search intent یا هدف جستجو کاربر

آموزش (Serch Intent) یا هدف جستجو کاربر

با کمک از مبحث هدف جستجوی کاربر (Search Intent) و طراحی سایت ریسپانسیو شما میتوانید به کاربران خود کمک کرده و از طریق موتور های جستجو جذب بیشتری داشته باشید.

ساخت سایت

هدف یا نیت جستجو کاربر (Search Intent) چیست؟

یکی از راه های جذب ترافیک بیشتر به وب سایت شما درک هدف جست وجوی کاربر (Search Intent) میباشد که با کسب رتبه بالا در گوگل، افراد بیشتری را به سایت خود جذب می کنید. در نتیجه منجر به فروش بیشتر و بازگشت بازدید کنندگان می شوید. برای جذب افراد به سایت خود، باید محتوای خود را بر اساس هدف یا نیت جستجوی کاربر (Search Intent) بهینه کنید. با این حال، برای افزایش شانس خود در رتبه بندی، باید افراد را متقاعد کنید که محصولات یا خدمات خود و حتی مشترک شدن در خبرنامه را از شما بخواهند. برای این متقاعد سازی شما میتوانید هدف جستجوی کاربران را در نظر بگیرید. در این پست به شما خواهیم گفت که هدف و نیت جستجو کاربر (Search Intent) چیست و چگونه می توانید محتوای خود را برای هدف جستجو بهینه کنید.

هدف یا نیت جستجو کاربر(Search Intent) اصطلاحی است که برای توصیف هدف جستجوی آنلاین استفاده می شود. کسی که عبارتی را جست و جو می‌کند به دلایلی مثل دریافت اطلاعات، ناوبری آنها، معامله یا خرید و همچنین تحقیق برای خرید و غیره، در گوگل جست و جو می‌کند.

ساخت سایت

در طول سال‌ها، گوگل سخت کار کرده است تا الگوریتم خود را بهبود ببخشد تا بتواند هدف جستجوی افراد را تعیین کند. همچنین گوگل می‌خواهد صفحاتی را رتبه‌ بندی کند که به بهترین وجه با عبارت جستجویی کاربران مرتبط باشد که افراد به راحتی به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند و نیازشان رفع شود. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که پست یا صفحه شما با هدف جستجوی مخاطبان شما مطابقت دارد.

4 نوع از هدف جستجو کاربر (Serch Intent)

انواع بسیاری از هدف جستجو کاربر (Search Intent) وجود دارد که ما به چهار مورد از پر کاربرد ترین آنها خواهیم پرداخت.

1. قصد اطلاعاتی و دریافت جواب برای سوال خود

بیایید با هدف جستجوی اطلاعات کاربر شروع کنیم. جستجوهای زیادی در اینترنت توسط افرادی که به دنبال جواب برای سوال های خود هستند انجام می شود. این جستجو می تواند برای یافتن اطلاعاتی در مورد آب و هوا، اطلاعات در مورد آموزش کودکان و حتی در مورد سئو سایت باشد. افرادی که قصد اطلاعاتی دارند، یک سوال خاص دارند یا می خواهند در مورد یک موضوع خاص بیشتر بدانند.

آموزش Search intent هدف جستجو کاربر
آموزش Search intent هدف جستجو کاربر

باید توجه داشته باشید که درک Google از قصد جست و جوی کاربر (Search Intent) بسیار فراتر از نشان دادن نتایجی است که اطلاعاتی در مورد یک اصطلاح خاص ارائه می دهد. به عنوان مثال، می داند افرادی که عبارت “سس گوجه فرنگی” را جستجو میکنند، به احتمال زیاد به دنبال دستور العمل ها هستند، نه تاریخچه این سس. درک می کند که اکثر افرادی که عبارت “عطارد” را تایپ می کنند به دنبال این سیاره هستند، نه عنصر سازنده آن. گوگل حتی می‌داند که برای برخی از عبارات جستجو، مانند “نحوه ساختن غذای پرنده”، گنجاندن فیلم‌ها و تصاویر آموزشی بسیار مفید است.

2. قصد ناوبری

نوع دوم هدف جستجو کاربر (Search Intent)، هدف ناوبری نام دارد. برای مثال، افرادی که به صورت آنلاین برای “Facebook” جستجو می کنند، معمولاً در راه رسیدن به سایت فیس بوک هستند. بنابراین شما می خواهید مطمئن شوید که وقتی شخصی نام شرکت شما را به صورت آنلاین جستجو می کند وب سایت شما پیدا می شود.

Search intent هدف جستجو کاربر چیست
Search intent هدف جستجو کاربر چیست

به خاطر داشته باشید که اگر سایت شما همان سایتی باشد که مردم به دنبال آن هستند، کسب رتبه بالا برای یک اصطلاح ناوبری عمدتاً سودمند خواهد بود. چند سال پیش، گوگل یک افزونه گوگل آنالیتیکس داشت و برای عبارت “Google Analytics” رتبه بسیار خوبی به دست آورده بود. اما این هیچ ترافیکی به سایت ما وارد نکرد. افرادی که به طور خاص برای “Google Analytics” جستجو می کردند به دنبال وب سایت Google Analytics بودند و اغلب علاقه ای به افزونه ما نداشتند.

3. قصد معامله

سومین نوع هدف جستجو کاربر (Search Intent)، قصد تراکنش یا خرید و فروش است. همچنین افراد زیادی به صورت آنلاین کالا و خدمات خریداری میکنند و وبسایت ها را جستجو می کنند تا بهترین و با کیفیت ترین کالا و یا خدمات مورد نیاز خود را خریداری کنند. زمانی که هدف کاربران خرید کالا، خدمات و یا غیره است دقیقا با قصد ‘خرید’ در حال جستجو هستند. اغلب این بدان معناست که آنها دقیقاً می‌دانند چه چیزی می‌خواهند بخرند و فقط می‌خواهند فوراً به آن صفحه خرید محصول برسند و بعد از مقایسه قیمت و کیفیت خرید کنند.

Search intent هدف جستجو کاربر چیست
منظور از Search intent هدف جستجو کاربر چیست

4. تحقیقات تجاری

برخی از افراد قصد خرید در آینده (نزدیک) و استفاده از وب را برای انجام تحقیقات خود دارند. مانند:

 1. کدام ماشین لباسشویی بهتر است؟
 2. کدام افزونه سئو مفیدتر است؟
 3. گوشی شیائومی بهتر است یا هوآوی؟

این افراد همچنین قصد معامله دارند اما نیاز به زمان بیشتر و متقاعد شدن دارند. این نوع اهداف جستجو معمولاً اهداف تحقیق تجاری نامیده می شوند.

آموزش Search intent هدف جستجو کاربر
الگوریتم Search intent در قالب مثال

هدف کلمه کلیدی

کلماتی که مردم در جست‌ و جوهای خود استفاده می‌کنند به ما بینشی در مورد هدف کاربر می‌دهد. این نیز برعکس عمل می کند. با فرمول‌ بندی کلمات کلیدی با کلمات هدف خاص، می‌توانید شانس خود را برای دیده شدن توسط افرادی با هدف جستجوی مشابه افزایش دهید. منظور ما از کلمات خاص چیست؟ خوب، کلمات کلیدی با قصد معامله اغلب حاوی کلماتی مانند:

 • خرید
 • معامله
 • تخفیف
 • نام محصولات و غیره

برای مثال دیگر، جستجوهای اطلاعاتی می‌توانند حاوی کلماتی مانند:

 • اطلاعات
 • چگونه
 • بهترین راه برای
 • چرا و …

چگونه محتوای خود را برای هدف جستجو کاربر (Search Intent) بهینه کنیم؟

چرا همه اینها را به شما می گوییم؟ زیرا می خواهید مطمئن شوید که صفحه فرود با هدف جستجوی مخاطبان شما مطابقت دارد. اگر مردم به دنبال اطلاعات هستند، لزومی ندارد صفحه محصول را به آنها نشان دهید، حداقل، نه بلافاصله بعد از ورود کاربر. اما اگر کسی بخواهد محصول شما را بخرد و در یکی از پست های طولانی تر وبلاگ شما قرار بگیرد، ممکن است آنها را از دست بدهید. در این صورت، باید آنها را به وسیله صفحه فرود به فروشگاه خود و صفحه محصول مناسب هدایت کنید.

بهینه سازی صفحات محصول خود برای کلمات کلیدی تجاری ایده خوبی است. برای مثال، اگر ویتامین‌ می‌فروشید، می‌توانید صفحه محصول (دسته) را برای عبارت جستجوی “خرید ویتامین‌های سگ” بهینه کنید.

شاید شما هم مقاله ای در مورد تجویز ویتامین ها داشته باشید. می‌توانید آن مقاله را برای عبارت جستجوی “چگونه به سگم ویتامین بدهم” بهینه کنید و آن را برای افرادی که قصد اطلاعاتی دارند هدف قرار دهید.

در مورد هدف جستجوی مخاطبان (Search Intent) خود تحقیق کنید!

گاهی اوقات تعیین هدف جستجوی یک پرس و جو می تواند بسیار سخت باشد. و شاید کاربران مختلفی که از عبارت جستجوی یکسانی استفاده می کنند، قصد کاربران متفاوت باشد. خوشبختانه، اگر می‌خواهید بدانید کدام هدف با کلمات کلیدی شما مناسب‌تر است، یک منبع مستقیم وجود دارد. صفحات نتایج جستجو یا serp. بیاموزید که چگونه می توانید از صفحات نتایج برای ایجاد محتوای عالی که مبتنی بر هدف جذب کاربر است استفاده کنید.

اگر می خواهید در مورد هدف جستجوی مخاطبان خود بیشتر بدانید، راه دیگر این است که از آنها بپرسید. می‌توانید یک نظرسنجی کوتاه ، حاوی سؤالاتی در مورد آنچه که مردم در جستجوی آن هستند انجام دهید و زمانی که مردم از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، تهیه کنید. این کار احتمالاً بینش ارزشمندی در مورد مخاطبان و هدف آنها به شما می دهد. مطمئن شوید که با این نوع پاپ آپ ها زیاد مزاحم نشوید زیرا این امر می تواند به تجربه کاربر در وب سایت شما آسیب برساند.

نتیجه ما از Search Intent

بسیار مهم است که مطمئن شوید محتوایی که می نویسید هم با عباراتی که مردم جستجو می کنند و هم با هدف جستجوی مخاطبان شما مطابقت دارد. هنگامی که مردم به دنبال اطلاعات هستند، مطمئن شوید که پست یا صفحه شما اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار می‌دهد. وقتی کسی نام شرکت شما را جستجو می کند اولین نتیجه باشید. محتوایی ارائه دهید که به افراد کمک می کند تا زمانی که هنوز در حال بررسی گزینه های خود هستند تصمیمی آگاهانه بگیرند. اما اگر مردم به دنبال خرید یکی از محصولات شما هستند، آنها را به صفحات فروش خود هدایت کنید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا