تاثیر ساختار URL بر سئو؟

تاثیر ساختار URL بر سئو + بهترین روش ها برای ساخت URL، ویژه دوستداران سئو

بسیاری از بازدید کنندگان شما با کلیک بر روی یک لینک به وب سایت شما می آیند. به نظر شما آیا واقعاً اهمیت دارد که چه چیزی در URL واقعی یک صفحه خاص وجود دارد؟ شاید تعجب کنید که بدانید وقتی صحبت از سئو سایت می شود، ظاهر URL های شما واقعاً مهم است. استفاده از اعداد در URL بستگی به شرایط دارد. فقط مطمئن شوید که عوامل را بسنجید و تصمیم بگیرید که آیا بهتر است آنها را بگنجانید یا اعداد را به صورت متنی بنویسید.

ساختار URL
URL سئو شده

URL چیست؟

اگر ساختار وب سایت شما مانند یک خانه باشد، URL وب سایت شما حکم آدرس آن خانه را دارد. به عبارت دیگر، URL محل زندگی وب سایت شما را به صورت آنلاین مشخص می کند. همان طور که آدرس خانه تان، محل زندگی شما را در یک محله تعیین می کند، URL به بازدید کنندگان شما کمک می کند تا سایت شما را به راحتی پیدا کنند. URL ها همچنین به گوگل کمک می کنند تا بفهمد صفحات وب سایت شما در مورد چیست.

به URL های وب، لینک نیز گفته می شود. همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، بسیاری از افراد برای دسترسی مستقیم به وب سایت شما روی یک لینک کلیک می کنند.

ساختار URL چیست؟

URL یک آدرس در اینترنت است. از یک پروتکل، نام دامنه و یک مسیر تشکیل شده است.

ویژگی های URL برای سئو
پروتکل URL

طرح URL یا پروتکل

هر URL با یک طرح یا پروتکل شروع می شود. پروتکل نحوه دریافت اطلاعات مربوط به آن صفحه توسط مرورگر است. انواع مختلفی از طرح ها وجود دارد. اما برای وبگردی معمولی، شما بیشتر http و https را می بینید. مرورگر شما معمولاً این طرح را در نوار آدرس نشان نمی‌دهد. همین طور هنگام تایپ آدرس وب هم نیازی به تایپ طرح ندارید. در عوض، شما می توانیدفقط با نام دامنه شروع کنید. طرح یا پروتکل هنوز هم همیشه بخشی از URL است. فقط نمایش داده نمی شود.

ساختار URL برای سئو
نام دامنه URL و تاثیر آن در سئو

نام دامنه

نام دامنه برجسته ترین قسمت یک آدرس وب است. به طور معمول، صفحات مختلف در یک سایت به استفاده از همان نام دامنه ادامه می دهند. به عنوان مثال، همه صفحات در این سایت نام دامنه www.sakhtesite.com را به اشتراک می گذارند. هر بخش از نام دامنه که با یک نقطه از هم جدا شده باشد، یک قسمت از دامنه محسوب می‌شود. به تصویر زیر دقت کنید تا قسمت های مختلف دامنه را ببینی

در اکثر URL ها، دامنه www را می توان حذف کرد. Google.com و www.google.com به یک صفحه منتهی می شوند. با این حال، سایر زیر دامنه ها را نمی توان حذف کرد.

ساخت سایت
مسیر URL
ساختار URL

مسیر فایل URL

مسیر فایل، که اغلب فقط مسیر نامیده می شود؛ به مرورگر شما می گوید که یک صفحه خاص را بارگیری کند. اگر مسیری را مشخص نکنید و فقط یک نام دامنه را وارد کنید، مرورگر شما تنها وارد صفحه اصلی سایت می‌شود.

اجزای URL
URL و اجزای آن

مولفه های URL

برخی از URL ها شامل رشته ای از کاراکترها بعد از مسیر هستند. این رشته با علامت سوال شروع می شود. احتمالاً متوجه شده اید که این قسمت از URL پس از جستجو در Google یا YouTube در نوار آدرس شما ظاهر می شود. رشته پارامتر می تواند برای یک کاربر انسانی واضح یا گیج کننده باشد، اما برای سرور شامل اطلاعات حیاتی است.

بهترین URL
قرار دادن انکر در URL

لنگر یا anchor

انکر ها بعد از مسیر ظاهر می شوند. لنگر یا انکر به مرورگر شما می گوید که به قسمت خاصی از صفحه پیمایش کند یا آن را بارگذاری کند. معمولاً لنگر با یک هشتگ شروع می شود. انکر برای هدایت مرورگر شما به قسمت خاصی از یک صفحه بسیار طولانی، مشابه نشانک، استفاده می شود. انکرهای مختلف صفحات دیگری را بارگذاری نمی کنند. آنها به سادگی به مرورگر می گویند که قسمت های خاصی از صفحه را نمایش دهد.

یک URL کامل

وقتی این عناصر با هم ترکیب شوند، یک URL را تشکیل می دهند، اگرچه همه URL ها هر پنج بخش را ندارند. به خاطر داشته باشید که اینها رایج ترین اجزای یک URL هستند. بسیاری از بخش‌های دیگر نیز وجود دارد، اما این پنج بخش هستند که اغلب می‌بینید. همچنین می‌توانند بیشترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند.

URL کامل
قسمت های مختلف URL

شما می‌توانید از دامنه اطلاعات مهمی کسب کنید. سومین قسمت دامنه معمولاً سازمان را شناسایی می کند. به عنوان مثال، در دامنه مقابل nc.gov، دامنه gov. به یک وب سایت دولتی در ایالات متحده آمریکا اشاره دارد. دامنه com. برای همه در دسترس است. اما چون هدف تجاری دارد، اکثرا سایت هایی با اهداف تجاری، به دنبال کسب آن ها هستند.

سئو سایت

چرا ساختار URL برای سئو مهم است؟

URL ها برای سازماندهی محتوای وب سایت شما هستند. آنها پیوند بین محتوای شما و یک کاربر هستند. ساختار URL به این دو دلیل اصلی اهمیت دارد:

 • تجربه کاربری
 • رتبه بندی صفحه

تجربه کاربری

تجربه کاربری عالی مهمترین عامل در مورد سئو است. با استفاده از ساختار URL منطقی با سلسله مراتب صفحه، تجربه کاربری خود را بهبود بخشید. محتوای سازماندهی شده به طور مستقیم باعث می شود وب سایت شما برای مردم راحت تر حرکت کند. شما می‌خواهید وب‌سایت خود را تا حد امکان آسان کنید تا افراد بتوانند با اطمینان و به دور از هر گونه سردرگمی به سایت شما دسترسی داشته باشند. علاوه بر ساختاربندی URL های خود با سازماندهی منطقی، از URL های متناسب با اصول سئو استفاده کنید. URL هایی که ساده و آسان برای خواندن هستند. همچنین شامل کلمات کلیدی هستند که محتوای یک صفحه وب را توصیف می کنند.

برای مثال URL مانند https://www.example.com/index.php?id_wca=470&clcp27sap به وضوح توضیح نمی دهد که صفحه مقصد در مورد چیست و دوستانه نیست. URL های ساده بهترین تجربه کاربری را ارائه می دهند. نامک ها را با کلمات کلیدی، بهینه کنید که درک واضحی از محتوای صفحه ارائه دهید. شما می خواهید URL های خود را سئو کنید. زیرا، به موتورهای جستجو کمک می کند نتایج مرتبط را به جستجوگران ارائه دهند. بنابراین جستجوگران دقیقاً می دانند که اگر روی پیوند کلیک کنند چه چیزی را خوهاند دید.

رتبه بندی صفحه

ساختارهای URL به گوگل می گویند که صفحات مختلف وب سایت در مورد چیست و چگونه با یکدیگر ارتباط دارند. هنگامی که نامک های خود را برای افراد سئو می کنید، خزیدن و فهرست بندی وب سایت خود را برای رباتهای موتور جستجو و همچنین برای ارائه محتوای مرتبط به جستجوگران آسان تر می کنید.

URL ها یک فاکتور رتبه بندی در سئو هستند.

https://www.designpowers.com
ساختارهای URL بهینه شده، رتبه صفحه گوگل SERP را ارتقا می دهند. PageRank روشی است که گوگل ارزش یک صفحه وب و ارتباط آن را با یک عبارت جستجو می سنجد.
استفاده از کلمات کلیدی در صفحات اصلی می تواند رتبه شما را بهبود بخشد.
نباید برای رتبه بندی تنها به کلمات کلیدی URL تکیه کنید.
از پر کردن URL ها با هر کلمه کلیدی خودداری کنید و فقط موارد مفید را درج کنید.
URL های مناسب سئو، احتمال کلیک روی لینک را افزایش می دهند و همین نکته می تواند رتبه صفحه شما را نیز افزایش دهد.
نکات مهم سئو URL

12 نکته مهم برای سئو URL

تاثیر URL در سئو
اهمیت URL سئو شده

1. از یک ساختار URL خوب پیروی کنید

قبل از شروع ساخت وب سایت خود، باید سلسله مراتب URL را مشخص کنید. هیچ قانون مشخصی برای بهترین ساختار نامک وجود ندارد. همه URL ها بسته به هدف سایت می توانند متفاوت باشند. اما یک ساختار نامک که ویژگی های زیر را داشته باشد، بهترین URL در نظر گرفته می شود.

 1. ساده
 2. منطقی
 3. آسان برای به خاطر سپردن

2. از پروتکل HTTPS استفاده کنید

HTTPS نسخه ایمن پروتکل HTTP است. یک لایه سوکت ایمن (SSL) ارتباط بین مرورگر شما و یک وب سایت را رمزگذاری می کند. بنابراین حتی اگر هکرها هم موفق به دریافت داده های شما شوند، نمی توانند آن را بخوانند. HTTPS وب‌سایت شما را معتبر تر می‌کند. زیرا، اعتماد کاربران را دریافت می‌کند. این مورد به نظر ساده می رسد، اما فقط 69٪ از تمام وب سایت ها، در حال حاضر به HTTPS هدایت می شوند. HTTPS همچنین یک سیگنال رتبه بندی گوگل است و وب سایت های دارای SSL را ترجیح می دهد. در مرورگر کروم، نماد قفل در نوار URL نشان می دهد که آیا آن وب سایت یک اتصال امن دارد یا خیر.

من شما را نمی دانم، اما شخصاً هرگز از سایتی خرید نمی کنم که ایمن نیست. اگر سایت شما فقط HTTP است، احتمالاً مخاطبان آگاه از فناوری از دست می دهید.

ساخت سایت

3. پیشوند www را در url مخفی کنید

پیشوند www برای جلوگیری از سردرگمی استفاده می شود زیرا بسیار واضح است که به معنای دامنه وب سایت است. اما امروزه گنجاندن آن ضروری نیست. اگر آن را وارد کنید، ممکن است آدرس سایت کمی قدیمی به نظر برسد. همچنین تایپ آن زمان بیشتری می برد و فضای بیشتری در نوار آدرس اشغال می کند. در واقع، مرورگر کروم WWW و HTTPS:// را در نوار آدرس خود پنهان می کند، زیرا نمایش این اطلاعات واقعاً چندان مهم نیست. از طرفی در نوار آدرس نماد قفل امن وجود دارد. اگر می‌خواهید آن را ببینید، فقط در نوار آدرس دوبار کلیک کنید، هنوز آنجاست.

بهترین url مناسب سئو
ویژگی های url سئو شده

4. URL صفحه را ویرایش کنید تا مرتبط باشد

وقتی صفحه ای را در سایت خود منتشر می کنید باید هدف مشخصی داشته باشد. از اعدادی که به طور تصادفی تولید می شوند و گیج کننده هستند و هیچ ارتباطی ندارند استفاده نکنید. نامک های صفحه وب سایت خود را سفارشی کنید تا توصیفی از محتوای داخل صفحه باشد. این تجربه کاربری شما را بهبود می بخشد و می تواند نرخ کلیک را افزایش دهد.

5. URL یا نامک را کوتاه و ساده نگه دارید

اکثر URL ها به طور خودکار از عنوان صفحه یا پست به عنوان نامک پیش فرض استفاده می کنند. اما گاهی اوقات عنوان می تواند یک رشته طولانی غیر ضروری از کاراکترها برای نامک باشد. هرچه نامک کوتاهتر باشد بهتر است. URL های کوتاه نیز رتبه بالاتری دارند.

6. از کلمات کلیدی معنی دار استفاده کنید

از 1 تا 2 کلمه کلیدی در نامک خود استفاده کنید که مرتبط هستند و به Google بگویید صفحه باید برای چه چیزی در نتایج جستجو نشان داده شود. URL خود را با کلمات بیش تر از آن پر نکنید زیرا ممکن است به عنوان هرزنامه در نظر گرفته شود. علاوه بر نامک، شما همچنین می‌توانید این کلمات کلیدی را به توضیحات متای صفحه خود اضافه کنید. زیرا گوگل این کلمات را در نتایج جستجو پررنگ می کند و در نتیجه صفحه شما بیشتر متمایز شود.

7. برای جدا کردن کلمات در URL از خط فاصله استفاده کنید

URL ها از فاصله (-) برای جداسازی کلمات استفاده می کنند. از آندرلاین (_) استفاده نکنید.

در اینجا نمونه ای از تفاوت خط تیره ایجاد می شود: designpowers.com/blog/urlstructureseobestpractices designpowers.com/blog/url-structure-seo-best-practices

ساخت سایت

8. کلمات اضافه را از URL حذف کنید

کلمات اضافه (و، یا، از، یکی، به، برای، و غیره) لازم نیست در URL شما باشند. این کلمات را از نامک خود حذف کنید تا کوتاه تر و خوانا تر شود. کاربران همچنین با دیدن آدرس هایی که معمولاً بیش از حد طولانی هستند و هیچ کاراکتر قابل فهمی ندارند، ناامید می شوند. به طور کلی نامک های مناسب نقش حیاتی در سئو دارند.

9. از حروف کوچک استفاده کنید

URL ها بعد از نام دامنه به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند. این بدان معنی است که DesignPowers.com همچنان شما را به designpowers.com می برد، اما designpowers.com/Contact شما را به جای صفحه تماس با ما به صفحه 404 می برد.

همیشه از حروف کوچک برای URL های خود استفاده کنید.

ساخت سایت

10. URL های قدیمی را تغییر مسیر دهید

این احتمال وجود دارد که در طول زمان تغییراتی در سایت خود ایجاد کنید. ممکن است ساختار URL را انتخاب کنید و سپس تصمیم بگیرید که برای بهبود، آن را تغییر دهید. این مورد، بهترین کار است. توصیه می شود که تغییر مسیرهای دائمی را اضافه کنید. تغییر مسیرها تضمین می کند که هیچ لینک شکسته ای برای افراد و ربات ها وجود ندارد. هر زمان که یک URL را ویرایش یا تغییر می‌دهید، یک ریدایرکت 301 اضافه کنید تا اگر شخصی روی نامک قدیمی کلیک کند، به طور خودکار به نامک جدید منتقل شود و صفحه خطای 404 شکسته را نبیند.

با این حال، از تغییر مسیرهای زیاد خودداری کنید زیرا می توانند سرعت سایت شما را کاهش دهند. یک یا دو تغییر مسیر خوب است، اما بهترین کار این است که صفحه را بدون هیچ گونه حلقه تغییر مسیری در دسترس قرار دهید. به همین دلیل است که انتخاب یک ساختار URL خوب در ابتدای زندگی سایت بسیار مهم است. برای جلوگیری از تغییر مسیر زیاد!

11. تاریخ ها را از پست های وبلاگ حذف کنید

حذف تاریخ‌ های ارسال از URL پست وبلاگ، محتوا را برای جستجوگران تازه نگه می‌دارد. زیرا مردم همیشه به‌ روزترین محتوا را می‌خواهند. نامک های بدون تاریخ می توانند نرخ کلیک موتورهای جستجو را بهبود ببخشند و به رتبه بندی محتوا برای سال ها کمک کنند. مگر اینکه پست مربوط به یک رویداد یا روز خاص باشد. پس در کل نیازی به قالب‌بندی پست‌ های خود با تاریخ نیست. انجام این کار حتی می‌تواند منجر به کاهش نرخ کلیک شود. همچنین به محتوای همیشه سبز اجازه می دهد تا بتوانید به عقب برگردید و پست های با عملکرد بالا را با محتوای جدید به روز کنید. سپس بدون نیاز به تغییر مسیر نامک قدیمی، پست را با تاریخ جدید مجدداً منتشر کنید. به روز رسانی و بازنشر محتوای قدیمی یک استراتژی قوی سئو است.

اما به طور کلی، بهتر است تاریخ ارسال را برای یک تجربه کاربری خوب حذف کنید! درج نکردن تاریخ پس از آن باعث می‌شود آدرس اینترنتی برای کاربران آسان‌تر شود.

ساخت سایت

به عنوان مثال، با تاریخ ارسال (همیشه 11 کاراکتر طولانی تر است):

 • vetcare.com/blog/2018/10/18/چاقی-در-حیوانات خانگی-مان-یک-انس-پیشگیری-ارزش-پوند-درمان دارد — با تاریخ ارسال و عنوان کامل پست.
 • vetcare.com/blog/pet-obesity-prevention. بدون تاریخ ارسال و URL ساده شده با کلمات کلیدی که توضیح می دهد محتوای پست در مورد چیست.

12. املای اعداد (گاهی اوقات)

اعداد می توانند باعث سردرگمی شوند، اما نه همیشه. اگر نام کسب و کار شما دارای شماره در نام و در دامنه اصلی است، اقدامات احتیاطی را انجام دهید و همچنین نسخه متنی نام دامنه را خریداری کنید. سپس آن را به دامنه اصلی هدایت کنید. به این ترتیب، اگر کسی گیج شود یا فقط املای آن را نداند، مطمئناً در سایت شما قرار می گیرد.

به عنوان مثال، seveneleven.com به دامنه خود https://www.7-eleven.com تغییر مسیر دهید.

درک این موضوع بدیهی است که اگر شماره مورد نظر در url شما یک سال یا تاریخ خاصی است، از اعداد استفاده کنید و آن را به صورت متنی بیان نکنید. استفاده از اعداد در نامک بستگی به شرایط دارد. فقط مطمئن شوید که عوامل را بسنجید و تصمیم بگیرید که آیا بهتر است آنها را بگنجانید یا اعداد را به صورت متنی بنویسید.

URL
URL سئو شده

URL ها در نتایج جستجو نمایش داده می شوند

به یاد داشته باشید که URL ها در نتایج جستجو و زیر قطعه ها نمایش داده می شوند. مانند عنوان و متا دیسکریپشن، کلمات موجود در نامک ها نیز اگر شبیه عبارت جستجو باشند، پر رنگ می شوند. طبیعتاً، اگر از کلمات مرتبط در آدرس صفحات استفاده کنید، احتمال بیشتری دارد که در نتایج جستجو ظاهر شوند نسبت به وقتی که از کاراکترها و اعداد نامربوط استفاده می‌‌کنید.

تاثیر URL بر سئو
URL مناسب سئو

گوگل در پالایش و تجزیه و تحلیل هر URL پیچیده ایی توانایی بسیار دارد. اما استفاده از URL های ساده و قابل فهم می تواند برای کاربران و موتورهای جستجو یک موهبت باشد. پس از خواندن این مطلب، ممکن است شروع به تغییر نامک صفحات خود کنید و گوگل مشکلی در این مورد نخواهد داشت. اما در نظر داشته باشید که این یک کار تخصصی است و مهارت های خود را می طلبد. پس قبل از انجام این کار تحقیق کنید.

نکاتی در مورد تأثیر ساختار URL بر SEO

 1. از URL های طولانی با پارامترها و شناسه های غیر ضروری استفاده کنید.
 2. نام های پیش فرض را در URL ها انتخاب کنید.
 3. از یک ساختار دایرکتوری ساده استفاده کنید. می‌توانید از ساختار دایرکتوری استفاده کنید که محتوای شما را تنظیم می کند و به کاربران کمک می کند تا بدانند سایت در هر لحظه، کجا قرار دارد و آن را طوری طراحی کنند که به محتوای همان صفحه مراجعه کند.
 4. از ساختارهای تودرتو در URL ها مانند “Dir1 / Dir2 / Dir3 / Dir4 / Dir5 / Dir6 / Page.Html … /” استفاده نکنید.
 5. از نام هایی استفاده نکنید که ربطی به محتوای صفحه ندارند.
 6. بهتر است از یک URL منحصر به فرد برای هر صفحه سایت استفاده کنید.
 7. از ایجاد URL های مختلف برای یک صفحه برای جلوگیری از پیوند دادن کاربران به یک موضوع خاص و بالا نگه داشتن ارزش هر صفحه خودداری کنید. اگر متوجه شدید که کاربران از آدرس‌های مختلفی برای دسترسی به یک صفحه استفاده می‌کنند، ریدایرکت 301 به همه آدرس‌ها در یک آدرس می‌تواند راه‌حل خوبی برای این مشکل باشد. همچنین در صورت بروز این مشکل و اگر قادر به تغییر مسیر آدرس ها نیستید، می توانید از URL های Canonical استفاده کنید.
 8. استفاده نکردن از الفبای بزرگ در URL.

برای سفارش ساخت و طراحی وب سایت حرفه ای وردپرس <—– کلیک کنید

<—————— برای آموزش و مطالعه مقالات پیشنهادی کلیک کنید ——————->

<—————— برای آموزش و مطالعه مقالات پیشنهادی کلیک کنید ——————->

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا