الگوریتم گوگل پاندا

الگوریتم گوگل پاندا و آپدیت آن (هدف از ایجاد الگوریتم گوگل پاندا چه بود؟)

الگوریتم پاندا برای اولین بار در فوریه 2011 به عنوان بخشی از تلاش گوگل برای حذف تاکتیک های سئو کلاه سیاه و هرزنامه های دنیای وب راه اندازی شد. در آن زمان، شکایات کاربران در مورد نفوذ بیش از حد “مزرعه های محتوا” بیداد می کرد. همراه با الگوریتم پاندا برای جدا کردن صفحات، یک طبقه‌بندی برای کیفیت، استفاده داخلی و مدل‌سازی آمد. این طبقه بندی بر اساس رتبه‌بندی کیفیت انسانی، به عنوان یک عامل رتبه‌بندی بود.

به سرعت به سال 2021 بیایید. اکنون می توانید ببینید که اولین قدم گوگل (الگوریتم پاندا) برای تمرکز بر کیفیت و تجربه کاربر چقدر مهم بوده است.

ساخت سایت
الگوریتم پاندا گوگل چیست
الگوریتم پاندا گوگل یعنی چه؟

چرا گوگل پاندا را ایجاد کرد؟

در سال 2010، کاهش کیفیت نتایج جستجوی گوگل و ظهور مدل کسب و کار “مزرعه محتوا” به موضوعاتی تبدیل شد که بارها و بارها در حال پخش شدن بود. در ژانویه 2011، Business Insider عنوانی را منتشر کرد که همه چیز را بیان می کند: الگوریتم جستجوی Google خراب شده است، زمان بازگشت به Curation است. بدون شک، عناوینی از این دست به طور قابل توجهی بر گوگل تأثیر گذاشتند که با توسعه الگوریتم پاندا پاسخ داد.

هدف از به روز رسانی و ایجاد الگوریتم پاندا به شرح زیر بود

الگوریتم پاندا برای به‌ روز رسانی و کاهش رتبه سایت‌ های با کیفیت پایین طراحی شده است. سایت‌ هایی که ارزش افزوده پایینی برای کاربران دارند، محتوای سایت‌های دیگر را کپی می‌کنند یا سایت‌هایی که خیلی مفید نیستند. در عین حال، رتبه‌ بندی بهتری را نسبت به سایت‌های با کیفیت بالا کسب کرده اند. سایت‌هایی که محتوای اصلی و اطلاعاتی مانند تحقیق، گزارش‌های عمیق، تجزیه و تحلیل متفکرانه و غیره ارائه می‌کنند.

دنی سالیوان، بنیانگذار Search Engine Land در ابتدا از آن به عنوان به روز رسانی “Farmer” یاد کرد. با این حال، گوگل بعداً فاش کرد که در داخل به آن «پاندا» گفته می‌شود. نام مهندسی که پیشرفت اولیه الگوریتم را ارائه کرده است.

محتوای تکراری در الگوریتم پاندا
تاثیر محتوای تکراری در الگوریتم پاندا چیست؟

آشکارترین تغییر در صنعت سئو این بود که چقدر به «بازاریابی مقاله» ضربه زد. که در آن متخصصان سئو از انتشار مقالات با کیفیت پایین در سایت هایی مانند ezinearticles.com به عنوان شکلی از ایجاد لینک استفاده می کردند.

همچنین واضح بود که سایت‌هایی که بیشترین بازدید را داشتند، کمترین میزان کیفیت را داشتند. طراحی‌ هایی با جذابیت کمتر، تبلیغات مزاحم‌تر، تعداد کلمات متورم، استانداردهای پایین تحریریه، عبارت‌های تکراری و تحقیقات ناقص داشتند. به طور کلی می توان گفت مفید یا قابل اعتماد نبودند.

الگوریتم پاندا چه فاکتور هایی را مورد بررسی قرار می دهند؟

 1. آیا کارت اعتباری خود را به این سایت می‌دهید؟
 2. خیالتان راحت است که داروهای تجویز شده توسط این سایت را به فرزندانتان بدهید؟
 3. آیا شما این سایت را معتبر می دانید؟
 4. اگر این مقاله در یک مجله باشد اشکالی ندارد؟
 5. آیا این سایت تبلیغات بیش از حد دارد؟

گوگل بعداً 23 سؤال زیر را به عنوان سؤالات راهنما که الگوریتم پاندای گوگل بر اساس آنها بود منتشر کرد:

 • این موضوعات ناشی از علایق واقعی خوانندگان سایت هستند یا اینکه سایت با تلاش برای حدس زدن چه چیزی ممکن است در موتورهای جستجو رتبه خوبی داشته باشد محتوا تولید می کند؟
 • آیا به اطلاعات ارائه شده در این مقاله اعتماد دارید؟
 • این مقاله توسط یک متخصص یا علاقه مند نوشته شده است که موضوع را به خوبی می شناسد یا ماهیت آن کم عمق تر است؟
 • آیا با دادن اطلاعات کارت اعتباری خود به این سایت راحت هستید؟
 • این مقاله دارای اشتباهات املایی، سبکی یا واقعی است؟
 • امکان دارد سایت دارای مقالات تکراری، همپوشانی یا اضافی با موضوعات مشابه باشد؟
 • آیا مقاله محتوا یا اطلاعات اصلی، گزارش اصلی، تحقیق اصلی یا تحلیل اصلی را ارائه می دهد؟
 • آیا صفحه در مقایسه با سایر صفحات در نتایج جستجو ارزش قابل توجهی ارائه می دهد؟
 • کنترل کیفیت روی محتوا چقدر انجام می شود؟
 • آیا مقاله هر دو طرف یک داستان را توصیف می کند؟
 • سایت مرجع معتبری در مورد موضوع خود است؟
وظیفه الگوریتم پاندا
وظیفه الگوریتم پاندا در گوگل
 • آیا محتوا توسط تعداد زیادی از سازندگان تولید انبوه یا برون سپاری می شود، یا در شبکه بزرگی از سایت ها پخش می شود، به طوری که صفحات یا سایت های جداگانه مورد توجه یا مراقبت قرار نگیرند؟
 • آیا مقاله به خوبی ویرایش شده است یا به نظر می رسد شلخته یا عجولانه تولید شده است؟
 • برای یک پرسش مرتبط با سلامت، آیا به اطلاعات این سایت اعتماد دارید؟
 • آیا این سایت را به عنوان یک منبع معتبر در صورت ذکر نام می شناسید؟
 • آیا این مقاله توضیح کامل یا جامعی از موضوع ارائه می دهد؟
 • این مقاله حاوی تجزیه و تحلیل روشنگرانه یا اطلاعات جالبی هست یا خیر؟
 • آیا این همان صفحه ای است که می خواهید نشانک گذاری کنید، با یک دوست به اشتراک بگذارید، یا توصیه کنید؟
 • آیا این مقاله دارای مقدار بیش از حد تبلیغاتی است که از محتوای اصلی منحرف می شود یا با آن تداخل می کند؟
 • انتظار دارید این مقاله را در یک مجله چاپی، دایره المعارف یا کتاب ببینید؟
 • آیا مقالات کوتاه، غیر اساسی، یا فاقد جزئیات مفید هستند؟
 • صفحات با دقت به جزئیات تولید می شوند؟
 • آیا کاربران با دیدن صفحات این سایت شکایت می کنند؟

مارس 2011، SEO By The Sea، بیسوانات پاندا را به عنوان مهندس احتمالی پشت همنام الگوریتم شناسایی کرد.

search engine journal

در یک مقاله، Biswanath panda به گوگل کمک کرد تا نحوه استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین را برای طبقه‌بندی دقیق رفتار کاربر در صفحات فرود توضیح دهد. این در حالی که مقاله مد نظر در مورد الگوریتم پاندا نیست. گوگل با مشارکت بیسوانات پاندا، پیشنهاد می کند که پاندا نیز یک الگوریتم یادگیری ماشین است. بعد از این ماجرا، به این نتیجه رسیدند که در صنعت سئو، الگوریتم پاندا با استفاده از یادگیری ماشین کار می کند. تا بتواند پیش بینی های دقیقی در مورد اینکه انسان ها چگونه کیفیت محتوا را ارزیابی می کنند، انجام دهد. چیزی که کمتر واضح است این است که چه سیگنال هایی در الگوریتم پاندا گنجانده می شد تا مشخص شود کدام سایت ها از نظر کیفیت پایین هستند و کدامیک نه.

الگوریتم پاندا و Duplicate content
Duplicate content و تاثیر آن بر پاندا

ریکاوری و بهبود عملکرد سایت ها با الگوریتم پاندا

مسیر بهبود سایت ها با الگوریتم پاندا می تواند هم ساده و هم چالش برانگیز باشد. الگوریتم پاندا با محتوایی که آن را به عنوان کیفیت بالا طبقه بندی می کند، عملکرد سایت ها را افزایش می دهد. پس راه حل مقابله با الگوریتم پاندا، افزایش کیفیت و منحصر به فرد بودن محتوای شما است.

افسانه های مربوط به الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا درباره محتوای تکراری نیست.

جان مولر

شایع ترین افسانه و دروغ در مورد الگوریتم پاندا این است که بر روی محتوای تکراری، تمرکز می کند. جان مولر تصریح کرده است که محتوای تکراری مستقل از الگوریتم پاندا است. کارمندان گوگل تاکید کرده اند که پاندا محتوای منحصر به فرد و یونیک را تشویق می کند. و این قضیه عمیق تر از دوری و اجتناب از تکرار است. چیزی که الگوریتم پاندا به دنبال آن است، اطلاعات منحصر به‌ فردی است که ارزش فوق‌ العاده‌ ای برای کاربران فراهم می‌کند.

محتوای تکراری یک عامل رتبه بندی منفی نیست.

johnmu

آیا برای حل مشکلات مربوط به الگوریتم پاندا باید محتوا را حذف کنید؟

ما حذف محتوا به طور کلی برای پاندا را توصیه نمی کنیم، بلکه می توانید موارد با کیفیت بیشتری اضافه کنید.”

گری ایلیس

جان مولر نیز در یوتیوب گفت:

“به طور کلی، برای مقابله با الگوریتم پاندا کیفیت سایت باید به طور قابل توجهی بهبود یابد تا بتوانیم به محتوا اعتماد کنیم. گاهی اوقات چیزی که از سایت ها می بینیم محتوای بسیار نازکی دارند. شاید محتوایی وجود داشته باشد که از منابع دیگر جمع آوری شده اند. همچنین امکان دارد که محتوای تولید شده توسط کاربر انجام شده باشد. مقالاتی که به نوعی کیفیت پایینی دارند. همه این موارد جز این دسته هستند. متن هایی که ممکن است بخواهید به آنها نگاه کنید و بگویید چه کاری می توانم انجام دهم. از یک طرف، اگر بخواهم این مقالات را نگه دارم، شاید از ظاهر شدن آنها در صفحه SERP گوگل جلوگیری کنم. همچنین می توانید از یک تگ noindex برای این موارد استفاده کنید.

جان مولر

پاسخ گوگل به این ترفند ها، همیشه یا عدم ایندکس یا بهبود محتوا بوده است. هرگز ایندکسینگ صفحات را به طور کامل قطع نمی کند مگر اینکه انجام این کار حرکتی برای برندسازی باشد. به طور کلی، حذف محتوا باید از نظر برندسازی کلی سایت شما در نظر گرفته شود. نه حرکتی که جریمه الگوریتم پاندا را حذف می کند.

پاندا در گوگل
وظیفه الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا و متن تولید شده توسط کاربران در سایت های مختلف

الگوریتم پاندا مقاله تولید شده توسط کاربر را به طور خاص هدف قرار نمی دهد. اگرچه پاندا این توانایی را دارد که متن تولید شده توسط کاربر را هدف قرار دهد، اما تمایل دارد سایت‌هایی را که محتوای با کیفیت پایین تولید می‌کنند، جریمه کند. مثل پست‌های مهمان، یا فروم های پر از اسپم کانتنت. محتواهای تولید شده توسط کاربران خود را حذف نکنید. حتی اگر این انجمن ها، نظرات وبلاگ یا مشارکت های درون مقاله باشد. صرفاً به این دلیل که شنیده اید که محتوای تولید شده از سمت کاربران بد است. در عوض از دریچه کیفیت به آن نگاه کنید.

بسیاری از سایت‌های با رتبه بالا به محتوای تولید شده توسط کاربر متکی هستند. بنابراین بسیاری از سایت‌ها به دلیل حذف این دسته از محتوا ها، ترافیک و رتبه‌بندی قابل توجهی را از دست می‌دهند. حتی کامنت هایی که روی یک پست وبلاگ داده می‌شوند می‌توانند باعث رتبه‌بندی آن و حتی دریافت یک قطعه برجسته شوند.

تعداد کلمات در یک مقاله مورد توجه پاندا نیست

صفحات زیادی با محتوای اصلی بسیار کم وجود دارد. با این حال گوگل فکر می‌کند که صفحه به اندازه‌ای با کیفیت است که کلید مشخص شده برای سوال کاربر را به دست آورده است. در یک مورد، محتوای اصلی فقط 63 کلمه بود. بسیاری از سایت ها برای نوشتن در مورد موضوعی، به روش غیر هرزنامه که بیش از 350 کلمه طول داشته باشد، به سختی تحت فشار بودند.

پیوندها و تبلیغات وابسته به طور مستقیم هدف الگوریتم پاندا نیستند

سایت های وابسته و سایت های ساخته شده برای AdSense و تبلیغات گوگل، اغلب بیشتر از سایت های دیگر مورد حمله پاندا قرار می گیرند. اما نه به این دلیل که الگوریتم پاندا به طور خاص این سایت ها را هدف قرار داده باشد.

یک نمونه برای مثال افراطی زمانی است که عملکرد اصلی یک سایت این است که کاربران را از طریق تبلیغات یا پیوند های وابسته به سایت‌های دیگر هدایت کند، محتوا به طور گسترده در اینترنت در دسترس است، یا با عجله تولید می‌شود، و به صراحت برای جذب بازدید کنندگان از موتور های جستجو ساخته شده است.»

یکی از سخنگو های گوگل

مولر نیز به همین ترتیب گفت:

اما در عین حال، ما تعداد زیادی از شرکت‌ های وابسته را می‌بینیم که اساساً افراد تنبلی هستند. این شرکت های تبلیغاتی فید هایی را که دریافت می‌کنند، در سایت خود کپی و جایگذاری می‌کنند. چنین محتوایی با کیفیت پایین و نازک، چیزی است که نشان دادن آن در صفحه SERP گوگل برای ما واقعاً سخت است.

جان مولر

به عبارت دیگر، این سایت‌ها به همین دلایل مورد جریمه واقع می‌شوند. چنین سایت هایی صرفا به خاطر ارائه محتوای جذاب، منحصر به‌ فرد و جذاب شکست می‌خورند.

جدول زمانی در الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا به طور قطع گسترده ترین رکورد تاریخ های عمومی را برای به روز رسانی های مرتبط با خود دارد. بخشی از آن به این دلیل است که الگوریتم پاندا به صورت خارجی از الگوریتم اصلی گوگل اجرا می‌ شود. در نتیجه امتیازات محتوا فقط در تاریخ یا نزدیک به تاریخ به‌ روز رسانی‌ های جدید الگوریتم پاندا تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

الگوریتم پاندا گوگل
الگوریتم پاندا برای بهینه سازی محتواهای گوگل

جدول زمانی به روز رسانی های الگوریتم پاندا، این تغییرات به شرح زیر است

 • 23 فوریه 2011: اولین تکرار از یک به‌ روز رسانی الگوریتم بدون نام در آن زمان معرفی شد. 12 درصد درخواست‌ها تحت تأثیر قرار گرفتند. صنعت بهینه‌ سازی موتور های جستجو و بسیاری از بازیگران بزرگ را شوکه کرد و عملاً به مدل کسب‌ و کار «مزرعه محتوا» پایان داد.
 • 11 آوریل 2011: اولین به روز رسانی به الگوریتم پاندا اصلی. این به‌ روز رسانی سیگنال‌ های دیگری مانند سایت‌ هایی را که کاربران Google مسدود کرده بودند، در خود جای داد.
 • 9 مه 2011: صنعت گوگل برای اولین بار این پاندا را 3.0 نامید. اما گوگل توضیح داد که این فقط یک به روز رسانی داده است. همانطور که در مورد به روز رسانی های 2.x آینده صادق است.
 • 21 ژوئن 2011
 • 23 ژوئیه 2011
 • 12 آگوست 2011: پاندا در سطح بین المللی برای همه کشورهای انگلیسی زبان و کشورهای غیر انگلیسی زبان به جز ژاپن، چین و کره عرضه شد.
 • 28 سپتامبر 2011
 • 19 اکتبر 2011: گوگل سیگنال های جدیدی را به الگوریتم پاندا اضافه کرد. همچنین نحوه تأثیر الگوریتم پاندا بر وب سایت ها را دوباره محاسبه کرد.
 • 18 نوامبر 2011: گوگل یک به روز رسانی جزئی را اعلام کرد که کمتر از 1 درصد از جستجوها را تحت تأثیر قرار داد.
 • 18 ژانویه 2012: Google تأیید کرد که در این تاریخ به روز رسانی داده ها رخ داده است.
 • 23 مارس 2012
 • 19 آوریل 2012
 • 27 آوریل 2012
 • 8 ژوئن 2012. یک به روز رسانی داده که ابزار های رتبه بندی نشان می دهند نسبت به سایر به روز رسانی های اخیر بسیار تاثیر گذار تر بوده است.
 • 25 ژوئن 2012
 • 24 ژوئیه 2012
 • 20 اوت 2012: یک به روز رسانی نسبتاً جزئی که آغاز یک قرارداد نامگذاری جدید تعیین شده توسط صنعت جست و جوی گوگل است.

پاندا همچنان در مسیر به روز رسانی/ ورژن دوم الگوریتم پاندا

 • 27 سپتامبر 2012: یک به روز رسانی نسبتاً بزرگ برای الگوریتم پاندا که آغازی برای نامگذاری دیگر بود. صنعت ناهنجار بودن قرارداد نامگذاری 9.x.x را تشخیص داد. و همچنین مشخص کرد که به‌ روز رسانی‌ هایی که آن‌ها Panda 3.0 نامیدند می‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.
 • 5 نوامبر 2012
 • 21 نوامبر 2012
 • 21 دسامبر 2012: بازنگری داده اندکی تأثیر گذار تر.
 • 22 ژانویه 2013
 • 14 مارس 2013: این به روز رسانی از قبل اعلام شده بود و ابزارها نشان می دهند که تقریباً در این روز رخ داده است.
 • 11 ژوئن 2013: این تاریخ به روز رسانی نیست. با این حال، روزی که کاتز شفاف‌ سازی کرد، قرار نبود پاندا مستقیماً در الگوریتم گنجانده شود، بلکه قرار بود به‌جای تازه‌ سازی ناگهانی داده‌ های گذشته، ماهانه با عرضه‌های بسیار کند تر به‌ روز رسانی شود.
 • 18 ژوئیه 2013: به نظر می رسد این به روز رسانی یک ترفند برای اصلاح برخی از فعالیت های بیش از حد خشن پاندا بوده است.
 • 19 مه 2014: یک به‌ روز رسانی بزرگ پاندا (با تأثیر 7.5 درصد از درخواست‌ها) در این تاریخ رخ داد. بیشتر در صنعت بر این باورند که این به‌روزرسانی الگوریتم پاندا بود. نه فقط یک به‌ روز رسانی اطلاعات، به‌ ویژه با توجه به اظهارات کاتز در مورد عرضه کند.
 • 23 سپتامبر 2014: یکی دیگر از به‌ روز رسانی‌ های مهم (که بر 3 تا 5 درصد درخواست‌ها تأثیر می‌گذارد) شامل تغییراتی در الگوریتم پاندا بود.
 • 17 ژوئیه 2015: گوگل یک به روز رسانی پاندا را اعلام کرد که عرضه آن ماه ها طول می کشد.
 • 11 ژانویه 2016: Google تأیید کرد که پاندا در الگوریتم اصلی Google گنجانده شده است.
الگوریتم پاندا گوگل
الگوریتم پاندا
الگوریتم پاندا و محتوای کم ارزش
تاثیر الگوریتم پاندا و محتوای کم ارزش و نازک
5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا