تعریف بک لینک های سمی (Toxic Backlinks) + روش از بین بردن آنها

بک لینک های سمی امر مهمی در سئو سایت و لینک بیلبدینگ طراحی سایت اجرا می‌کنند. همانطور که می دانید لینک بیلدینگ نقش بسزایی در سئو دارد. لینک سازی با کیفیت رتبه شما را افزایش می دهد و در مقابل بک لینک های هرزنامه مضر هستند. ما این را در مقاله قبلی توضیح دادیم که چگونه بک لینک ها می توانند به وب سایت شما کمک کنند یا به شما آسیب بزنند. همچنین، چند نمونه از بک لینک های سمی، نحوه شناسایی Toxic Backlinks و تاثیری که یک Toxic Backlink می تواند بر عملکرد سئو داشته باشد را به شما نشان می دهیم.

ما از اصطلاح بحث برانگیز استفاده می کنیم، زیرا تجربه و روایت سئو اغلب در تضاد هستند. گاهی اوقات سناریوهایی وجود دارد که ظاهراً در تضاد آشکار با به اصطلاح دانش رایج سئو هستند. اما پس از آن، این نمونه ای از سئو است. استفاده از استراتژی سئو در سناریوهای مختلف اغلب می تواند نتایج متفاوتی داشته باشد. شیطان در جزئیات است. Toxic Backlinks از این قاعده مستثنی نیستند: سئو بیشتر یک هنر است تا یک علم. هنگامی که ما نور جدیدی را در قسمت تاریک لینک بیلدینگ روشن می کنیم و SEO منفی را توصیف می کنیم، این را خواهید دید. ما این نوع بک لینک ها را با جزئیات شرح می دهیم و تاریخچه موارد را گزارش می کنیم که به شما در درک پیچیدگی های بک لینک ها، پروفایل های بک لینک و لینک بیلدینگ کمک می کند.

بک لینک های سمی چیست؟

بک لینک ها زمانی «سمی» در نظر گرفته می شوند که جایگاه ارگانیک یک وب سایت را تضعیف کنند. این همان چیزی است که ما معتقدیم یک تعریف متعادل و کلی دقیق است که ماهیت و تأثیر یک بک لینک سمی را توصیف می کند. به عبارت دیگر، اگر تاثیر داشتن این بک لینک مثبت باشد (افزایش دید موتورهای جستجو) یا منفی (کاهش دید آنلاین).

چندین تعاریف مختلف را در وب خواهید یافت – ما ترجیح می دهیم آنها را نقطه نظرات بنامیم. و این به این دلیل است که همه ما سوابق مختلف و تجربه متفاوتی در سئو داریم. تجزیه و تحلیل بک لینک واقعاً یکی از پیچیده ترین و واضح ترین حوزه های سئو است و به همین دلیل یکی از چالش برانگیزترین و هیجان انگیزترین است!

یک تعریف متفاوت دیگر از بک لینک سمی این است:

بک لینکی که به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) وب سایت یا توانایی رتبه بندی خوب در موتورهای جستجو آسیب می رساند.
دیدگاه دیگر این است که یک بک لینک سمی به رتبه بندی موتورهای جستجوی یک وب سایت آسیب می رساند، زیرا از یک منبع خارجی غیرقابل اعتماد می آید. به روز رسانی الگوریتم پنگوئن گوگل در سال 2012 مفهوم پروفایل بک لینک نامطلوب را معرفی کرد. گوگل رویه سختی را برای ارزیابی پروفایل بک لینک اعمال کرد که جریمه های شدیدی را برای وب سایت هایی با نمایه بک لینک ضعیف اعمال می کند.

به طور خلاصه، بک لینک های سمی به عنوان لینک های غیر طبیعی تعریف می شوند که به رتبه بندی موتورهای جستجو یک وب سایت آسیب می رسانند. یا حداقل سئوی وب سایت را تضعیف کند.

 1. سئو ضعیف به معنای ترافیک ارگانیک کمتر از موتورهای جستجو است.
 2. ترافیک ارگانیک کمتر به معنای بازدیدکنندگان کمتر، تعداد کمتر سرنخ ها و در نهایت فروش کمتر است.
 3. اگرچه قسمت هایی از بک لینک های سمی وجود دارد که به صورت ارگانیک رخ می دهند، این اتفاقات نادر هستند. به عنوان مثال، تلاش قبلی برای ساخت لینک ممکن است ناگهان تأثیر منفی بر سئوی شما داشته باشد زیرا موتورهای جستجو ممکن است نظر خود را در مورد انواع خاصی از بک لینک ها تغییر داده باشند.

بک لینک های سمی می توانند بخشی از سئوی به اصطلاح منفی باشند. ما سئو منفی را به عنوان اقدام عمدی ایجاد بک لینک های با کیفیت پایین (اسپم لینک سازی) برای بی اعتبار کردن یک وب سایت تعریف می کنیم. هدف از سئو منفی آسیب رساندن به رتبه بندی است.

سئو منفی به تمرین استفاده از لینک سازی غیراخلاقی و تکنیک های دیگر (معروف به کلاه سیاه) برای خراب کردن پروفایل بک لینک رقیب و کاهش رتبه در موتورهای جستجو اشاره دارد.
سئو منفی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در این مقاله، نمونه‌ای از سئوی منفی غیرمستقیم را مشاهده می‌کنیم که در آن هکرها یک وب‌سایت آسیب‌پذیر را به خطر انداختند و لینک‌سازی صنعتی انجام دادند و هزاران بک لینک هرزنامه را تولید کردند.

بک لینک های سمی از کجا می آیند؟

امروزه، اکثر لینک های سمی که یک موتور جستجو می تواند تشخیص دهد از سایت های هرزنامه می آیند. یک وب سایت هرزنامه تنها با هدف ایجاد پیوند مصنوعی ایجاد شده است. وب سایت های اسپم زیادی وجود دارند که به طور خاص برای استراتژی های سئو منفی ایجاد شده اند. نظارت بر نمایه بک لینک شما برای شناسایی هرگونه لینک سازی تهاجمی هرزنامه ضروری است. نظارت دقیق بر نمایه بک لینک خود به شما این امکان را می دهد که اقدامات پیشگیرانه فوری انجام دهید و بعداً از مشکلات جلوگیری کنید. این پیوندها همچنین می توانند از وب سایت های قانونی هک شده باشند. به عنوان مثال، به پیوندهای موجود در ایمیل های فیشینگ توجه کنید – آنها معمولاً از وب سایت های هک شده می آیند. در ادامه این مقاله در مورد ایجاد لینک در وب سایت های در معرض خطر بیشتر توضیح دهید.

نحوه شناسایی بک لینک های سمی

اگر وب‌سایتی که لینک را میزبانی می‌کند اعتماد پایینی داشته باشد، یک کاندید بالقوه برای لیست بک لینک‌های سمی شما است. بک لینک های سمی ممکن است حجم بالایی نداشته باشند به این معنا که تعداد زیادی دارند. به عنوان مثال، آنها می توانند فقط چند پیوند پولی باشند. آنها می توانند پیوندهایی از طرح های پیوند یا شبکه های پیوند باشند.

سیگنال های معمولی که از بک لینک های سمی می آیند:

 1. وب سایت هایی با اعتماد کم؛
 2. پیوندهایی با متن لنگر غیر طبیعی (کلمه کلیدی متمرکز شده است).

دو نکته بسیار مهم در مورد بک لینک ها و پروفایل های بک لینک شما

 • پروفایل بک لینک خود را درک کنید، سپس به دنبال بک لینک های سمی و ابتکارات منفی سئو باشید.
 • تحلیل بک لینک خود را با تجزیه و تحلیل بک لینک هایی با کمترین ارزش Trust شروع کنید.

وب سایت های بی کیفیت دارای بک لینک های سمی هستند

به عنوان یک قاعده کلی، بک لینک های خوب، در بیشتر موارد، مقداری Trust Flow دارند که با فهرست بزرگی در URL های بازبینی شده دستی شروع می کنیم. این نشانی‌های اینترنتی دارای سطح اعتمادی هستند که منبع آن جمعی است. این لیست به هیچ وجه شامل تمام سایت های مورد اعتماد در وب نمی شود. با این حال، به نظر می رسد که سایت های قابل اعتماد تمایل دارند به همسایگان قابل اعتماد پیوند دهند. آن همسایگان نیز تمایل دارند خودشان با همسایگان قابل اعتماد پیوند برقرار کنند. این معیار، مانند جریان نقل قول متریک خواهر خود، در حین عبور صدا از دیوارها – با جلوه های چشمگیر، از طریق URL ها عبور می کند.

ممکن است در متن قابل مشاهده (مثلاً کلمات کلیدی استراتژیک را هدف قرار دهید) عدم تعادل داشته باشید. این سیگنال یک جنبه حیاتی در ساخت لینک است و می تواند روی دید موتور جستجوی شما تأثیر بگذارد. Anchor Text یک متن قابل خواندن برای انسان است که با یک پیوند مرتبط است. این به توصیف و پیش بینی موضوع یک وب سایت کمک می کند. این معیار راهی عالی برای دیدن آنچه که وب در مورد وب سایت شما فکر می کند و مرتبط است. همچنین نشان دهنده این است که مردم در مورد برند شما چه فکر می کنند. همچنین یک سیگنال قوی است که هر موتور جستجو در الگوریتم خود رتبه بالایی دارد.

انکر تکست اعتبار می بخشد

متن قابل کلیک یک بک لینک همچنین می تواند پیامی را منعکس کند که یک شرکت از طریق پیوندهای به دست آمده یا دهان به دهان که بر پیوندهای طبیعی تأثیر می گذارد، فشار می آورد. تب Anchor Text در Majestic متن پیوندها را از نمایه بک لینک ارائه می دهد.

هیچ تعریف جهانی از بک لینک سمی وجود ندارد

ساخت سایت

بک لینک سمی در یک سایت ممکن است در برخی موارد در سایت دیگر قابل قبول باشد.

در حالی که ابزارهایی مانند Majestic می توانند به تسریع تجزیه و تحلیل کمک کنند، هیچ فرآیند کاملاً خودکاری وجود ندارد
برای درک نمایه بک لینک کلی خود زمان لازم را صرف کنید. تنها در این صورت در موقعیتی خواهید بود که بتوانید آنچه را که ممکن است یک بک لینک سمی برای سایت خاص شما باشد، تعریف کنید. تجزیه و تحلیل پروفایل های بک لینک رقبا و وب سایت های مرتبط به شما در این فرآیند کمک می کند و به شما درک بهتری از نمایه بک لینک ایده آل می دهد.

به عنوان مثال، با تجزیه و تحلیل رقبای خود، ممکن است متوجه شوید که آنها نیز تعداد قابل توجهی پیوندهای کم اعتماد دارند – این دو نمایه چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند؟ پیوندهای “بد” ممکن است حجم بالایی نداشته باشند. آنها می توانند تعداد انگشت شماری لینک پولی باشند. آنها می توانند پیوندهایی از شبکه های پیوند یا منبع دیگری باشند. یکی دیگر از سیگنال های منفی به موتورهای جستجو می تواند عدم تعادل در متن لنگر شما باشد: به عنوان مثال، با استفاده از کلمات کلیدی با تطابق دقیق می توانید در بخش Anchor Text شناسایی کنید. تطابق دقیق چیزی است که امروزه از منظر سئو باید از آن اجتناب کرد. سیگنال مضر دیگری که موتورهای جستجو می توانند سوء استفاده از وبلاگ نویسی مهمان را شناسایی کنند.

با تجزیه و تحلیل دقیق پروفایل بک لینک شروع کنید

بک لینک ها را از دامنه هایی با مقادیر نزدیک به صفر Trust Flow دانلود و فیلتر کنید. شما اغلب می توانید یک لینک سمی را به سرعت تشخیص دهید، فقط با URL و متن لنگر. این می تواند یک روند کند باشد، اما ارزش سرمایه گذاری در زمان و تلاش را دارد.

چگونه بک لینک ها را از پروفایل های بک لینک فیلتر و دانلود کنیم

همانطور که در اسکرین شات قبلی می بینید، تب بک لینک ها را باز کنید و روی آیتم “TF” منو در قسمت پایین صفحه کلیک کنید. یک منوی متنی باز می شود. این یک لیست تقسیم بندی شده از بک لینک ها را ارائه می دهد که می توانید برای تجزیه و تحلیل انتخاب و دانلود کنید. در این مورد، می‌توانیم ببینیم که 8951 بک لینک با ZERO وجود دارد. از آنجایی که Trust Flow یک متریک غیر خطی است که در مقیاس لگاریتمی اندازه گیری می شود، متوجه خواهید شد که چگونه اعداد از 781 بک لینک با مقادیر بین 21 تا 40 به تنها 40 پیوند با مقدار بین 41 تا 60 به شدت کاهش می یابد!

اصلاح پروفایل های بک لینک پر از بک لینک های سمی

هنگامی که بک لینک های با کیفیت پایین را شناسایی کردید، به مرحله پاکسازی فعالیت می روید.

هدف شما شناسایی بک لینک های واقعا سمی است

لیست بک لینک های خود را به دقت بررسی کنید و برای ارزیابی کیفیت هر لینک دوباره بررسی کنید. در بسیاری از موارد، ممکن است مجبور شوید از وب‌سایتی که منبع بک‌لینک را دریافت می‌کند، بازدید کنید تا مشخص کنید آیا پیوند هنوز فعال است یا اینکه محتوا به محتوای شما مرتبط است. به یاد داشته باشید، شما نمی خواهید از شر همه بک لینک ها خلاص شوید – فقط آنهایی که بر اساس تجزیه و تحلیل بک لینک خود، از نظر شما کیفیت پایینی دارند. اگر یک سایت در مورد موتور سیکلت است در حالی که سایت شما در مورد رایانه است، آنها دقیقاً مرتبط نیستند مگر اینکه زمینه داستان دیگری را بیان کند.

یک بک لینک لزوماً نباید 100% روی موضوع باشد تا یک بک لینک خوب باشد

برگردیم به مثال قبلی، اگر وب سایت شما در مورد رایانه ها یک بک لینک از یک وب سایت موتور سیکلت به دست آورد، احتمالاً یک پیوند قانونی اساسی وجود دارد که احتمالاً باعث ایجاد پیوند شده است.

اکنون شما آماده اید تا رویه انکار را راه اندازی کنید

اگر اقدامی دستی علیه سایت خود برای پیوندهای غیرطبیعی داشته باشید، یا اگر فکر می کنید موتورهای جستجو به دلیل بک لینک های سمی هرزنامه ای که کشف کرده اید، در شرف انجام یک عمل دستی هستند، بک لینک ها را رد می کنید. شما همه پیوندهای پولی یا سایر طرح‌های مرتبط با لینک‌سازی را که دستورالعمل‌های وبمستر را نقض می‌کنند، رد می‌کنید. در این موارد، ابتدا باید سعی کنید با تماس با مدیر وب سایت، آن لینک ها را از سایت دیگر حذف کنید. اما این به ندرت کار می کند. اگر نمی توانید آنها را حذف کنید، باید آن پیوندها را رد کنید.

یک فایل Disavow ایجاد کنید. فایل Disavow لیستی از تمام URL هایی است که می خواهید موتورهای جستجو نادیده بگیرند. این یک فایل متنی ساده با یک URL در هر خط است. یک موتور جستجو لینک های رد شده را در تعیین رتبه و اعتبار وب سایت شما حذف می کند. پس از ایجاد لیست رد کردن خود، مرورگر خود را به این صفحه هدایت کنید تا روند انصراف را با Google آغاز کند.

برای آپلود فایل (*.txt) خود روی Disavow Links کلیک کنید و File را انتخاب کنید. ممکن است پردازش اطلاعاتی که آپلود می کنید چند هفته طول بکشد، شاید بیشتر. یکی از پردازش‌ها، با خزیدن مجدد در وب، به فهرست آنها اضافه می‌شود. به عنوان بازاریاب دیجیتال، ما اهمیت سئو را درک می کنیم، بنابراین باید به نمایه های بک لینک خود دقت کنیم تا از جریمه جلوگیری کنیم!

به طور خلاصه بک لینک سمی یعنی:

 • همه بک لینک های با کیفیت پایین خود را دانلود کنید (آنهایی که دارای ارزش صفر Trust Flow هستند)
 • لینک های هرزنامه را شناسایی کنید
 • با مدیران وب سایت تماس بگیرید و درخواست حذف لینک را بدهید (عملی نیست – تقریباً هرگز کار نمی کند)
 • پیوندها را غیرفعال کنید (یک فایل رد کردن ایجاد کنید و از طریق کنسول جستجوی خود در گوگل آپلود کنید – پیوند)

نتیجه گیری در مورد Toxic Backlinks

در این مقاله، پروفایل های بک لینک را با جزئیات کامل بررسی کرده ایم تا منشأ و ماهیت بک لینک های سمی را بفهمیم. ما در مورد بسیاری از جنبه های لینک سازی مربوط به بک لینک های سمی و پروفایل های بک لینک بحث کرده ایم. شما با پیاده سازی و اجرای سئو منفی و عواقب پروفایل بک لینک منفی برای سئو آشنا شده اید. ما به طور خلاصه مفهوم رد کردن لینک سمی را معرفی کرده‌ایم و توضیح داده‌ایم که چگونه یک فایل Disavow ایجاد و آپلود می‌شود تا موتورهای جستجو این لینک‌ها را نادیده بگیرند.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا