disavow چیست؟

disavow چیست و چه کاربردی دارد؟

Disavow در سئو یعنی کنار گذاشتن لینک های مضری است که به سایت شما اشاره می کنند. اگر فکر می کنید رتبه سایت شما توسط لینک های بی کیفیت آسیب می بیند که کنترلی بر آن ندارید، می توانید از گوگل بخواهید که هنگام ارزیابی سایت شما با رد کردن بک لینک های شما، آنها را در نظر نگیرد. فایل Disavow یک سند متنی (txt.) در طراحی سایت است که به شما امکان می دهد لینک های انتخابی که از دامنه دیگری به وب سایت شما اشاره می کنند را غیرفعال کنید. با استفاده از یک فایل Disavow، می‌توانید به موتورهای جستجوی اصلی مانند Google یا Bing اطلاع دهید که کدام پیوندها یا نام‌های دامنه باید از نمایه بک لینک وب‌سایت شما حذف شوند.

چرا فایل های Disavow مهم هستند؟

فایل های Disavow بسیار مهم هستند. زیرا گوگل از پیوندهای سایت شما در رتبه بندی آن استفاده می کند. اگر لینک هایی از سایت های نامطلوب و بی کیفیت وجود داشته باشد، می تواند بر رتبه دامنه شما تأثیر بگذارد. سایر سایت‌ها برای قرار دادن لینک‌هایی از سایت خود به سایت شما، نیازی به اجازه شما ندارند. بنابراین در صورت نیاز، می‌توانید از یک فایل Disavow برای کاهش تأثیر منفی بالقوه استفاده کنید.

Disavow File – تاریخچه پیدایش

در طول 30 سال گذشته، الگوریتم های گوگل که تصمیم گیرنده رتبه سایت های مختلف در صفحات serp (صفحات نتایج موتور جستوجو) هستند، بسیار تکامل یافته است. الگوریتم قبل از سال 2012 تعداد پیوندهای یک سایت را به عنوان معیار خوبی برای محبوبیت و کیفیت آن می دید. در نتیجه آن سایت را در رتبه بالاتری قرار می‌گرفت. این سیستمی بود که برای سوء استفاده از طرق مختلف باز شد و مردم از روش‌های مختلفی برای افزایش تعداد بک لینک‌ها به سایت‌های خود استفاده می‌کردند. بدون توجه به ارتباط یا کیفیت! در سال 2012، برای مبارزه با این روش، گوگل یک سری به‌روزرسانی‌های الگوریتم Penguin را که برای جلوگیری از استفاده دامنه‌ها از بک لینک‌های هرزنامه جهت گرفتن لینک اول بود، ارائه کرد.

هنگامی که پنگوئن راه اندازی شد، تنها راه برای جلوگیری از جریمه شدن، جدا کردن بک لینک هایی بود که ممکن بود به نمایه پیوند شما اضافه شده باشند. Disavow به دنیا آمد! گوگل ابزار Disavow file را ایجاد کرد و به مدیران وب‌مسترها اجازه داد تا پروفایل پیوند خود را پاک و یا به‌روزرسانی کنند. تا اطمینان حاصل شود که فقط بک لینک‌های واقعی گنجانده شده‌اند و از جریمه‌های رتبه‌بندی جلوگیری می‌کنند.

ساخت سایت

چه بک لینک هایی را باید disavow کنید؟

هنگام Disavow کردن فایل ها به چند نکته باید توجه داشته باشید.

  • بک لینک از وب سایت هایی با امتیاز هرزنامه بالا (high Spam Score). امتیاز 17 از 17 بالاترین امتیاز و نمره 0 از 17 پایین ترین و ایمن ترین امتیاز است. در کل Spam Score سایت باید کوچکتر از 5 باشد.
  • تعداد زیادی پیوند با Anchor Texts نامرتبط
  • امتیازات پایین Domain Authority
  • بک لینک پلتفرم های نامرتبط و یا زبان‌های خارجی را بررسی کنید.
  • همچنین، به لینک های مخفی (hidden links) نیز توجه کنید.

برای مشاهده همه این معیارها می‌توانید در Linkody ثبت‌نام کنید و از ابزار 1 مرحله‌ای Disavow آن استفاده کنید.

راهنمای گام به گام برای انجام به روز رسانی فایل Disavow

واضح است که مهم است که پروفایل پیوند خود را به طور منظم تجزیه و تحلیل کنید تا مطمئن شوید که با پنگوئن مواجه نمی شوید، اما چگونه این کار را انجام می دهید؟ در اینجا راهنمای نحوه ایجاد یک فایل Disavow و ارسال آن به Google است تا موتور جستجو بتواند نام دامنه‌هایی را که می‌خواهید از شر آنها خلاص شوید، پردازش کند.

1. فهرستی از بک لینک های خود را از همه منابع موجود دریافت کنید

ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما یک نمای کلی از بک لینک های یک سایت را می دهد. با این حال، باید با کنسول جستجوی گوگل (GSC) شروع کنید زیرا مرتبط ترین آن است. باید از گزینه‌های دانلود مناسب (به‌عنوان .csv/.xlsx) استفاده کنید که می‌توانید از بخش «پیوندها» در GSC به آنها دسترسی پیدا کنید.

منابع بک لینک دیگری که می توانید در نظر بگیرید عبارتند از:

MOZ
SEMRush
با شکوه
ahrefs

2. تمام پیوندهای ورودی را در یک صفحه گسترده اکسل جمع آوری کنید

همه بک لینک ها را از همه منابع در یک صفحه گسترده کپی کنید تا همه آنها را در یک مکان داشته باشید. این لیست خام شما از تمام پیوندهایی است که به وب سایتی که در حال تجزیه و تحلیل هستید اشاره می کنند. به خاطر داشته باشید که بسته به مقیاس سایت، لیست می تواند بزرگ باشد. در مراحل بعدی آن را اصلاح خواهید کرد، نگران نباشید.

3. لیست بک لینک ها را اصلاح کنید

تمام پیوندها را در یک برگه جداگانه در فایل اکسل خود کپی کنید. در سمت چپ ستون دیگری به نام دامنه ایجاد کنید و از فرمول اکسل روی آن استفاده کنید:

=left(B1,find(“/”,B1,9)-1)

با این کار لیست نام های دامنه در ستون A (پیوسته به صورت فرمول) و بک لینک ها در ستون B باقی می ماند. اکنون نتایج ستون اول را کپی و جایگذاری کنید، بنابراین آنها مقادیر هستند نه فرمول.

پس از اتمام، پروتکل (http:// یا https://) و هر گونه www را حذف کنید. نام دامنه های فرعی از سراسر لیست نام های دامنه شما (ستون A)، به عنوان مثال آنها را در سطح نام دامنه با استفاده از جستجو و جایگزینی کوتاه کنید. موارد زیر را جستجو کنید و آنها را با یک فضای خالی جایگزین کنید:

اکنون می توانید هر نام دامنه تکراری فهرست شده در ستون اول را حذف کنید – تعداد کلی باید بلافاصله به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

4. فرآیند Disavow را اجرا کنید

اکنون وقت گیرترین بخش کل کار است. شما باید تک تک پیوندها را از صفحه گسترده تصفیه شده خود مرور کنید و تصمیم بگیرید که آیا می خواهید نام دامنه را به وب سایت خود پیوند دهید یا آن را رد کنید. می‌توانید از هر سیستم برجسته‌سازی که دوست دارید استفاده کنید، اما روش پیشنهادی ایجاد یک ستون C به نام «اقدام» است که در آن می‌توانید دامنه را به‌عنوان «Keep» یا «Disavow» علامت‌گذاری کنید.

5. یک برگه Disavow و یک فایل Disavow.txt خروجی ایجاد کنید

هنگامی که تصمیم خود را در مورد هر یک از دامنه‌هایی که به سایت شما پیوند می‌دهند، تصمیم گرفتید، برگه دیگری در فایل خود ایجاد کنید که نام دامنه‌هایی را که باید رد می‌شوند فهرست شود. شما فقط به نام دامنه علاقه مند هستید، نه بک لینک، بنابراین باید فقط ستون A را در آنجا رها کنید.

هر زمان که نام دامنه رد شود، یک خط در صفحه گسترده شما باید با پیشوند «دامنه:» شروع شود. به عنوان مثال، اگر می خواهید دامنه های example1.com، example2.com و example3.com را رد کنید، صفحه گسترده شما باید به شکل زیر باشد:

  • domain:example1.com
  • domain:example2.com
  • domain:example2.com

شما می توانید با افزودن عنصر “domain:” با استفاده از عملگر “&” در اکسل این را دریافت کنید. برای انجام این کار، به سادگی “دامنه:” را در ستون A قرار دهید، لیست نام های دامنه شما باید در ستون B باشد. در ستون C فرمول اکسل را قرار می دهید:

=A1&B1

هنگامی که تمام نتایج را در ستون C خود دارید، می توانید آنها را در یک ویرایشگر متن انتخابی خود کپی کنید و فایل را به عنوان یک فایل Disavow.txt خروجی ذخیره کنید.

مهم: به یاد داشته باشید که طبق گفته گوگل، فایل باید یک فایل متنی باشد که با UTF-8 یا 7 بیتی اسکی کدگذاری شده است.

6. با استفاده از ابزار Disavow Links یک فایل Disavow.txt را به گوگل ارسال کنید

ابزاری که باید از آن استفاده کنید ابزار Disavow links نام دارد و می توانید در اینجا به آن دسترسی داشته باشید: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

ساخت سایت

تنها کاری که باید انجام دهید این است که وارد حساب Google خود شوید و نام دامنه ای را که می خواهید از لیست نام دامنه رد کنید، انتخاب کنید. تنوع دامنه اصلی خود را انتخاب کنید – به عنوان مثال. اگر سایت شما تحت https://www. قابل دسترسی است، مطمئن شوید که سایت مناسب را انتخاب کرده اید.

فرآیند آپلود/تأیید فایل بسیار سریع و آسان است، اما قبل از اینکه اتفاقی بیفتد، هنوز باید بررسی سه‌گانه نام‌های دامنه‌ای را که می‌خواهید از شر آنها خلاص شوید، به خاطر بسپارید. توصیه نمی‌شود که همه نام‌های دامنه را از نمایه پیوندهای ورودی حذف کنید، بنابراین باید محتاط باشید و بیش از حد مشتاق فعالیت‌های انکار خود نباشید، زیرا اگر مراقب نباشید واقعاً می‌توانید به رتبه‌بندی خود آسیب بزنید.

وقتی مرحله 6 را کامل کردید، کار تمام است! هنگامی که فایل disavow شما آپلود شد، توسط سیستم به شما اطلاع داده می شود که با موفقیت تعداد X دامنه را از نمایه بک لینک خود حذف کرده اید!

disavow به چه معناست
تاثیر disavow در سئو

امیدوارم اکنون تعریف Disavow را بدانید

تعریف رد صلاحیت این است که هر لینک ورودی به سایت خود را رد صلاحیت کنید و به گوگل بگویید که پیوند هیچ ارتباطی با شما ندارد. بنابراین، اگر این یک پیوند هرزنامه یا پیوندی است که می تواند شما را جریمه کند، به شما کمک می کند مطمئن شوید که سایت شما در اینجا قربانی است.

بنابراین برای جمع بندی:

بک لینک های خود را با لینکودی نظارت کنید
امتیاز هرزنامه را بررسی کنید و اگر بیش از 5 است – معیارهای دیگر را بررسی کنید
اگر سایت شما دارای بک لینک سمی است – از ابزار انکار 1 مرحله ای Linkody استفاده کنید.
Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا