Doorway Page جیست

Doorway Pages چیست و چه تاثیری بر سئو وب سایت شما دارد؟

صفحه Doorway صفحه ای در وب سایت شما است که جهت رتبه بندی برای جستجوهای خاص ایجاد شده است. اغلب اوقات، صاحبان وب سایت صفحات زیادی ایجاد می کنند و سعی می‌کنند برای یک کلمه کلیدی یا عبارت خاص در نتایج جستجو رتبه بندی کنند. به طور معمول، Doorway Pages فقط یک “درگاه یا دروازه” برای محتوای اصلی هستند و اصلا برای کاربران مفید نیستند. گاهی اوقات، این تاکتیک شامل ریدایرکت به صفحه دیگری است و زمانی که کاربر روی آن کلیک می کند، متا رفرش (meta refreshes) می شود و یک ریدایرکت بسیار سریع به صفحه دیگری انجام می شود. با این حال، گوگل تاکنون به خوبی توانسته با این تکنیک ها مقابله کند.

ایجاد Doorway Pages مدت هاست که به عنوان یکی از مخرب ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه مورد توجه قرار می‌گیرد. نام “Doorway” از تکنیکی گرفته شده است که توسط استادان سئو کلاه سیاه استفاده می شود، فقط برای اینکه پای خود را به در موتورهای جستجو وارد کنند.

طراحی سایت

چند نمونه از Doorway Pages

برای اینکه بفهمیم کدام صفحه به عنوان “Doorway Pages” طبقه بندی می شود، Google در مقاله پشتیبانی خود سه نمونه از صفحه Doorway را به ما ارائه کرده است.

 • ایجاد چندین نام برای دامنه، زیر دامنه، زیرپوشه یا چندین سایت برای افزایش «جایگاه جستجو». این صفحات صرفا به منظور هدف قرار دادن عبارات جستجوی خاص در مناطق، شهرها و کاربران خاص به یک صفحه ایجاد شده اند.
 • ایجاد صفحاتی برای هدایت بازدید کنندگان به بخش قابل استفاده و واقعی وب سایت. به عنوان مثال، اگر صفحه اصلی “بهترین غذا برای پرندگان” باشد، 10 صفحه مختلف مانند “بهترین غذا برای پرندگان در تهران”، “بهترین غذا برای پرندگان در اصفهان”، “بهترین غذا برای پرندگان در مشهد” و غیره ایجاد می کنید.
 • ایجاد صفحات مشابه که به نتایج جستجو نزدیکتر از یک سلسله مراتب قابل مرور هستند.

در اینجا یک نمونه از یک صفحه Doorway در چندین دامنه است که در نتایج جستجوی Google مشاهده می شود.

نمونه ایی از Doorway Page
مثالی از Doorway Page

ممکن است نمونه های دیگری از صفحات Doorway وجود داشته باشد که حتی متوجه نباشید Doorway Pages با محتوای نازک هستند و ارزش اصلی ندارند. فرض کنید صفحه ای در مورد «لوازم جانبی دوربین» در فروشگاه اینترنتی خود دارید. شما در صفحه اول جستجوی گوگل رتبه بندی می‌شوید و از این بابت مقداری فروش کسب می کنید. اما اکنون می خواهید فروش خود را افزایش دهید و از این رو 50 صفحه مختلف ایجاد کنید که عبارات جستجوی مختلف را هدف قرار می دهند:

 1. لوازم جانبی دوربین برای کودکان
 2. لوازم جانبی دوربین برای دانش آموزان
 3. لوازم جانبی دوربین برای افراد مسن
 4. لوازم جانبی دوربین برای حرفه ای ها
 5. و غیره

اگر در همه آن صفحات محتوا، محصولات یا خدمات منحصر به فردی دارید، بسته به نحوه تعامل کاربران با صفحه، اینکه آیا اغلب به آن مراجعه می کنند، تجربه کاربر، بک لینک ها و موارد دیگر، ممکن است قابل قبول باشد. اگر همه موارد بالا درست باشد، این صفحات به عنوان صفحه ورودی طبقه بندی می شوند. در غیر این صورت، اگر همه این صفحات محتوای اصلی کمی داشته باشند، تنها یک لینک به صفحه اصلی که «لوازم جانبی دوربین» را می‌فروشد، داشته باشند، تمام صفحات بالا نمونه‌های کاملی از «Doorway Pages» هستند. Google می‌تواند Doorway Pages را از طریق تجربه کاربر کشف کند. معیارها، بک لینک ها، محتوای اصلی و بسیاری از عوامل دیگر را تحلیل کنید. بنابراین چرخش محتوا یا افزودن اصطلاحات تخصصی به صفحه کمکی به تعمیر Doorway Pages در سایت شما نخواهد کرد.

چرا باید از شر “Doorway Pages” با کیفیت پایین خلاص شوید؟

گوگل بر بهبود تجربه کاربر و ارائه نتایج جستجوی بهتر و با کیفیت متمرکز شده است. بنابراین کمترین انتظاری که می توانید از آن داشته باشید این است که از شر هر ترفند سئو کلاه سیاه که سر راهش قرار می‌گیرد خلاص شوید. بسیار مهم است که قبل از اینکه دیر شود، تمیز و مرتب از بازرسی گوگل بیرون بیایید. فقط در صورتی که به صفحات درگاه به عنوان یکی از تاکتیک های تولید ترافیک خود متکی بوده اید. در واقع، گوگل از سال 2015 روی خلاص شدن از شر Doorway Pages کار می کند و تا حد زیادی این آشفتگی را برطرف کرده است. با این حال، اگر خوش شانس بوده اید که از آن عبور کرده اید، باید قبل از اینکه دیر شود و در لیست سیاه گوگل قرار بگیرید، واضح تر فکر کنید.

چگونه صفحات درگاهی را در وب سایت خود شناسایی کنیم؟

اگر محصول یا خدمات خاصی را می‌فروشید و فقط برای دریافت ترافیک بیشتر، صفحاتی را برای چندین شهر به صورت تصادفی ایجاد می کنید.
اگر صفحات خاصی با محتوای مشابه در وب سایت خود ایجاد کرده اید که به صفحه اصلی لینک می دهند و لینک های پولی به این صفحات را با انکر تکست های خاص خریداری کرده اید. این یک مثال واضح از هرزنامه انکر تکست است و همه این صفحات به عنوان صفحات Doorway پرچم گذاری می شوند.
اگر وب سایت شما از سلسله مراتب عادی پیروی نمی کند! یعنی برای یک کلمه کلیدی یا تغییرات خاص عبارات کلیدی بدون ارائه هیچ مطلب مفیدی به خواننده رتبه بندی می‌شوید.
صفحه‌ای که از یک «موقعیت» بدون حضور واقعی تجاری استفاده می‌کند. فقط به خاطر هدایت بازدید کنندگان از طریق نتایج جستجو. در واقع، در بیشتر موارد، این صفحات هیچ ارتباطی با موقعیت مکانی ندارند. با این حال، گوگل این موضوع را تایید نکرده و آن را گمراه کننده و هرزنامه می داند.
صفحه ای که کلمه کلیدی را ذکر می کند اما ربطی به آن ندارد. به جز کانالیزه کردن ترافیک وب سایت خود از نتایج جستجو، با گمراه کردن موتور جستجو این کار انجام می‌شود. این روش مخاطبان را فریب نمی دهد، بلکه باعث افزایش نرخ پرش هم می شوند. گاهی اوقات، ربات‌ها فریب می‌خورند و این صفحات را در نتایج جستجو نشان می‌دهند، اما در نهایت متوجه می‌شوند که شما چه کار می‌کنید و حتی ممکن است با جریمه الگوریتمی برای ایجاد Doorway Pages مواجه شوید.
شما وب سایتی دارید که دارای عناصر بهینه شده است اما به سایت دیگری با محتوای اصلی هدایت می شود.
ایجاد Doorway Pages

اگر نتوانید یا نمی‌خواهید از شر صفحات درگاه خلاص شوید، چه؟

شما فقط دو گزینه دارید.

 1. برای همیشه صفحات درگاه را به طور کامل حذف کنید. این مسیر توصیه شده ای است که باید مشکلات سئو را با توجه به Doorway Pages برطرف کند.
 2. دوباره روی آنها کار کنید تا ارزش واقعی را به خوانندگان ارائه کنند. محتوای منحصر به فرد، ارزشمند و جذاب را در این صفحات اضافه کنید که ارزش واقعی را به کاربر ارائه می دهد.

اگر این مسئله شما را تحت فشار قرار داده است، نگران نباشید. این تنها کاری است که می توانید برای جلوگیری از حذف Doorway Pages انجام دهید. قبل از اینکه گوگل شما را ناامید و جریمه کند.

ساخت سایت
Doorway Page در سایت
Doorway Page

یا Doorway Pages چه کنیم؟

روی محتوای عالی سرمایه گذاری کنید. صفحات درگاه خالی خود را با محتوای اصلی با کیفیت بالا بارگیری کنید و اجازه دهید همچنان ترافیک را به سایت شما هدایت کنند. با انجام این کار، به هدف Google برای ارائه یک تجربه کاربری خوب و همچنین تبدیل صفحات وب مولد ترافیک به صفحات قانونی با محتوای اصلی کمک می کنید. همچنین می‌توانید از ریدایرکت استفاده کنید. همیشه می‌توانید وب‌سایت واقعی خود (وب سایتی که به آن ریدایرکت می‌کنید) را به‌ عنوان یک لینک خارجی اضافه کنید.

چرا موتورهای جستجو از صفحات Doorway Pages متنفرند؟

صفحات Doorway یکی از دستورالعمل‌های Google را که مستلزم یکپارچگی است، نقض می‌کنند. از آنجایی که داده‌ هایی که ربات جستجو می‌بیند و آنچه خواننده در صفحه ورودی می‌بیند متناقض است، Google آن را تأیید نمی‌کند. صفحات Doorway هیچ ارزشی به خواننده ارائه نمی دهند و در نتیجه تجربه کاربری ضعیفی دارند. Google از شما می‌خواهد که مرتبط‌ ترین نتایج را در سریع‌ ترین زمان ممکن داشته باشید.
همچنین خوانندگان وب سایت هایی با محتوای مفید را از دست می دهند. فقط به این دلیل که یک وب سایت ضعیف از تعداد انگشت شماری از تکنیک های سئو کلاه سیاه برای رسیدن به بهترین ها استفاده می کند.

چگونه پس از خلاص شدن از صفحات Doorway از ترافیک اطمینان حاصل کنیم؟

هنگامی که تصمیم گرفتید از شر صفحات درگاه خلاص شوید، باید روی تکنیک های سئو قانونی یا سئو کلاه سفید سرمایه گذاری کنید. در جدول زیر، مهم ترین کارهایی که برای رسیدن به لینک اول serp نیاز دارید، دسته بندی شده است.

محتوا پادشاه است! بنابراین محتوای خوب ایجاد کنید. تمام محتوایی را که در وب سایت خود دارید را از فیلتر سرقت ادبی رد کنید. مشکلات محتوای تکراری را یک بار برای همیشه برطرف کنید. اگر این کار را نکنید، گوگل این کار را خواهد کرد. در واقع، هیچ یک از موتورهای جستجو محتوای سرقت شده را به خوبی رتبه بندی نمی کنند، بنابراین دیر یا زود، دوباره خود را بین شیطان و اعماق گوگل خواهید دید.
سرعت وب سایت خود را برای بهبود تجربه کاربری افزایش دهید. می توانید این کار را با استفاده از طراحی مینیمالیستی و میزبانی وب قابل اعتماد انجام دهید.
استفاده از طراحی ریسپانسیو وب سایت سازگار با حداکثر دستگاه ها و مرورگرها قطعا به شما در رتبه بهتر کمک می کند. از زمانی که گوگل الگوریتم «موبایل فرندلی» خود را راه اندازی کرده است، برای رتبه بهتر بسیار مهم است.
از کلمات کلیدی غافل نشوید. از ابزارهایی مانند Semrush برای انجام تحقیقات کلمات کلیدی خود و همچنین برای کشف استراتژی کلمات کلیدی رقبای خود استفاده کنید.
کمپین های PPC را اجرا کنید و روی ایجاد ترافیک پولی با کلمات کلیدی کم رقابت تمرکز کنید و ببینید آیا این به فروش محصول یا خدمات کمک می کند یا خیر. با ابزارهایی مانند Semrush به راحتی می توانید چنین کلمات کلیدی را شناسایی کنید.
از اینفلوئنسرها برای بازاریابی محصولات خود یا کسب ترافیک مرتبط استفاده کنید. زیرا این روشی آسان و کم هزینه برای ایجاد ترافیک مرتبط است.
اصلاح صفحات Doorway Pages

نتیجه ایی از Doorway Pages

Doorway Pages صفحات HTML بی ضرری هستند که به ندرت محتوایی در آن وجود دارد. اگرچه این امر باعث خزیدن عنکبوت ها می شود، اما به عنوان یک راه حل کوتاه مدت برای ایجاد ترافیک سایت استفاده می‌شود. در حقیقت، موتورهای جستجو «انسان واقعی» را برای ارزیابی نتایج جستجو استخدام می‌کنند تا نتایج جستجوی با دقت و کیفیت بالا را به کاربران ارائه دهند. بنابراین، با وجود چنین اقداماتی، امید بسیار کمی برای Doorway Pages وجود دارد که ترافیک را در آینده نزدیک افزایش دهند. در واقع، آنها بیشتر از اینکه فایده ای داشته باشند ضرر خواهند داشت و کل وب سایت شما را در لیست سیاه قرار می دهند و محتوای ارسال شده بعدی را بی فایده می کنند.

معایب Doorway Page
برای از بین بردن صفحات درگاهی چه کار کنیم؟
5/5 - (5 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «Doorway Pages چیست و چه تاثیری بر سئو وب سایت شما دارد؟»

 1. سلام. ممنون از مقاله خوبتون.

  نظرتون در مورد سایت هایی که قصد فروش به صورت محلی رو دارند، چیه؟ اینکه من تو سایت خودم شهر های مختلف رو هدف قرار میدم، باعث ایجاد Doorway Page میشه؟

  1. مرجان دیانتی

   سلام. مطمئن نیستم که سوال شما را 100% درست متوجه شده باشم، پس لطفاً اگر اشتباه متوجه شدم، سوالتون رو شفاف تر بپرسید.

   شما می خواهید چندین شهر را هدف قرار دهید و محتوای مرتبط و با کیفیت را به هر صفحه اضافه کنید.
   اگر چنین روندی دارید، من می گویم که این یک استراتژی قابل اجرا است. هر محتوای منحصر به‌ فردی کمک می‌کند، که سایت شما در رتبه های بالاتری قرار بگیرد.
   تا زمانی که عناوین و متاهای شما مناسب باشند، CTR بالا باشد و تجربه کاربر خوب باشد (بدون نرخ پرش زیاد)، گوگل متوجه خواهد شد که شما شایسته رتبه بندی هستید.

   موفق باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا