محتوای نازک

محتوای نازک در سئو چیست و چگونه یک بار برای همیشه آن را برطرف کنیم؟

محتوای نازک یکی از اولین مشکلات SEO بود که گوگل با به روز رسانی الگوریتم پاندا خود در سال 2011 هدف قرار داد. این به روز رسانی کل صنعت سئو را تکان داد و جنگ غول جستجو را علیه محتوای با کیفیت پایین آغاز کرد. همچنین زندگی را برای سئوکاران کلاه سیاه که سعی در بازی با SERP داشتند، به صورت جدی دشوار کرد. با این حال، دلایل فنی زیادی وجود دارد که چرا محتوای نازکی در وب سایت خود دارید؟ در این مقاله، دقیقاً توضیح می دهیم که:

محتوای نازک چیست؟

اساساً، هر محتوایی که برای جستجوگر بار معنایی نداشته باشد، می‌تواند محتوایی نازک تلقی شود. از یک طرف، محتوای نازک به این معنی است که به سادگی متن کافی در صفحه شما وجود ندارد تا مخاطب را راضی کند یا محتوای شما کیفیت کافی را برای پاسخگویی به نیاز های کاربر ندارد. محتوای نازک یک مشکل جدی است که اگر روی وب سایت شما تأثیر بگذارد در سرچ کنسول گوگل ظاهر می شود. با این حال، اگر برخی از صفحات شما به طور مداوم محتوای با کیفیت پایین ارائه می‌دهند، می‌توانند به نوعی «سایه‌بان» شوند! بدون هیچ هشدار قابل مشاهده ایی از طرف Google!!! هنگامی که در بازه های زمانی طولانی، رتبه بندی بدون بهبود را تجربه می‌کنید، حتی اگر به طور مداوم سایت خود را سئو می‌کنید، دلیل آن می‌تواند محتوای نازک و با کیفیت پایین باشد.

تشخیص و بهبود صفحاتی که از این مشکل رنج می برند برای سئوکاران با تجربه تر آسان تر است. اما به عنوان یک تازه کار، ممکن است برای شما مشکل باشد که دقیقاً چه چیزی را بهینه کنید. به همین دلیل، در ادامه عواملی را که می‌توانید برای رفع محتوای نازک خود به آن‌ها توجه کنید، بیان کرده‌ایم.

6 نوع رایج محتوای نازک

محتوای وب سایتی که مفید نیست

فقط به این دلیل که یک صفحه دارای محتوایی با تعداد زیادی کلمه است، آن را خوب نمی کند. همان طور که اگر یک صفحه اطلاعات عمیقی داشته باشد، به این معنی نیست که شایسته رتبه بالا است. محتوای باکیفیت که شایستگی رتبه‌ بندی را داشته باشد، باید به همه سؤالات پاسخ دهد و به همه تردیدهایی که ممکن است کاربر داشته باشد، پاسخ دهد. به عبارت دیگر، صفحات زمانی نازک نیستند که حاوی محتوای کاملی باشند که با نیازهای کاربر مطابقت داشته باشد.

محتوای تکراری وب سایت

محتوای تکراری یک سیگنال قوی برای محتوایی با کیفیت پایین است که تحت عنوان «محتوای نازک» قرار می‌گیرد. محتوای وب‌سایت در یک صفحه ممکن است اضافی باشد، یا ممکن است چندین صفحه در سایت شما محتوای تکراری داشته باشند. به عنوان مثال، اگر یک مقاله طولانی 2000 کلمه ای دارید که اطلاعاتی اضافه نمی‌کند و صرفا یک جمله را به روش های گوناگون بیان می‌کند، می‌توان آن را نازک در نظر گرفت. این به این دلیل است که وقتی کاربران برای مدت طولانی تری مطالعه می کنند، ارزش بیشتری ارائه نمی دهد. به طور مشابه، وقتی بسیاری از صفحات شما حاوی اطلاعات مشابه هستند، هم گوگل و هم کاربران، در مورد اینکه کدام صفحه منبع اصلی اطلاعات است سردرگم می شوند.

صفحاتی با محتوای سندیکایی یا خراشیده شده

وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، سرقت مستقیم محتوا یک مشکل بزرگ است. به این دلیل که محتوای خراشیده شده و سندیکایی ارزش بیشتری نسبت به منبع برای کاربران فراهم نمی کند. به همین دلیل، گوگل هیچ هدفی از نمایش چنین صفحاتی به کاربر نمی بیند. علاوه بر این، دریافت مکرر محتوا از وب‌سایت‌های دیگر می‌تواند اعتماد گوگل نسبت به شما را کاهش دهد و از ایجاد روابط دوستانه و پایدار با محتواهای سایت شما جلوگیری کند. این مورد به نوبه خود می‌تواند برای موفقیت طولانی مدت وب سایت شما وحشتناک باشد.

درگاه یا صفحات وابسته با کیفیت پایین

صفحات Doorway یا صفحات وابسته با کیفیت پایین، وب سایت هایی هستند که اساسا سعی در مخفی کردن یا دستکاری اطلاعات به کاربر دارند. آنها محتوای وب سایت را با هدف قرار گرفتن در رتبه بالاتر در گوگل پنهان می کنند، یا تغییر مسیر می‌دهند. همه این دستکاری ها به این ترتیب اتفاق می افتد که کاربر باور کند در یک نتیجه جستجوی “به اندازه کافی خوب” قرار گرفته است. اینها می توانند وب سایت هایی باشند که فقط مقداری محتوا را به موتورهای جستجو نشان می دهند یا کاربر را مستقیماً به وب سایت دیگری هدایت میکنند تا کمیسیون وابسته (affiliate commission) را جمع آوری کند. چنین اقداماتی برای Google یک نه بزرگ است! زیرا قصد و نیت آنها گمراه کننده و بدخواهانه است.
این “صفحات کلاهبرداری” دیگ وجود ندارند. زیرا الگوریتم های گوگل بسیار پیشرفته تر هستند. با اینکه این سایت ها چندان رایج نیستند، اما گاهی اوقات می توانید نمونه هایی از آن ها را مشاهده کنید. به عنوان مثال، در سال‌های 2020 و 2021، گوگل با چندین وب‌سایت جعلی دانمارکی که به سرعت رتبه‌ بندی می‌شدند مبارزه کرد و سعی کرد از کلاهبرداری بیت‌کوین جلوگیری کند.

محتوای نازک در صفحات دسته، برچسب یا نویسنده

صفحات دسته، برچسب یا نویسنده برخی از رایج ترین نمونه های محتوای نازک هستند. این به این دلیل است که اگر وب سایت شما برای مدتی در حال اجرا بوده است، احتمالاً آثاری از کارهای قبلی شما باقی مانده است. به عنوان مثال، وب‌ سایت‌ هایی با وبلاگ‌های فعال که امکان ارسال پست مهمان در مقیاس های زیاد را دارند، اغلب دارای صفحات نویسنده بسیار کم عمق هستند. یا شاید شما تعداد زیادی صفحه تگ وبلاگ منحصر به فرد ایجاد کرده اید که ساختار وب سایت خود را به معمایی برای موتورهای جستجو تبدیل می کند. به طور مشابه، بعضی از سایت های فروشگاهی ده ها یا صدها دسته بندی خالی یا کم محتوا از محصولات گوناگون دارند.
برای مدیریت صفحاتی مانند این سایت ها، همیشه بهتر است صفحات وب سایت خود را به صورت دوره ای مرور کنید. اجرای اسکن وب‌سایت می‌تواند به شما کمک کند صفحات نازکی را پیدا کنید که با گذشت زمان مشکل‌ سازتر می‌شوند. از آنجا، می توانید صفحات را احیا کنید، راهکار هایی مثل حذف صفحه یا تغییر مسیر دادن.

صفحات بسیار زیاد با تبلیغات یا پنجره های بازشو

صفحاتی با محتوای کم عمق که عمدتاً با تبلیغات و پنجره‌های بازشو پر شده‌اند، اغلب می‌توانند توسط Google محتوای ناچیز در نظر گرفته شوند. محتوا برای کاربر نهایی رضایت بخش نیست و تبلیغات مزاحم و پنجره های بازشو تجربه کاربر را بدتر می کند.

به طور کلی، محتوای نازک به عنوان محتوای بی ارزش تلقی می شود و به عملکرد SEO شما آسیب می زند. صفحات با محتوای نازک قدرت کلی وب سایت شما را کاهش می دهند و باعث کنیبالیزیشن کلمات کلیدی شما می‌شوند. حل مشکلات محتوای نازک با حذف، بهبود یا یکپارچه سازی صفحات می تواند رتبه بندی SEO شما را بهبود بخشد.

طراحی سایت

تاثیرات محتوای نازک بر سئو سایت

محتوای باریک به طور بالقوه می تواند قدرت کلی وب سایت شما را در چشم مصرف کنندگان کاهش دهد. به نوبه خود، این حالت می تواند بر برند شما در کوتاه مدت تأثیر منفی بگذارد. همچنین احتمال بازگشت مشتریان به وب سایت شما کمتر است و به احتمال زیاد، مخاطبان از تجارت با شما اجتناب می کنند. در برخی موارد، محتوای کم عمق در صفحات نازک نیز می تواند باعث آدمخواری کلمات کلیدی شود. جایی که صفحات مهم در صورت همپوشانی با صفحات نازک تر، از فهرست خارج می شوند. این حالت زیاد اتفاق نمی‌افتد، چون محتوای کم عمق، شانس کم تری برای رتبه بندی دارد، اما می‌تواند گوگل را در رتبه بندی گیج کند.

محتوای نازک
چگونه محتوای نازک را پیدا کنیم؟

چگونه محتوای نازک را تشخیص دهیم؟

شناسایی محتوای نازک را می توان به صورت دستی انجام داد اما برای مدیریت چنین پروژه ای به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، راه های سریع تری برای بررسی و شناسایی محتوای نازک در وب سایت شما با استفاده از ابزارهای متعدد وجود دارد. ما به پنج مرحله برای کشف اکثر محتوای نازک و مشکلات محتوای تکراری نگاه خواهیم کرد.

5 راه برای پیدا کردن و شناسایی محتوای نازک

1. صفحات نازک را در سرچ کنسول گوگل آنالیز کنید

سرچ کنسول گوگل یکی از بهترین ابزارهایی است که با آن می توانید محتوای نازک را شناسایی کنید. به این دلیل که داده‌ های خوب و بصری را در اختیار شما قرار می‌دهد. همین طور این ابزار به شما می‌گوید که گوگل دقیقاً چگونه وب‌سایت شما را می‌بیند، چیزی که اکثر ما به آن اهمیت می‌دهیم.

یک شاخص عالی از محتوای نازک، می‌تواند محتوای وبلاگ یا صفحات فرود باشد که هیچ ترافیک جستجویی دریافت نمی کنند. یعنی باید به دنبال پست ها و صفحاتی بگردید که قبلاً به آنها زمان کافی برای رتبه بندی دقیق داده اید. اگر صفحاتی را پیدا کردید که بهینه سازی آنها انجام شده اما رتبه بندی نمی شوند، این می تواند نشان دهنده نازک بودن محتوا باشد.

Manual Actions یا اقدامات دستی سرچ کنسول

علاوه بر این، برگه اقدامات دستی یا Manual Actions، را کاوش کنید تا متوجه شوید که آیا قبلاً به نحوی جریمه شده اید یا خیر! اگرچه نام ابزار به جریمه‌های دستی اشاره دارد که تیم بازبینی گوگل برای آن‌ها استفاده می‌کرد، اما طبق درک من، اکثر مجازات‌هایی که در آنجا ظاهر می‌شوند، مربوط به الگوریتم ها هستند.

Coverage در سرچ کنسول گوگل

در نهایت، ابزار Coverage اطلاعات بسیار خوبی را در مورد نحوه درک و مدیریت صفحات شما توسط گوگل نشان می دهد. پس از ورود به آن، برگه «Excluded» را بگردید تا همه صفحاتی را که Google تصمیم گرفته است در فهرست خود قرار ندهد به همراه علت آن بررسی کنید.

2. پارامترهایی از URL را که باعث تکرار می شوند را بررسی کنید

از آنجایی که شما در حال حاضر در کنسول جستجوی گوگل هستید، بیایید یک مشکل بالقوه بزرگ را حل کنیم. مخصوصاً برای فروشگاه های اینترنتی. در سرچ کنسول گوگل، به گزینه های تنظیمات در پایین نوار کناری سمت چپ بروید. پس از رسیدن به آنجا، بر روی “Open report” در بخش Crawl Stats کلیک کنید. در بخش آمار خزیدن خود، به قسمت «Crawl requests breakdown» بروید و روی «OK (200)»، در زیر برگه «By Response» کلیک کنید.

با انجام این کار، فهرستی از تمام URL های معتبر که توسط Google خزیده شده اند، همراه با یک مهر زمانی ارائه می شود. اکنون شما به دنبال URL هایی هستید که معمولاً محتوای صفحه را تغییر نمی دهند. در اینجا نمونه‌ای از پارامتری می‌بینید که ما حتی از آن استفاده هم نمی‌کنیم، اما همچنان توسط Google خزیده می‌شود.

محتوای باریک چیست
پیدا کردن محتوای باریک

ربات‌ها و وب‌سایت‌های هرزنامه می‌توانند باعث این موارد شوند.

ساخت سایت

3. کلمات کلیدی اصلی خود را در یک ردیاب رتبه تنظیم کنید

راه اندازی یک ردیاب رتبه می تواند به سرعت به شما در مورد مشکلات محتوای شما هشدار دهد. انجام این کار می تواند به شما کمک کند هر دو مسائل مربوط به محتوای نازک یا کنیبالیزیشن کلمات کلیدی را پیدا کنید. با چنین هشدارهایی، می توانید به سرعت ببینید که آیا یک صفحه در رتبه بندی افت می کند یا به طور کامل از فهرست خارج می شود.

4. عناوین تکراری و توضیحات متا را پیدا کنید.

با استفاده از ابزار خزنده وب سایت مانند Screaming Frog، می توانید به سرعت بررسی کنید که آیا هر یک از برچسب های عنوان صفحه یا توضیحات متا تکراری هستند یا خیر. داشتن عناوین اصلی صفحه و توضیحات متا اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت، می توانید گوگل و خوانندگان خود را با مطالبی که هیچ سرنخی ندارند، گیج کنید. داشتن دو صفحه که یکسان به نظر می رسند نیز می تواند ایندکس در محتوای وب سایت شما را دشوارتر کند.

اگرچه Screaming Frog بدون درک فنی گسترده می‌تواند پیچیده باشد. اما نسخه رایگانی دارد که به شما امکان می‌دهد 500 صفحه وب‌سایت خود را تحلیل کنید. در اینجا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که وارد وب سایت خود شوید، منتظر بمانید تا اسکن کامل شود و مشکلات خود را شناسایی کنید. به همین راحتی!

5. از خزنده وب سایت برای یافتن محتوای نازک استفاده کنید

آخرین مرحله حیاتی در شناسایی محتوای کم و نازک این است که واقعاً وب سایت خود را با ابزاری که می تواند محتوا ها را با هم مقایسه کند، بخزید. باز هم، ابزارهای قدرتمند خزنده وب سایت مانند Screaming Frog راه های زیادی برای عیب یابی مشکلات وب سایت شما دارند. برای یافتن محتوای باریک در صفحات مختلف، خواندن این راهنمای دقیق توسط خود Screaming Frog را توصیه می کنم.

از طرف دیگر، اگر از قبل مشکوک هستید که چندین صفحه شما محتوای نازک دارند، ابزارهای ساده تری نیز وجود دارد. در چنین مواردی، می توانید از بررسی کننده سرقت ادبی برای آزمایش و تایید فرضیه خود استفاده کنید.  ابزارهای رایگان مانند DupliChecker و Siteliner می توانند به شما در انجام سریع این کار کمک کنند.

چگونه محتوای نازک را رفع کنیم؟

همانطور که مشخص کردیم، محتوای نازک به معنای محتوای کم ارزش است. به همین دلیل، هنگامی که به دنبال دوری از هر نوع جریمه محتوای باریک هستید، هدف شما باید این موضوع باشد که صفحات خود را هم در نظر کاربر و هم در نظر گوگل به روشی مثبت برجسته کنید. به طور کلی، بسته به نوع محتوایی که ارائه می‌دهید، اضافه کردن محتوا و عمیق‌تر کردن آن می‌تواند مفید باشد. تصاویر بصری‌ تر، نظرات کارشناسی که از ادعا های شما پشتیبانی می‌کند، تحقیقات اصلی، و ارجاعاتی به سایت های معتبر، می‌تواند محتوای شما را نجات دهد. اگر بخواهید تاکتیک هایی استفاده کنید که محتوای شما را به سطح فوق العاده برساند، با ما همراه باشید.

12 روش برای رفع و اجتناب از محتوای باریک

1. نشان دهید که یک شرکت یا برند واقعی هستید

بسیاری از مسائل اخیر سئو مربوط به عدم اعتماد است. گوگل می‌داند که بسیاری از افراد بی‌صلاحیت یا کلاهبرداران واقعی، وب‌سایت‌هایی را برای جمع‌آوری پول از مردم ایجاد می‌کنند. خوشبختانه، گوگل به طور فعال با هرزنامه‌ها و کلاهبرداران در اینترنت با به‌ روز رسانی‌ های مداوم الگوریتم های خود در طول سال‌ها مبارزه می‌کند.

هیچ‌کس نمی‌خواهد مورد کلاهبرداری قرار گیرد و مردم به دنبال سیگنال‌های اعتماد در سایت ها می‌گردند. مردم به دنبال این هستند که بدانند، آیا از یک شرکت واقعی خرید می‌کنند یا شخصی سعی می‌کند به کارت اعتباری او دسترسی داشته باشد. در نهایت، گوگل به صفحه ای ارزش بیشتر می‌دهد که مردم بیشتر تایید کنند. در نتیجه چنین صفحه ایی و چنین محتوایی، باید رتبه‌ی خوبی بگیرد.

بنابراین، هدف شما در وب سایت خود باید این باشد که نشان دهید یک شخص واقعی پشت یک شرکت واقعی هستید. شخصی که برای رضایت مشتری ارزش قائل است. شما می توانید این کار را با نمایش اطلاعات شرکت خود در وب سایت تان، یا داشتن یک صفحه “درباره ما” که به خوبی نوشته شده و بهینه سازی شده و همچنین نمایش دادن بخشی از کارهای خود، انجام دهید.

در نهایت، شما می‌خواهید کار و تخصص تان در رسانه‌های دیگر ذکر شود. زیرا گوگل آنها را عینی‌تر از توضیحاتی که در مورد خودتان می‌گویید، می‌داند. با این حال، منشن ها و بک لینک ها را خریداری نکنید! در طرح های لینک دهی و رپورتاژ شرکت نکنید، زیرا این امر می تواند به اعتبار شما نزد گوگل لطمه بزند.

2. از یک طراحی وب سایت تمیز، مدرن و قابل استفاده استفاده کنید.

طراحی و رنگ های وب سایت شما تاثیر مستقیمی بر روانشناسی خریداران شما دارد. رنگ‌ها واکنش‌ها و انتظارات خاصی را در بازدیدکنندگان شما ایجاد می‌کنند. برخی از آن‌ها باعث می‌شود، مخاطب شرکت شما را کمتر قابل اعتماد بداند. همین امر می تواند در مورد طرح بندی های قدیمی که دارای قالب بندی بدی هستند نیز اتفاق بیافتد. برای مثال، وب‌سایت‌ هایی که شبیه به وب‌ سایت‌ های اوایل دهه 2000 هستند، توسط بازدید کنندگان شما به‌عنوان هرزنامه دیده می‌شوند. در بهترین حالت، نرخ تبدیل شما کمتر از آنچه باید باشد، خواهد بود و در بدترین حالت، این امر می تواند تمام اعتماد مشتریان جدید را از بین ببرد.

3. تعداد تبلیغات و لینک های وابسته را محدود کنید.

یکی دیگر از عواملی که بر اعتماد بازدیدکنندگان شما تأثیر می گذارد، نمایش بیش از حد تبلیغات یا پیوندهای وابسته است. به هر حال، اگر تمام تلاش شما فروش باشد، مردم از سایت تان استقبال نخواهند کرد. علاوه بر این، گوگل به صراحت گفته است که محتوای شما تحت «محتوای نازک» قرار می گیرد. در نهایت، بارگیری بیش از حد اسکریپت های خارجی از شبکه های تبلیغاتی می تواند به شدت وب سایت شما را کند کرده و در نتیجه رتبه شما را کاهش دهد. حتی اگر محتوای شما نازک نباشد.

4. از قالب بندی سایه مانندبرای پنهان کردن لینک ها خودداری کنید.

به منظور ایجاد اعتماد و روابط با مشتریان بالقوه خود، باید از شیوه های مبهمی که سعی در کلاهبرداری از کاربران دارند دوری کنید. چنین مواردی می تواند پنهان کردن لینک های شما یا قالب بندی لینک ها به همان رنگ پس زمینه وب سایت باشد. شرکت‌های شفاف، همیشه سعی در جلب اعتماد بازدید کنندگان داشته اند. نه پنهان سازی فعالیت هایشان. در نتیجه سایت هایی که واضح و شفاف عمل می‌کنند، شانس بیشتری برای رتبه های اول گوگل دارند.

5. همیشه محتوایی بنویسید که ارزش افزوده داشته باشد

اولاً، محتوای اصلی توسط کاربران شما بهتر دریافت می شود. علاوه بر این، به گوگل می گوید محتوای شما به هیچ وجه از جای دیگری گرفته نشده است و کاملا یونیک است. محتوای اصلی می تواند به اشکال مختلفی تولید شود. می‌توانید از خود بپرسید که آیا محتوای شما چیز جدیدی به موضوع اضافه می کند یا خیر. لازم نیست همیشه اطلاعات کاملاً جدیدی در مورد موضوع ارائه دهید! صرفاً ارائه بهتر آن، مفیدتر کردن آن و اتصال نقاط به روشی جدید می تواند برای ایجاد محتوای شما به اندازه کافی اصلی و اورجینال باشد.

6. با نوشتن مقالات عمیق از محتوای باریک خودداری کنید

هدف شما همیشه تلاش برای توضیح عمیق موضوع است. برای انجام این کار، سعی کنید پیش‌ بینی کنید که کاربر پس از جستجوی آنچه نوشته‌اید، چه سؤالاتی دارد. به طور مشابه، محتوای شما باید به گونه ای ارائه شود که خواننده شما را بیشتر بخواند.

به عنوان مثال، این مقاله را با عنوان “چرا رقبای من در رتبه بالاتری قرار می گیرند” در نظر بگیرید. در اینجا هدف ما این است که سریع پاسخ دهیم تا سریعا رضایت کاربر را جلب کنیم. بنابراین، در زیر پاسخ اولیه، تصمیم گرفتیم تا هر مشکل را فهرست کرده و توضیح دهیم. در نتیجه محتوایی عمیق و کاربر پسند ایجاد می‌شود.

در نهایت، هدف جستجو در پشت هر موضوع را یادداشت کنید. اگر کاربر به دنبال عبارت «دلفین‌ها چقدر رشد می‌کنند» را جستجو می‌کند، احتمالاً روی محتوایی درباره «مدت زمانی که دلفین‌ها می‌توانند شنا کنند» کلیک نمی‌کنند. بنابراین، مطمئن شوید که محتوای خود را در مرتبط با موضوع آن نگه می‌دارید. به عنوان مثال، این عبارت ها، می توانند موضوعات فرعی مانند “طول دلفین متوسط ​​در سنین مختلف”، “طول دلفین بر اساس نژاد” و غیره باشند.

ساخت سایت

7. مطالب را ترجمه کنید اما هرگز آن را سرقت ادبی نکنید

قابل درک است، گاهی اوقات می خواهید از محتوای موجود در صفحات دیگر استفاده کنید. هر زمان که این اتفاق می افتد، اطمینان حاصل کنید که تا جایی که ممکن است محتوا را بازنویسی و ویرایش می کنید. گوگل قادر است محتوای سرقت شده را شناسایی کند! و وقتی آن را پیدا کند، از وجود آن خوشحال نمی شود.

اگر آن متن نقل قولی از وب سایت شخص دیگری است که قابل ترجمه نیست، مطمئن شوید که بخش بزرگی از محتوای شما نباشد. توصیه می‌شود به عنوان یک قاعده کلی، کپی پیست متون سایت تان را زیر 10٪ نگه دارید. هرچه محتوای بیشتری را از وب سایت دیگری کپی کنید، سایت خود را ضعیف تر می‌کنید. درعوض، تجزیه محتوای صفحات دیگر، توضیح بهتر یا ساده تر آن و افزودن چیز جدیدی به موضوع، دلیلی کاملا قابل قبول برای رتبه بالاتر شماست.

در نهایت، اگر واقعاً نیاز به استفاده از محتوا از وب‌سایت‌های دیگر دارید، با تغییر شکل آن به‌عنوان تصویر به جای متن ساده، به آن نگاه کنید. در کپشن هر تصویر، فرصتی خواهید داشت که آن محتوا را از طریق کلمات خود بازنویسی کرده و منظور نویسنده اصلی را توضیح دهید.

روش های ایجاد محتوای نازک
نمونه های محتوای نازک

8. به ناشر اصلی در مقاله خود لینک بدهید

یکی از راه‌های اطمینان از اینکه هنگام استفاده از محتوای دیگران به گوگل سیگنال‌های درست می‌دهید، ایجاد لینک به منبع اصلی است. در اینجا، می‌توانید از انکر تکست ها استفاده کنید. (به عنوان مثال، «این وب‌سایت گزارش می‌دهد که…»). یا بسته به سبک تولید محتوا، از یک استناد خاص استفاده کنید. ( به عنوان مثال، لینک به کلمه «منبع»)

پیوندهای خارجی یک سیگنال عالی برای گوگل هستند زیرا اغلب ثابت می کنند که محتوای شما دارای پایه است. اساساً، شما نشان می‌دهید که آنچه می‌نویسید ثابت شده است، و فقط آن را درست نکرده‌اید (مخصوصاً در برخی از صنایع مانند بهداشت و امور مالی صادق است).

9. حداقل 1000 کلمه روی مقالات بنویسید؛ تا محتوای نازک نداشته باشید.

اولاً، باید بدانید که طول محتوا به خودی خود چیز خاصی نیست که شما را در رتبه بالاتر قرار دهد. بیانیه های رسمی Google دارای یک عدد جادویی نیستند که شما آن را دنبال کنید تا از جریمه های ناچیز مرتبط با محتوا جلوگیری کنید. با این حال، طول محتوا و رتبه‌ بندی صفحه با هم ارتباط دارند، زیرا معمولاً محتوای طولانی‌تر، بهتر و عمیق‌ تر است.

بهترین راه برای جلوگیری از مشکل محتوای نازک ناشی از صفحات کم عمق، افزودن محتوای عمیق تر در مورد موضوع خاص است. هیچ قانون دقیقی از طرف گوگل در مورد طول صفحات شما وجود ندارد. با این حال، قانون سرانگشتی این است که هرچه صفحات شما دقیق تر و عمیق تر باشند، در دراز مدت برای شخص دیگری سخت تر خواهد بود که از شما بالاتر باشد. علاوه بر این، هر چه محتوای مفیدتر و عمیق‌تر ارائه دهید، شانس شما برای ماندن در صدر بیشتر است. می‌توانید از مقاله آسمان خراش (Skyscraper) برای افزودن به عمق محتوای خود استفاده کنید.

بنابراین، توصیه می کنیم هنگام نوشتن مقالات، حدود 1000 تا 1300 کلمه را هدف قرار دهید. برخی از محتواهای رقابتی تر به کلماتی بیش از این نیاز دارند. با این حال، این عدد می تواند به عنوان معیاری برای شما باشد که شما را به سمت جزئیاتی که باید بنویسید راهنمایی می کند.

ساخت سایت

مرز 1000 کلمه زمانی معنا پیدا می کند که به اطلاعاتی که در مقالات خود ارائه می دهید از دید کاربر فکر کنید و بنویسید. یعنی یک پست با رتبه خوب که کاملاً با هدف جستجوی کاربر مطابقت دارد معمولاً دارای 2 تا 5 عنوان فرعی است. اگر هر عنوان را به موضوعات کوچک‌تر تقسیم کنید، می‌بینید که هر یک از آنها تقریباً شامل 200 تا 400 کلمه است.

اگر به این فکر می‌کنید که درباره‌ی چه چیزی بیشتر می توانید بنویسید، راه حل ساده این است که بیشتر یا بهتر تحقیق کنید. هر متخصص در هر صنعت همیشه می تواند حداقل 1000 کلمه در مورد هر موضوعی بنویسد. اگر زمان کمی دارید، خودتان را بهتر با موضوع آشنا کنید. همراه با درک خوب از هدف کاربر برای جست و جو این موضوع!

10. حداقل 700 کلمه در صفحات فرود بنویسید، تا درگیر محتوای نازک نباشید.

برای جلوگیری از داشتن محتوای نازک در صفحات لندینگ مهم، مطمئن شوید که محتوای کافی به آنها اضافه می کنید. هنگام ایجاد صفحات فرود، ابتدا برنامه ریزی کنید که چه محتوای مفیدی را می توانید به آنها اضافه کنید که به فرآیند تصمیم گیری بازدیدکنندگان کمک می کند. پس از آن، بررسی کنید که چگونه می توانید آن محتوا را به صفحات خود اضافه کنید. مثلا:

 1. ویژگی های مرتبط با موضوع را فهرست کنید.
 2. یک جدول مقایسه اضافه کنید.
 3. سوالات متداول مرتبط را با محصول، ویژگی یا خدماتی که صفحه درباره آن است را اضافه کنید.
 4. ویدیویی را جاسازی کنید که محصول را نشان می دهد.
 5. ابعاد و مشخصات محصول یا خدمات را مشخص کنید.

11. صفحات کم عمق بدون ترافیک را ریدایرکت کنید.

برای جلوگیری از صفحات با محتوای نازک، باید وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید. یعنی یادداشت کنید کدام صفحات با معیارهای ذکر شده در بالا مطابقت ندارند. هنگامی که فهرستی از صفحاتی که باید آدرس دهی شوند را تهیه کردید، می توانید یک لیست اولویت ایجاد کنید. آیا صفحاتی دارید که کلمات کلیدی مهم را هدف قرار می دهند؟ احتمالاً ارزش این را دارد که مجدداً تولید محتوا کنید و آن را طبق مراحل بالا ارتقا دهید.

آیا صفحاتی شناسایی کرده اید که هیچ هدفی ندارند؟ این صفحات را حتما ریدایرکت 301 کنید. این به گوگل می‌گوید که صفحه حذف شده است و باید به جای آن صفحه دیگر را ارائه دهد. در غیر این صورت، هنگام بازرسی سایت شما، گوگل یک صفحه شکسته (404) را مشاهده می کند! که علاوه بر هدر دادن بودجه خزش، برای سایت هم مناسب نیست.

همانطور که تا به حال متوجه شده اید، گوگل وب سایت هایی را دوست دارد که به خوبی نگهداری شوند. داشتن صفحات 404 زیاد می تواند دلیل دیگری باشد برای اینکه شما را در نتایج جستجو بالاتر نبرند.

ساخت سایت

در نهایت، آیا صفحاتی وجود دارند که در مورد آنها مطمئن نیستید؟ ببینید آیا آن صفحه ترافیک دریافت می کند یا خیر و از خود بپرسید که آیا یک سال بعد مرتبط خواهد بود یا خیر. اگر پاسخ هر دو منفی است، آن را به مرتبط ترین صفحه ریدایرکت کنید.

12. صفحات با محتوای تکراری را redirect کنید.

هنگامی که تجزیه و تحلیل را از بالا انجام دادید، باید مطمئن شوید که صفحاتی با محتوای تکراری ندارید. محتوای تکراری یکی از شدید ترین عواملی است که گوگل آن را محتوای نازک در نظر می‌گیرد. چه از وب‌سایت‌ های دیگر گرفته شده باشد یا از وب‌سایت شما. با این حال، گاهی اوقات شما همچنان می خواهید صفحه ای را زنده نگه دارید، زیرا هدف خاصی دارد! حتی اگر برای هیچ کلمه ایی رتبه بندی نشود. در این موارد، می‌توانید با تغییر تگ متا روبات‌ها به «noindex»، صفحه را از فهرست Google حذف کنید. از طرف دیگر، می‌توانید یک برچسب متعارف به صفحه مهم‌ تری که قرار است در گوگل رتبه‌ بندی شود، به آن اضافه کنید.

چه زمانی محتوای نازک به یک موضوع تبدیل شد؟

در گذشته، رتبه بندی در گوگل بسیار متفاوت بود. صرفاً استفاده مجدد از محتوای مرتبط از سایر وب سایت ها به شما امکان می داد برای کلمات کلیدی مهم در بالای صفحه ظاهر شوید. به طور طبیعی، گوگل از آن راضی نبود. زیرا بر تجربه کاربران گوگل تأثیر گذاشته بود. چنین محتواهای بازیافتی، اغلب با کیفیت پایینی بودند و هیچ چیز جدید یا مفیدی را برای کاربرانی که به دنبال پاسخ به یک سوال یا حل مشکل بودند ارائه نمی داد. این عمل در طول سال ها به آرامی از کنترل خارج شد و سئوکاران به راحتی معنای کمک به ماربر را درک کردند.

الگوریتم پاندا و محتوای نازک

به‌روزرسانی الگوریتم پاندا در سال 2011 با حذف وب‌ سایت‌های با کیفیت پایین که رتبه خوبی در نتایج جستجو داشتند، جستجو را مرتبط‌ تر کرد. این الگوریتم صفحاتی با محتوای کم یا بدون محتوا و همچنین صفحات تکراری و سرقت شده (خراشیده شده) همراه با پر کردن کلمات کلیدی و محتواهای هرز نامه را هدف قرار می دهد.

در حال حاضر، احتمالاً یک الگوریتم را می بینید که هدف آن جلوگیری از ایجاد صفحات بی ارزش با محتوای کم کیفیت است. حالا بیایید با نگاهی دقیق به عواملی که باید برای جلوگیری از راه اندازی الگوریتم پاندا گوگل در نظر بگیرید، یک قدم جلوتر برویم. در زیر به شما توضیح داده‌ایم که دقیقاً چگونه می‌توانید از جریمه محتوای نازک جلوگیری کنید.

محتوای نازک و پاندا
وطیفه الگوریتم پاندا در برابر محتوای نازک

مشکلات محتوای نازک را شناسایی و رفع کنید

محتوای نازک موضوعی نیست که امروزه بیشتر وب سایت ها باید نگران آن باشند. این به این دلیل است که مشاوران دیجیتال مارکتینگ، نویسندگان محتوا و سئوکاران به طور یکسان درک می کنند که تقاضا برای محتوای با کیفیت بالا افزایش یافته است. با تعداد بی‌ شماری وب‌ سایت‌ های معتبر که در جستجو با یکدیگر رقابت می‌کنند، Google راه و روش هایی از سئو را تبلیغ کرده است که در نهایت منجر به ارائه بهترین خدمات به کاربر نهایی می‌شود. بنابراین، اگر از آخرین و بهترین روش‌ها در سئو پیروی می‌کنید، بعید است که با چنین خطایی مواجه شوید.

5/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «محتوای نازک در سئو چیست و چگونه یک بار برای همیشه آن را برطرف کنیم؟»

 1. سلام. من به تازگی یادگیری سئو رو شروع کردم. این سایتی که در حال حاضر باهاش کار می‌کنم، محتوای نازک و تکراری زیادی داره. ولی خودم نمی‌دونم از کجا محتوا پیدا کنم و به سایت اضافه کنم. پلتفرمی هست که بتونه تولید محتوا یونیک و زیاد داشته باشه؟
  ممنون میشم معرفی کنید.

  1. مرجان دیانتی

   سلام. هیچ پلتفرمی نمی‌تونه مثل خود شما جامع و کامل تولید محتوا داشته باشه. در قدم اول نیاز های کاربر و بازار خودتون رو پیدا کنید. در ادامه از سایت های خارجی به دنبال اون مطالب بگردید. موقع ویرایش مطالب به زبان فارسی، حتما حواس تون باشه به شعور و دید کاربرتون احترام می‌گذارید و متناسب با جامعه هدف خودتون محتوا تولید می‌کنید. موفق باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا