Cannibalization

Cannibalization کلمه کلیدی چیست؟ + چگونه از آن اجتناب کنیم؟

Cannibalization یا آدم خواری کلمات کلیدی وقتی اتفاق می‌افتد که در چندین صفحه از سایت شما یک عبارت خاص مورد هدف قرار گیرد. کنیبالیزیشن می‌تواند آسیب بیشتری به سئو وارد کند تا برای آن مفید واقع شود. در ادامه مقاله متوجه می‌شوید آدمخواری کلمه کلیدی چیست و با آن چه کار باید کرد.

آیا چندین صفحه در رتبه بندی وب سایت خود برای یک کلمه کلیدی دارید؟ ممکن است ترفند خوبی به نظر برسد. زیرا، هرچه صفحات بیشتری در نتایج جستجو داشته باشید، برداشت های بیشتری از کاربران جستجو دریافت خواهید کرد، درست است؟

متأسفانه، همیشه اینطور نیست.

هدف قرار دادن یک عبارت خاص در چندین صفحه می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. دلیل آن ساده است. وقتی چندین صفحه برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی می کنید، صفحات خود را مجبور می کنید با یکدیگر رقابت کنند! در نتیجه، هر صفحه نسبت به یک صفحه تلفیقی دارای CTR کمتر، اعتبار کاهش یافته و نرخ تبدیل کمتری است. ما این کلمه کلیدی اشتباه سئو را Cannibalization می نامیم.

Cannibalization کلمات کلیدی چیست؟

کنیبالیزیشن کلمات کلیدی به این دلیل شناخته می شود که شما با تقسیم CTR، لینک ها و محتوا بین دو صفحه که در اصل باید یک صفحه باشد، نتایج خود را “Cannibalization” می‌کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، وسعت یا عمق دانش خود را به گوگل نشان نمی دهید. درعوض، از گوگل می‌خواهید صفحات شما را با یکدیگر بسنجد و انتخاب کند که به نظرش بهترین گزینه برای کلمات کلیدی منطبق کدام گزینه است.

به عنوان مثال، فرض کنید وب سایت شما کفش می فروشد و [کفش] تنها کلمه کلیدی است که شما هدف خود قرار می دهید. شما اساساً به گوگل می گویید که هر صفحه در مورد کفش است. صرف نظر از اینکه کفش پیاده روی، کفش تنیس، کفش ورزشی و غیره باشد. به‌جای استفاده از کلید واژه‌ های با ارزش زیاد مانند کفش‌ های زنانه، کفش‌ های دویدن و غیره، شما برای یک کلمه کلیدی که ممکن است برای داشتن مقاصد تجاری بسیار گسترده باشد، با خودتان رقابت می‌کنید.

ساخت سایت
Cannibalization یعنی چه
Cannibalization و معرفی آن

6 اثر منفی که کنیبالیزیشن کلمه کلیدی می تواند بر سئوی شما داشته باشد

Cannibalization کلمات کلیدی می تواند عواقب فاجعه باری برای سئوی شما داشته باشد. افرادی که از کنیبالیزیشن کلمات کلیدی رنج می برند حتی از وجود این مشکل آگاه هم نیستند. آنها حتی ممکن است خوشحال باشند که یک صفحه در جایگاه پنجم و ششم برای کلمه کلیدی مورد نظر خود قرار می گیرد. بدون اینکه متوجه باشند که یک صفحه معتبر احتمالاً رتبه بالاتری خواهد گرفت و نرخ تبدیل بهتری خواهد داشت.

عواقب عملی آن مشخص است. با این حال، ترافیک سایت از دست رفته، پرس و جوهایی که منجر به صفحه اشتباه می شود، نوسان در رتبه بندی SERP، و در نهایت فروش از دست رفته، عواقب Cannibalization است.

1. شما با Cannibalization در حال کاهش اعتبار صفحه خود هستید

به جای داشتن یک صفحه بسیار معتبر، CTR خود را بین چندین صفحه نسبتاً مرتبط تقسیم می کنید. در اصل، شما صفحات خود را به رقبا تبدیل کرده اید و اکنون برای بازدید از صفحه و رتبه بندی SERP مبارزه می کنید. آن را از دیدگاه خواننده ای که به دنبال کتاب جدیدی در آمازون است در نظر بگیرید. آیا ترجیح می دهید یک کتاب عمیق درباره موضوعی داشته باشید که تخصص شما را نشان دهد؟ یا ترجیح می‌دهید دو یا چند کتاب کاملتر در مورد یک موضوع داشته باشید که هر کدام شما را رها می‌کند؟ و در ادامه آرزو کنید که ای کاش اطلاعات بیشتری وجود داشت؟

2. با کنیبالیزیشن شما لینک ها و انکر تکست خود را بی ارزش می کنید

بک لینک هایی که می توانستند به یک منبع اطلاعات تلفیقی بروند، اکنون بین دو (یا چند) صفحه تقسیم می شوند. تلاش های اطلاع‌ رسانی صرف به‌ دست آوردن 10 لینک برای یک صفحه و 15 لینک برای صفحه دیگر، می‌توانست صرف کسب 25 لینک برای یک صفحه با عملکرد بهتر شود. علاوه بر این، یک صفحه کامل و عمیق به احتمال زیاد بیشتر از قطعات سبکتر و کمتر بک لینک می‌گیرد. به طور مشابه، انکر تکست و پیوندهای داخلی شما بازدید کنندگان را به چندین صفحه مختلف به جای یک صفحه معتبر در مورد موضوع یکسان هدایت می کند.

3. در Cannibalization ممکن است گوگل ارزش صفحه مرتبط تر را کاهش دهد

کلمات کلیدی یکی از اصلی‌ ترین راه‌ هایی هستند که به گوگل کمک کنیم تا متوجه شود صفحات ما در مورد چیست. اگر همه کلمات کلیدی شما یکسان هستند، گوگل سعی می‌کند بفهمد کدام صفحه مناسب ترین است! یا اگر محتوای شما خیلی شبیه باشد، ممکن است همچنان دچار اشتباه شود. به عنوان مثال، فرض کنید دو صفحه برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی شده اند. اگر صفحه تبدیل بالاتر (صفحه اصلی) رتبه پایین تری دارد، ممکن است ترافیک تبدیل کننده با ارزش بالایی را از دست بدهید.

4. با Cannibalization شما در حال هدر دادن بودجه کراول هستید

بودجه خزیدن شما تعداد دفعاتی است که یک موتور جستجو در یک بازه زمانی معین وب سایت شما را می خزد. داشتن چندین صفحه اختصاص داده شده به یک کلمه کلیدی منجر به خزیدن و نمایه سازی صفحاتی می شود که مورد نیاز نیستند.

سایت‌های کوچک احتمالاً تفاوتی را متوجه نخواهند شد یا هرگز نباید نگران بودجه خزیدن خود باشند. اما سایت‌های دیجیتال مارکتینگ بزرگ یا فروشندگان با چندین محصول ممکن است، دچار Cannibalization شوند.

سئو سایت

5. کنیبالیزیشن نشانه کیفیت پایین صفحه است

صفحات متعددی که یک کلمه کلیدی را هدف قرار می دهند به کاربران شما می گوید که محتوای شما احتمالاً نازک است. همچنین به گوگل نشان می دهد که ممکن است محتوای شما با کلمات کلیدی شما در هر صفحه مطابقت نداشته باشد.

6. نرخ تبدیل شما متضرر خواهد شد

به ناچار یکی از صفحات شما بهتر از بقیه تبدیل می شود. به جای اینکه بازدید کنندگان جدید را به آن صفحه هدایت کنید و آن را به معتبر ترین صفحه ممکن تبدیل کنید، بازدید کنندگان را به صفحاتی با ارتباط کمتر راهنمایی می‌کنید. با این روش مشتریان خود را از دست می‌دهید.

کنیبالیزیشن چیست؟
تاثیرات Cannibalization

نحوه شناسایی کلمه کلیدی کنیبالیزیشن

خوشبختانه، هنگامی که مشکل را شناسایی کردید، رفع کنیبالیزیشن کلمات کلیدی آسان است. شناسایی کلمه کلیدی Cannibalization به آسانی ایجاد یک ماتریس کلمه کلیدی است. به سادگی یک صفحه گسترده ایجاد کنید که تمام URL های مهم سایت شما و کلمات کلیدی مرتبط با آنها را فهرست می کند.

هنگامی که URL های خود و کلمات کلیدی آنها را فهرست کردید، لیست را پایین بیاورید و به دنبال ورودی های تکراری بگردید. هر مورد مشابه به منزله این است که صفحات شما از Cannibalization کلمات کلیدی رنج می‌برند. اکنون زمان اصلاح آن صفحات است! توجه داشته باشید که حتی اگر متادیتا ها در تگ‌ های عنوان همان کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهد، همچنان مشکوک به کنیبالیزیشن هستید. اگر از ابزار ردیابی رتبه استفاده می کنید، ممکن است بخواهید از این فرصت برای جستجوی محتوای نازک و کلمات کلیدی که به اشتباه در صفحه اشتباه اعمال شده اند استفاده کنید. زمان خوبی است که به سایت خود کمی TLC بدهید.

نحوه رفع کنیبالیزیشن کلمات کلیدی

اینکه چگونه آCannibalization کلمات کلیدی را حل کنید به ریشه مشکل بستگی دارد. بیشتر اوقات، موضوع صرفاً مربوط به سازماندهی است. اما موارد خاص و سرسخت ممکن است نیاز داشته باشند که ریدایرکت 301 یا صفحات لندینگ جدید منتشر کنید. در مقاله پنج راه حل وجود دارد.

1. وب سایت خود را بازسازی کنید

ساده ترین راه حل اغلب این است که معتبرترین صفحه خود را بگیرید و آن را به یک صفحه فرود تبدیل کنید. در این صورت می‌توانید سایر صفحات را بازسازی کرده و ضمن ایجاد کلاستر های متنوع به صفحات اصلی سایت تان، لینک دهید. اما این بار با دقت بالا! اگر به مثال محصول کفش خود برگردیم، ممکن است منطقی باشد که «کفش» را روی صفحه اصلی قرار دهیم و همه موضوعات خاص تر را به آن لینک دهیم.

2. برای مقابله با Cannibalization صفحات لیندینگ جدید ایجاد کنید

از طرف دیگر، ممکن است صفحه فرودی (لندینگ) نداشته باشید که تمام صفحات محصول شما را در یک مکان ادغام کند. در این مورد، از ایجاد یک صفحه لندینگ منحصر به فرد به عنوان صفحه منبع و لینک دهی از سایر صفحه های اصلاح شده، مشکل خود را رفع می‌کنید. در مثال خود، ممکن است صفحه‌ای به نام «کفش پیاده‌روی» و صفحه‌ای به نام «کفش‌های کتانی مردانه» ایجاد کنیم. اینها باید به شما اجازه دهند که هم عبارات کلید واژه گسترده را با صفحات تلفیقی خود و هم کلمات کلیدی طولانی را در تغییرات خود هدف قرار دهید.

3. محتوای خود را یکپارچه کنید، تا دچار Cannibalization نشوید

اگر صفحات شما به اندازه کافی منحصر به فرد نیستند که تضمین کنند چندین صفحه با یک کلمه کلیدی را هدف قرار می دهند، آنها را در یک صفحه ترکیب کنید. این فرصتی است برای گرفتن دو صفحه با عملکرد ضعیف و تبدیل آنها به منبع معتبر تر. همچنین ممکن است مشکلات محتوای نازک را حل کند. با تجزیه و تحلیل خود شروع کنید تا مشخص کنید کدام صفحه از نظر ترافیک، نرخ پرش، زمان روی صفحه، تبدیل ها و غیره بهترین عملکرد را دارد. ممکن است متوجه شوید که یک صفحه بیشتر ترافیک را دریافت می کند، اما صفحه دیگر دارای محتوایی است که کاربران بیشتری را تبدیل می کند.

هدف، در این مورد، می‌تواند ادغام محتوای کپی تبدیل در صفحه‌ای با بیشترین ترافیک باشد. در حالت ایده‌آل، می‌توانید همان رتبه را حفظ کنید و ترافیک بیشتری را تبدیل کنید. یکی دیگر از مزایای این روش این است که دیگر نگران جریمه شدن وب سایت خود برای محتوایی که گوگل آن را نازک یا شبیه به کوکی می داند، نخواهید بود.

4. کلمات کلیدی جدید را پیدا کنید

در نهایت، اگر از قبل دارای صفحات بسیار متنوع و پر محتوا هستید، و تنها چیزی که وب سایت شما از آن رنج می برد، برنامه ریزی ضعیف استراتژی کلمات کلیدی است، شاید تنها کاری که باید انجام دهید یافتن کلمات کلیدی جدید است. فقط مطمئن شوید که کلمات کلیدی شما دقیقاً محتوای صفحه شما را توصیف می کنند. آیا بازدیدکننده وب سایتی که کلمه کلیدی مورد نظر را جستجو کرده است، از محتوای هر صفحه که برای آن رتبه بندی می شود راضی می شود؟ اگر پاسخ منفی است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که در مورد کلمات کلیدی جدید تحقیق کنید.

نگاه کردن به صفحات خود در یک صفحه گسترده با جزئیات زیر می تواند به شما کمک کند فرصت های بهتری برای سئو صفحه داشته باشید.

  • کلمه کلیدی و رتبه
  • آدرس صفحه
  • عنوان سئو و توضیحات متا
  • تعداد کلمه
  • ترافیک ارگانیک
  • نرخ پرش
  • تبدیل ها

از آنجا، می توانید تعیین کنید که کدام صفحات ارزشمندتر هستند، کدام یک می توانند ادغام شوند و کدام یک به کلمات کلیدی جدید نیاز دارند. در بیشتر موارد، می توانید از ابزار تحقیق کلمات کلیدی خود برای یافتن مرتبط ترین کلمات کلیدی برای تمام صفحاتی که می خواهید نگه دارید استفاده کنید. اگر دو صفحه دارید که رتبه خوبی برای یک کلمه کلیدی لانگ تیل دارند، ببینید آیا اصطلاح گسترده و مرتبطی وجود دارد که بتوانید روی یکی از آنها تمرکز کنید تا ترافیک بیشتری را جذب کند. هنگامی که آن کلمه کلیدی را پیدا کردید، مجدداً برای آن سئو کنید و جزئیات را در صفحه گسترده خود برای مرجع آینده و ردیابی عملکرد به روز کنید.

5. از 301 Redirects استفاده کنید

در حالی که من به طور کلی توصیه می کنم از تغییر مسیرهای بیش از حد 301 خودداری کنید، اگر قبلاً چندین صفحه با مشکل Cannibalization داشتید ممکن است این کار لازم باشد. استفاده از ریدایرکت 301 به شما این امکان را می‌دهد تا با پیوند دادن صفحات کمتر مرتبط به یک نسخه واحد و معتبرتر، محتوای Cannibalization خود را بهبود دهید. البته به خاطر داشته باشید که این تاکتیک فقط برای صفحاتی با محتوای مشابه و آنهایی که با جستجوهای کلمه کلیدی خاص مطابقت دارند مناسب است.

Cannibalization
مهم ترین آثار کنیبالیزیشن

نتیجه برای صفحات Cannibalization

این پنج راه حل اکثر موارد Cannibalization کلمات کلیدی را برطرف می کند. با این حال، اگر یک وب سایت دیجیتال مارکتینگ را مدیریت می کنید، باید به خصوص مراقب باشید که چگونه CMS شما محصولات را با اندازه ها و رنگ های متغیر جدا می کند. برخی از برنامه های CMS صفحات جداگانه ای را برای هر نوع محصول ایجاد می کنند. آدمخواری با کلمات کلیدی امروزه بیش از هر زمان دیگری رایج است. از قضا، قربانیان آن معمولا سئوکارانی هستند که اهمیت سئو را برای کسب و کار خود تشخیص می دهند. با این حال، در حالی که آنها قصد بهینه سازی سایت خود را دارند، به طور کامل نمی دانند که چگونه به زبان گوگل صحبت کنند.

خوشبختانه، اگر وب‌سایت شما کلمات کلیدی هدف خود را کنیبالیزیشن می‌کند، یافتن راه‌حل‌ها سخت نیست. چون آسیب دائمی نیست. با ابزارهای مناسب و نگرش «می‌توانم»، می‌توانید سئوی سایت خود را تقویت کنید.

ساخت سایت
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا