شدن در SERP ها این است که قطعات برجسته را با نشانه گذاری داده های ساخت یافته در اختیار بگیرید.

Structured Data چیست؟

Structured Data یا داده های ساختاریافته، هر داده ای است که در یک فیلد ثابت در یک فایل زندگی می کند. در دنیای سئو، داده های ساختاریافته نشانه گذاری است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند چگونه محتوا را تفسیر و نمایش دهند.

سایت Schema.org حاوی لیست استاندارد شده ای از نشانه گذاری است که موتورهای جستجوی اصلی – گوگل، بینگ، یاهو و یاندکس – به طور جمعی با پشتیبانی از آن موافقت کرده اند.

یکی از نمونه های داده های ساختاریافته یک پایگاه داده رابطه ای مانند جدول است. در این مثال، یک زبان پرس و جوی ساختاریافته (SQL) برای تعامل با داده های پیوندی در جدول استفاده می شود. اما طرحواره موارد استفاده بسیار گسترده تری نیز دارد که برای مشتریان شما بسیار مفید است.

داده های ساخت یافته در مقابل داده های بدون ساختار

اگر داده‌های ساختاریافته اطلاعات سازمان‌یافته هستند، داده‌های بدون ساختار هر چیز دیگری هستند: PDF، تصاویر، ویدئوها، فایل‌ها، ارائه‌ها، و غیره (شکل‌هایی از نشانه‌گذاری طرحواره‌ای وجود دارد که می‌توانید از آنها برای کمک به موتورهای جستجو در یادگیری این دارایی‌های مختلف استفاده کنید. اما به تنهایی، آنها بدون ساختار هستند).

آیا همه وظایف خود را در یک لیست عقب افتاده می اندازید و وظایف اولویت دار را در جریان کار هفتگی خود قرار می دهید؟ اگر چنین است، شما با حرکت از داده‌های بدون ساختار به داده‌های ساخت‌یافته آشنا هستید.

داده های ساخت یافته در مقابل داده های نیمه ساختار یافته

داده های نیمه ساختاریافته تلاقی بین ساختاریافته و بدون ساختار است. این داده‌هایی است که ساختار سفت و سختی ندارند، اما در عوض به استفاده از برچسب‌ها، ویژگی‌ها و ابرداده‌ها برای ارتباط سریع اطلاعات مانند HTML متکی هستند. بیشتر چیزی که ما در وب تولید می کنیم، به خودی خود، بدون ساختار است. اما این اطلاعات بدون ساختار را با روشی برای سازماندهی یا یافتن آنها ترکیب کنید – ابرداده در صفحات وب، ویژگی ها در پیوندها – و محصول نهایی داده های نیمه ساختار یافته است.

این برای اطلاعات آفلاین نیز صادق است.

یک سند Word به خودی خود؟ بدون ساختار یک سند Word با ویژگی های سند به روز شده است تا بتوانید با کلیک راست روی فایل نویسنده و تاریخ ایجاد شده را مشاهده کنید؟ داده های نیمه ساختار یافته

تصاویر در کتابخانه عکس خود به تنهایی؟ بدون ساختار عکس هایی با تاریخ و ساعت برچسب گذاری شده اند؟ داده های نیمه ساختار یافته

اکنون به سمت آفلاین حرکت می کنید: کتابی در قفسه کتاب شما بدون هیچ کلمه ای در ستون فقرات آن؟ بدون ساختار کتابی با عنوان و نویسنده؟ داده های نیمه ساختار یافته

صفحات وب نیمه ساختار یافته هستند: محتوای بدون ساختار با ابرداده برای کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر آن. سپس، درست مانند یک کاتالوگ کارت، موتورهای جستجو همه آن صفحات وب را فایل می کنند تا مردم بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

در انتهای خود چه می بینیم؟ یک لینک آبی در SERP ها. و در جایی که ابرداده آن پیوندهای آبی را ممکن می‌سازد، داده‌های ساختاریافته در قالب نشانه‌گذاری طرحواره آنها را به یک درجه بالا می‌برد. نشانه گذاری طرحواره تضمین می کند که آنچه در SERP ظاهر می شود مفیدتر است، بیشتر متناسب با نیازهای کاربر است و توانایی بیشتری برای انتقال سریع اطلاعات دارد.

داده های ساختار یافته گوگل برای سئو
اگر از تعریف سطح بالا استفاده می کنید، به تعداد سیستم های سازماندهی و شناسایی سریع اطلاعات، انواع داده های ساختاریافته وجود دارد. اما در زمینه استراتژی SEO شما، داده های ساختاریافته به یک چیز اشاره دارد: نشانه گذاری Schema.org.

شایان ذکر است که Schema.org از نظر فنی تنها واژگان نشانه گذاری مسلط به SEO در شهر نیست. برخی از وب سایت ها از نشانه گذاری Microformats.org برای بررسی محصول یا مکان های فیزیکی استفاده می کنند. اما Schema.org بسیار رایج تر است.

Schema.org
Schema.org یک زبان پشتیبانی جهانی و سازگار در تمام موتورهای جستجو است. در واقع، بیش از 800 تعریف مختلف (یا “کلاس”) در چارچوب Schema.org وجود دارد. و هر کدام دارای 20+ ویژگی برای تعریف آنها هستند. بین بهار و پاییز 2019، Schema.org چهار گزینه جدید نتیجه غنی، پنج گزارش بهبود کنسول جستجوی گوگل و هفت نسخه واژگان را اضافه کرد.

اما زبان یا کد نحوه عملکرد صفحه وب (نه موتور جستجو) را دیکته می کند.

داده های ساختاریافته نحوه نمایش صفحه (یا بهتر است بگوییم، آن را پیشنهاد می کند) به موتور جستجو منتقل می کند. این ما را به سمت رفتار موتورهای جستجو سوق می دهد، و هیچ قانونی وجود ندارد که همه موتورهای جستجو باید یکسان رفتار کنند. در واقع، دلیل خوبی وجود دارد که این کار را نمی کنند.

از آنجایی که مدیران وب‌سایت‌ها مجموعاً بر روی قطعه کدهای رایج توافق دارند، مجبور نیستند 500 قطعه مختلف را به هر صفحه در سایت خود اضافه کنند.

فرمت های پشتیبانی شده
Schema.org از بسیاری از فرمت های نشانه گذاری پشتیبانی می کند، اما رایج ترین آنها JSON-LD، Microdata و RDFa هستند. در اینجا خلاصه ای سریع از سه فرمت برتر برای داده های ساختاریافته در سئو آورده شده است:

JSON-LD
JSON-LD از یک شی جاوا اسکریپت برای درج نشانه گذاری در سر صفحه شما استفاده می کند. ما به شدت توصیه می کنیم از این قالب سبک و ساده استفاده کنید زیرا می توانید آن را بدون شکستن چیزی به سایت خود اضافه کنید. این نیز قالبی است که گوگل ترجیح می دهد.

میکروداده
قبلاً این فرمت سئوی پیشنهادی بود، اما JSON-LD از آن زمان پیشرفت کرده است. با این فرمت، داده های ساختاریافته در HTML اصلی صفحه شما ادغام می شوند، به همین دلیل است که احتمال خراب شدن صفحه بدون اجرای صحیح کمی بیشتر است. اگر با کد راحت هستید، احتمالاً این کار را نمی کند، اما حتی کارآموز غیر کدنویس شما می تواند JSON-LD را بدون آسیب رساندن به چیزی اضافه کند.

RDFa
RDFa از فرمت HTML5 برای انتشار داده های پیوند شده در اسناد HTML5 استفاده می کند. این گزینه نیز کار می کند، اما انتخاب اصلی ما نیست زیرا گوگل آن را ترجیح نمی دهد.

از داده های ساخت یافته برای چه چیزی استفاده می کنیم؟
به لطف جامعه باز Schema.org، صدها نوع نشانه گذاری وجود دارد. این احتمال وجود دارد که هر نشانه گذاری خاصی که استفاده می کنید به طور کلی در یکی از این دسته بندی ها قرار می گیرد:

تکه های غنی
آیا می خواهید وب سایت شما اطلاعات مکان را نمایش دهد؟ نظرات؟ تصاویر؟ اینها همه قطعات غنی یا بهبودهای سبک هستند که نحوه نمایش صفحه در SERP ها را تغییر می دهند. اگر تا به حال به خاطر تعویض «نشانه‌گذاری طرحواره» با «قطعات غنی» در مکالمه‌های معمولی مقصر بوده‌اید، به این دلیل است که ریچ اسنیپت‌ها اغلب از نوع نشانه‌گذاری‌هایی هستند که ما استفاده می‌کنیم.

توجه داشته باشید که یک قطعه برجسته با یک قطعه غنی یکسان نیست. یک قطعه برجسته زمانی است که Google اطلاعات شما را آنقدر مفید می‌داند که آن را در بالای نتایج جستجو قرار می‌دهد، مانند این:

هیچ داده ساختاری برای قطعه های برجسته وجود ندارد. گوگل به تنهایی مفیدترین محتوا را برای نمایش تعیین می کند. (و اگر تعجب می کنید، راهی برای سرگرم نگه داشتن یک بچه گربه برای مدت طولانی نیز وجود ندارد).

قبلاً می‌توانستیم این نقطه اولیه را به عنوان یک امتیاز در بالای جایگاه موجود در ده فهرست ارگانیک Google در نظر بگیریم. اما در 22 ژانویه 2020، گوگل به دوبار فرورفتن پایان داد و اعلام کرد که سایت‌هایی که به‌عنوان قطعه‌های برجسته در نظر گرفته شده‌اند، دیگر در ده فهرست صفحه اول ظاهر نخواهند شد.

این تغییر روی استراتژی داده های ساختاریافته شما تأثیری نمی گذارد.

کارت های غنی
ریچ کارت ها نوعی از ریچ اسنیپت ها هستند که به طور خاص برای SERP های موبایل ساخته شده اند. برای قرض گرفتن تصویری از پست خود گوگل در مورد کارت های غنی، به این صورت است:

همانطور که می بینید، ریچ اسنیپت ها همچنان در SERP های موبایل ظاهر می شوند. اما کارت های غنی در درجه اول موبایل هستند. توصیه می کنیم هر دو نوع را اضافه کنید تا بتوانید تجربه کاملی از تلفن همراه را به کاربران ارائه دهید.

نمودار دانش
یک شخص، مکان یا شرکت را در گوگل جستجو کنید و ممکن است به یک نمودار دانش یا پانل دانش ضربه بزنید – مجموعه مفیدی از اطلاعات استخراج شده از منابعی که قابل اعتماد هستند:

شما هیچ کنترلی روی ایجاد پانل دانش برای برند شما در وهله اول نخواهید داشت. اما هنگامی که آنها این کار را انجام دادند، می توانید اطلاعاتی را که به اشتراک می گذارند با اتصال آنها به اطلاعات موجود در سایت خود از طریق داده های ساختاریافته کنترل کنید. به سادگی به پایین پانل بروید تا به این مورد برسید:

… و دستورالعمل های ارائه شده را دنبال کنید.

پودرهای سوخاری
برخی از انواع نشانه گذاری به سایت کمک می کند تا در SERP ها همراه با پیوندهای سازمانی به سایر صفحات اولویت در سایت ظاهر شود. تقریباً همیشه، پودر سوخاری فقط برای جستجوهای مارک ظاهر می شود. اگر پرس و جو بیشتر از آن باشد، گوگل فقط کاربر را به مرتبط ترین صفحه در سایت شما می فرستد.

نتایج جستجوی تعاملی
یک دستور غذا، آگهی شغلی یا رویداد را در گوگل جستجو کنید، و ممکن است چیزی شبیه به این ببینید:

این نتایج جستجوی تعاملی به شما امکان می دهد معیارهای جستجوی خود را بیشتر فیلتر کنید، دقیقاً مانند فیلتر محصول در یک سایت تجارت الکترونیک. و چگونه گوگل یک ویژگی فیلتر پیشرفته ایجاد می کند که شامل هزاران وب سایت مختلف است؟ با اجازه دادن به کاربران در جستجوی ویژگی‌های مختلف که در آیتم داده‌های ساختاری خاصی که برای این منظور ساخته شده است، مشخص شده‌اند.

اگر می‌خواهید دستور غذا، شغل یا رویداد شما در این املاک اصلی ظاهر شود، باید نشانه‌گذاری مربوطه را اضافه کنید و مطمئن شوید که تا حد امکان کامل است.

AMP (صفحات موبایل شتاب داده شده)
AMP مخفف Accelerated Mobile Page است، نسخه‌ای سریع از صفحه شما که می‌توان آن را با صفحه اصلی در نتایج تلفن همراه جایگزین کرد. این صفحات می توانند در چرخ و فلک های AMP ظاهر شوند، مکانی مطلوب برای ناشران و وبلاگ نویسان. اما ابتدا باید نشانه گذاری داده های ساخت یافته را به صفحه AMP و صفحه متعارف آن اضافه کنید. وقتی به داده‌های ساختاری خاص صنعت نگاه می‌کنیم، در بخش «ناشران» اطلاعات بیشتری در این مورد وجود دارد.

کارت های اجتماعی
هنگامی که به یک صفحه وب در توییتر، فیس‌بوک، پینترست یا سایر پلتفرم‌های اجتماعی پیوند می‌دهید، پلتفرم یک تصویر، عنوان و توضیحات پیش‌فرض برای صفحه ایجاد می‌کند. این توصیفات و تصاویر همیشه به نتیجه نمی رسند. می‌توانید با استفاده از کارت‌های اجتماعی، که نوعی داده ساختاریافته است که با پلتفرم‌های اجتماعی ارتباط برقرار می‌کند، آنچه را که در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی نمایش داده می‌شود، کنترل کنید.

باورهای غلط رایج
مزایای بسیاری از داده های ساخت یافته وجود دارد، اما این یک گلوله جادویی نیست. بیایید چند تصور غلط رایج را برطرف کنیم.

اول از همه، داده های ساخت یافته یک سیگنال رتبه بندی مستقیم نیستند. با این حال، می تواند نرخ کلیک (CTR) وب سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل بهبود بخشد که ممکن است به طور غیرمستقیم کمی رتبه بندی شما را افزایش دهد.

تصور اشتباه دیگر این است که داده های ساختاریافته نحوه ظاهر شدن شما در SERP ها را تغییر می دهد. در واقع، تنها گوگل تعیین می‌کند که فهرست شما چگونه باشد – و این می‌تواند هر روز با هر به‌روزرسانی جدید تغییر کند. بنابراین، به داده های ساختاریافته بیشتر به عنوان یک پیشنهاد فکر کنید تا تضمین.

احتمالاً قبلاً به این نتیجه رسیده‌اید که استفاده از زمان مناسب برای افزودن هر نوع داده ساختاریافته ممکن نیست. در واقع، گوگل دستورالعمل های دقیق داده های ساختار یافته دارد و سایت ها را با خطاهای نشانه گذاری جریمه می کند. فقط بر روی انواع اقلامی تمرکز کنید که برای مشتریان شما مفید هستند.

بازگشت سرمایه 12.2 برابری بازاریابی

ببینید چگونه بازاریابان Fortune 500 CAC را کاهش می دهند و ROI بازاریابی 12.2 برابری را افزایش می دهند.

دانلود
صنایعی که بیشترین تأثیر را از داده های ساختاریافته دارند
اگر به سئو اهمیت می دهید، به داده های ساختاریافته توجه کنید. با این حال، صنایع و انواع مشاغل خاص بیشتر تحت تأثیر انواع خاصی از داده های ساختاریافته قرار می گیرند. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم:

ناشران: ناشران باید مطمئن شوند که صفحات AMP آنها به درستی کار می کنند و سپس از نوع Article برای علامت گذاری صحیح صفحات خود استفاده کنند. زیرگروه های رایج مقاله NewsArticle و BlogPosting هستند.
اگر از AMP استفاده می کنید، اجرای داده های ساخت یافته کمی پیچیده تر است. باید نشانه گذاری داده های ساخت یافته را در نسخه AMP خود اضافه کنید و نشانه گذاری مقاله را در نسخه متعارف خود اضافه کنید.

کسب و کارهای محلی: این شامل شرکت های سازمانی با مکان های آجر و ملات می شود. برای ورود به بسته 3، باید نمایه کسب و کار محلی خود را بهینه کنید، اما داده های ساختاریافته می توانند اطلاعات محلی اضافی را در SERP ها ارائه دهند. LocalBusiness به شما امکان می دهد ساعات کار و پرداخت های پذیرفته شده خود را مشخص کنید. و اگر در سایت خود سفارش می دهید یا رزرو می کنید، نشانه گذاری OrderAction و ReservationAction برای شما مناسب است.
داده های ساختاریافته برای وب سایت های تجارت الکترونیک: نشانه گذاری محصول را در صفحات محصول خود برای نمایش اطلاعات قیمت در SERP ها قرار دهید. نشانه گذاری مرور به شما امکان می دهد نظرات محصول را در SERP ها نمایش دهید. نشانه‌گذاری بررسی‌های محصول را از سایت شما می‌گیرد، نه از سایت‌های شخص ثالث، که به شما کنترل کمی بیشتر بر آنچه نشان داده می‌شود، می‌دهد.
فراتر از آن، نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته با توجه به صنعت بسیار خاص می‌شود. موسسات مالی می توانند نشانه گذاری FinancialServices را به مکان خود اضافه کنند. خطوط هوایی می توانند زمان پرواز و اطلاعات بلیط را با استفاده از خطوط هوایی نمایش دهند. و برای تولیدکنندگان کارهای خلاقانه مانند کتاب، موسیقی و حتی پادکست، نشانه‌گذاری برای آن نیز وجود دارد.

بهترین کار این است که فهرست کامل انواع اقلام را بررسی کنید و به طور انتقادی در نظر بگیرید که چه چیزی برای کسب و کار شما مفید است. مجدداً، داده های ساختار یافته مورد استفاده توسط کسب و کار شما و رقبای SERP باید اولویت شماره 1 شما باشد.

ابزارهای داده های ساخت یافته
تعدادی ابزار موجود است که می تواند به شما در پیاده سازی داده های ساخت یافته کمک کند. برخی از قابل اعتمادترین آنها از خود موتورهای جستجو می آیند. این شامل:

کمک‌کننده نشانه‌گذاری داده‌های ساخت‌یافته Google: با استفاده از فرآیند گام به گام نشانه‌گذاری ایجاد کنید.
تست نتایج غنی Google: تأیید کنید کدام نتایج غنی می‌تواند برای صفحه وب شما ایجاد شود.
اعتبارسنجی نشانه گذاری Schema.org: داده های ساختاری مبتنی بر Schema.org را که در صفحات وب شما تعبیه شده است، اعتبار سنجی کنید.
ابزار تست AMP گوگل: صفحات AMP خود را اعتبارسنجی کنید.
راهنمای بینگ برای داده های ساخت یافته: درباره رویکرد بینگ به داده های ساخت یافته بیاموزید.
اعتبار سنجی داده های ساختار یافته Yandex: اگر درصدی از مخاطبان شما در Yandex هستند، از این ابزار برای آزمایش نشانه گذاری خود استفاده کنید.
اشکال زدای گراف باز فیس بوک: اعتبار سنجی نشانه گذاری گراف باز فیس بوک.
ابزارهای دیگر نیز می توانند برای انجام وظایف ساختاریافته مرتبط با داده ها مفید باشند. این شامل:

افزونه Yoast WordPress: انواع خاصی از داده های ساختاریافته را به طور خودکار برای شما تولید می کند، مانند سؤالات متداول و محتوای نحوه کار.
ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی: بیشتر شامل تجزیه و تحلیل SERP است که نشان می دهد برای چه نوع داده های ساختاری رتبه بندی می کنید.
خزنده های سئو: DeepCrawl و Screaming Frog بینش داده های ساختار یافته را برای سایت شما و همچنین رقبا نشان می دهند.
نتیجه نهایی این است که گوگل انگیزه واقعی دارد تا هر چه بیشتر وب سایت ها را به استفاده از داده های ساختاریافته سوق دهد زیرا به آنها کمک می کند تا تجربه جستجوی غنی تری ارائه دهند. بنابراین آنها هر چه در توان دارند انجام داده اند تا پیاده سازی را تا حد امکان آسان کنند. با ممیزی منظم استراتژی داده های ساختاریافته خود، رقابتی بمانید!

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا