سوغاتی عجیب استقلال برای دولت آینده/ یک میلیون و ۵۰۰ هزار یورو باید به استراماچونی بدهند!

استقلال در صورت شکست مقابل استرا باید حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار یورو به این مربی بپردازد که استقلال به هیچ وجه نمی‌تواند بدون کمک دولت چنین رقمی را تهیه کند.

خبرورزشی – استقلال دقیقاً از دی ماه سال ۹۸ که پرونده بازگشت استراماچونی به ایران بسته شد به این واقعیت مهم و تلخ پی برد که به زودی دردسرهای بزرگی را پیش روی خود خواهد داشت.

البته آن زمان گروهی از مدیران وقت باشگاه فکر می‌کردند قضیه با کدخدامنشی و به‌صورت رفاقتی حل می‌شود ولی پس از گذشت چند ماه متوجه شدند این مربی ایتالیایی نه تنها کوچک‌ترین تمایلی برای گذشت درباره مطالبات خود ندارد بلکه اساساً در فوتبال اروپا به عنوان شخصی که با استفاده از تیم حقوقی قوی، تمام طلب خود را از باشگاه‌های طرف قراردادش زنده می‌کند، شناخته می‌شود.

حالا دقیقاً یک ماه دیگر مورد قرارداد منعقد شده میان آندره آ استراماچونی و باشگاه استقلال به اتمام می‌رسد و این مربی با خیال کاملاً آسوده‌تری می‌تواند روند شکایت خود را پیگیری کند. شکایتی که بخش اول کارهای مربوط به آن صورت گرفته و حالا همه در انتظار رأی نهایی هستند.

شکایت روی هر دو فصل

وقتی سرمربی ایتالیایی استقلال از این تیم جدا شد، تعدادی از مدیران وقت باشگاه با اتخاذ موضعی عجیب برای آرام کردن هواداران عصبانی مدعی شدند حتی اگر استرا به فیفا یا دادگاه عالی ورزش هم شکایت کند، اتفاق چندان مهمی رخ نمی‌دهد چون آنها می‌توانند با سند و مدرک ثابت کنند که استقلال سرمربی‌اش را می‌خواست ولی خود این شخص بی‌خیال قراردادش شده و به ایتالیا بازگشته است.

حرف‌هایی که همان زمان هم مشخص بود ضمانت اجرایی ندارد و مورد قبول محاکم قضایی قرار نمی‌گیرد. به دلیل آنکه استراماچونی با سند و مدرک نشان می‌داد دستمزدش سر موقع پرداخت نشده و طبق بندی موجود در قرارداد می‌تواند دقیقاً به همین خاطر از استقلال جدا شود (که جدا هم شد).

از طرف دیگر، این مربی با استقلال در اواخر بهار سال ۹۸ قراردادی دو ساله منعقد کرد که تا ابتدای تیرماه امسال اعتبار دارد. در زمستان سال ۹۸ عده‌ای از مسئولان باشگاه استقلال مدعی بودند در بدترین شرایط فقط باید مبلغ مندرج بابت سال اول قرارداد و غرامت دیرکرد آن را بپردازند و خبری از پرداخت رقم سال دوم نخواهد بود ولی سرمربی ایتالیایی زرنگ‌تر از این حرف‌هاست و دقیقاً بر روی هر دو فصل ثبت‌ شده قراردادش از استقلال شکایت کرده است.

تخفیف بی تخفیف

هر چقدر زمان گذشت، استقلالی‌ها متوجه شدند اصلاً خبری از بخشش نیست و قضیه می‌تواند مشکلاتی هم اندازه ماجرای مارک ویلموتس ایجاد کند به همین خاطر احمد سعادتمند مدیرعامل وقت باشگاه استقلال راهی اروپا شد تا این مربی را دوباره برگرداند و روی نیمکت آبی‌پوشان قرار بدهد.

همان داستانی که عصبانیت فرهاد مجیدی را به اوج رساند و موجب کناره‌گیری او در آستانه برگزاری فینال جام حذفی شد.

البته با توجه به تصویب قانون منع عقد قرارداد جدید با بازیکنان و مربیان خارجی، قضیه استراماچونی دوباره روی هوا رفت و مرد ایتالیایی هم صراحتاً تأکید کرد هیچ برنامه‌ای برای تخفیف دادن به استقلال ندارد!

سوغاتی برای دولت آینده

با توجه به اینکه استقلال هنوز زیر نظر وزارت ورزش اداره می‌شود، عملاً یک باشگاه وابسته به دولت محسوب می شود و بسیار بعید است طی ماه‌های باقی مانده تا پایان ریاست جمهوری حسن روحانی، زمینه برای خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس فراهم شود.

قطعاً داستان شکایت سرمربی اسبق آبی‌پوشان نیز پس از صدور رأی نهایی، حداقل بین دو تا سه ماه کش و قوس خواهد داشت و ماجرا عملاً به دولت بعدی منتقل می‌شود.

خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که استقلال در صورت شکست مقابل استرا باید حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار یورو به این مربی بپردازد که استقلال به هیچ وجه نمی‌تواند بدون کمک دولت چنین رقمی را تهیه کند.

بنابراین اگر همه چیز آن طور که مرد ایتالیایی می‌خواهد، پیش برود آنگاه وزیر ورزش بعدی در همان ماه‌های آغازین وزارتش با یک چالش مالی بسیار بزرگی مواجه می‌شود چون بدیهی است استقلال برای حل این مشکل چاره‌ای ندارد جز اینکه به رئیس مجمع خود مراجعه کند و با کمک سایر ارگان‌ها چنین بدهی سنگینی را بپردازد.

منبع: خبر ورزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *